WGP, gr. G: Demonstracja siły Brazylii i zacięte starcie europejskich potęg

W 2. kolejce grupy G World Grand Prix Brazylijki odniosły pewne zwycięstwo nad Belgijkami, natomiast po wyrównanym spotkaniu Rosjanki pokonały Włoszki.

Nicole Makarewicz
Reprezentacja Canarinhos nie pozostawiła żadnych wątpliwości co do tego, że jest ekipą znacznie lepszą niż kadra Belgii, zwyciężając pewnie z drużyną ze Starego Kontynentu 3:0. Przyjezdne z Ameryki Południowej w rozegranym w Katanii meczu dominowały od pierwszego do ostatniego gwizdka. Tylko w trzecim secie brązowe medalistki ostatnich mistrzostw świata grały nieco gorzej. Skrzętnie wykorzystały to Belgijki, które po atakach Laury Heyrman prowadziły (23:21). W końcówce to jednak siatkarki z Kraju Kawy zachowały więcej zimnej krwi i przypieczętowały swoje zwycięstwo.
Zawodniczki z Brazylii zagrały przede wszystkim lepiej w ofensywie, najwięcej punktów dla zespołu w kanarkowych strojach zdobyła Natalia Pereira (17 "oczek", w tym 15 atakiem). Brazylijki popełniły też znacznie mniej błędów własnych i podbiły znacznie więcej piłek w obronie.

W drugim spotkaniu tego dnia Włoszki podejmowały Rosjanki. Po dwóch pierwszych setach na tablicy wyników widniał remis. Niemal przez cały trzeci set drużyny walczyły punkt za punk, ale ostatecznie lepsze okazały się siatkarki Sbornej. Podobnie było w czwartej partii z tym, że o zwycięstwie Rosji zdecydowała gra na przewagi.

Przyjezdne zawdzięczają wygraną lepszej postawie na bloku. W pozostałych elementach siatkarskiego rzemiosła oba zespoły prezentowały się podobnie, zarówno Włochy jak i Rosja zanotowały tyle samo asów serwisowych (po pięć), miały też podobną liczbę błędów własnych.