ME 2015: Katastrofa Georga Grozera

Były atakujący rzeszowian nie udźwignął ciężaru starcia z Bułgarią. Lider Niemców zdobył zaledwie 3 punkty. Jego dyspozycja pociągnęła za sobą cały zespół, który zawiódł na całej linii i niewiele miał do powiedzenia w meczu ze współgospodarzami.

Szymon Łożyński
Georg Grozer / Na zdjęciu: Georg Grozer

Reprezentacja Bułgarii po raz drugi w tegorocznym czempionacie bez straty seta uporała się z Niemcami. Podopieczni Vitala Heynena spisali się lepiej niż w fazie grupowej, ale realnie zagrozili współgospodarzom mistrzostw tylko w trzeciej odsłonie widowiska.

Obie drużyny nie stworzyły wielkiego spektaklu. Raziła nieskuteczność siatkarzy. Zarówno Bułgarzy jak i reprezentanci Niemiec nie przekroczyli zespołowo 50 procent efektywności w ataku, co w siatkówce męskiej należy uznać za słaby rezultat. Podopieczni Plamena Konstantinowa końcowy triumf zawdzięczają mniejszej ilości własnych błędów, skuteczniejszej postawie w polu zagrywki i lepszemu blokowi. Ostatni z elementów był kluczowy w premierowej odsłonie.

W niej Bułgarzy aż 9 razy zablokowali rywali. Taka ilość siatkarskich czap w jednym secie nie zdarza się zbyt często. Na miano królów siatki zasłużyli Todor Aleksiew i Teodor Todorow, którzy łącznie zatrzymali aż 10 ataków przeciwników. Najlepiej punktującym bułgarskiej drużyny był Wladimir Nikołow, ale tylko 36 procent skuteczności chluby mu nie przynosi. Znaczniej lepiej pod względem efektywności spisał się Wiktor Josifow, który skończył 7 z 10 posłanych do niego piłek.

O takim wyniku mógł tylko pomarzyć Georg Grozer. Lider naszych zachodnich sąsiadów zupełnie zawiódł w środę. W ataku uzyskał fatalną skuteczność na poziomie 18 procent (2/11), w drugim secie nie kończąc żadnej piłki. Od trzeciej partii dotychczasowy lider Niemców został zmieniony przez Jochena Schoepsa. Gracz Asseco Resovii Rzeszów spisał się przyzwoicie, ale brązowym medalistom mistrzostw świata nie pomogło jego sześć punktów i niezła dyspozycja Sebastiana Schwarza oraz Marcusa Bohme.

Rywalami Bułgarów w walce o finał będą reprezentanci Francji, którzy w środę 3:1 pokonali Serbów.