WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Wschodnia siła w PlusLidze. Gladyr, Kapelus i Achrem przecierają szlaki dla rodaków

Na parkietach PlusLigi występowało już wielu zawodników z Ukrainy i Białorusi. Większość z nich sprawdzała się w naszej rzeczywistości. Kliku siatkarzy od lat stanowi o sile polskich drużyn.
Mateusz Lampart
Mateusz Lampart

Jeśli nasze kluby sięgają po zawodników zagranicznych, to najczęściej szukają wzmocnień w krajach sąsiednich. W PlusLidze przewinęło się już mnóstwo Słowaków i Czechów. Część z nich świetnie odnalazła się w PlusLidze. Najlepszym przykładem jest Michał Masny, który od wielu lat występuje nad Wisłą. Rozgrywający może przebierać w ofertach (między innymi z ligi tureckiej), ale nadal ma sentyment do Polski. Czuje się tutaj jak w domu, dlatego odrzuca propozycje lepsze finansowo.

Poważną kolonię w najwyższej klasie rozgrywkowej stanowili gracze pochodzący z byłych państw Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). Jurij Gladyr, Serhiy Kapelus i Olieg Achrem to od lat fundamenty swoich klubów. Ten pierwszy to filar najpierw Politechniki i aktualnie ZAKSY, a drugi - BBTS-u Bielsko-Biała. O tym, ile dla rzeszowian znaczy jej kapitan, nie trzeba nikogo przekonywać. W tej chwili Gladyr, Kapelus i Achrem stanowią trio najbardziej doświadczonych ligowców w PlusLidze z krajów byłego ZSRR.

Warto jednak pamiętać o innych stranierich ze Wschodu. Jeśli chodzi o Ukraińców, to blisko 100 meczów w PlusLidze w klubach z Olsztyna, Sosnowca, Wrocławia i Rzeszowa rozegrał Siergiej Żywołożnyj. Inżynierów nie zawiedli Wiktor Położewicz i Oleksandr Statsenko. Za to kibice z Kędzierzyna-Koźla i Radomia mają w pamięci Igora Woronina. Z łatwością można też wskazać przykład z teraźniejszości - Dmytro Paszycki w ekipie Pasów.

Jurij Gladyr to od wielu lat czołowy środkowy w PlusLidze Jurij Gladyr to od wielu lat czołowy środkowy w PlusLidze
W PlusLidze liczny był również zaciąg z Białorusi. Postacią pierwszoplanową jest Achrem, ale niezły sezon w Siatkarzu Wieluń zaliczył jego rodak, Serhij Antanowicz. Rok temu w Częstochowie ciekawym ruchem było pozyskanie Artura Udrysa, który był jednym z jaśniejszych punktów blado wyglądającej drużyny spod Jasnej Góry. Można jednak wskazać także kilku Białorusinów, którzy - łagodnie to określając - nie zachwycili, jak Maksim Akimenko (BBTS) i Maksim Chilko (AZS).

Rzadko zdarza się, aby kontrakty w Polsce podpisywali Rosjanie. Najlepszych zawodników z tego kraju do występów nad Wisłą namówiły kluby z Warszawy i Jastrzębia-Zdroju. Zainwestowały one odpowiednio w Antona Kulikowskiego i Pawła Abramowa. Gracze z Rosji występowali również w ekipach z Gorzowa Wielkopolskiego, Bełchatowa i Częstochowy.

Wszystko wskazuje na to, że polskie kluby nadal będą penetrować ukraiński i białoruski rynek. Na Wschodzie można wyszukać zawodników z bardzo dobrymi warunkami fizycznymi, choć często nieco uboższymi umiejętnościami technicznymi. Ukraińcy i Białorusini nie stawiają także wygórowanych warunków finansowych, bo wiedzą, że PlusLiga jest dla nich najlepszym oknem wystawowym w Europie.

Zawodniczy zagraniczni z największą liczbą występów w PlusLidze:

Zawodnik Kraj Sezony Liczba spotkań
Michał Masny Słowacja 2007/08 - ... 260
Stephane Antiga Francja 2007/2008 - 2013/14 182
Jurij Gladyr Ukraina 2008/09 - ... 175
Serhij Kapelus Ukraina 2008/09 - ... 171
Martin Sopko I Słowacja 2005/06 - 2010/11 165
Pavel Chudik Słowacja 2001/02 - 2007/08 165
Olieg Achrem Białoruś 2009/10 - ... 151
Dusan Kubica Słowacja 2000/01 - 2006/07 143
Igor Yudin Australia 2006/07 - 2011/12 132
Mark Siebeck Niemcy 2002/2003 - 2006/07 129

Zobacz wideo: Trudne chwile, nerwy i... szczęśliwe zakończenie. Polki lepsze od Węgierek
Trudne chwile, nerwy i... szczęśliwe zakończenie. Polki lepsze od Węgierek

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (1):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Ewa Lisek 0
  Alek Achrem ma również polskie obywatelstwo- to także nasz rodak. On sam kiedyś mówił , że czuje się polakiem. On jest nasz :D Tylko szkoda ,że PZPS najzwyczajniej w świecie olał Alka , kiedy ten wyraził chęć gry dla Polski. Mieli go po prostu w d... To było z ich strony żałosne, brak słów...Ale gra w Sovii i mam nadzieję, że będzie w niej grał jak najdłużej i do końca swojej kariery. Cieszę się, że wrócił do gry po takiej kontuzji, naprawdę szacunek.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×