Kw. do IO: Australia nie zagra w Rio, Polacy ze zwycięstwem na zakończenie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / FIVB
Materiały prasowe / FIVB

Reprezentacja Polski bez problemów pokonała drużynę z Australii, notując szóste zwycięstwo w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich.

Ładnym gestem wykazali się organizatorzy. Tuż przed rozpoczęciem spotkania minutą ciszy uczcili pamięć Andrzeja Niemczyka, wybitnego polskiego trenera.

Zupełnie odmienne cele miały obie ekipy przed tym meczem. Polacy awans na igrzyska zapewnili sobie już w czwartek i chcieli zakończyć turniej zwycięstwem. Australijczycy natomiast wciąż mieli szansę na przepustkę do Rio, ale musieli wygrać mecz, w dowolnym stosunku setów.

Stephane Antiga do gry oddelegował tych samych zawodników, co w sobotę przeciwko Iranowi. Do jedynej zmiany doszło na pozycji rozgrywającego. Fabiana Drzyzgę zmienił Grzegorz Łomacz, a znów odpocząć mogli siatkarze, którzy stanowili o sile drużyny na początku turnieju w Tokio.

{"id":"","title":""}

Tylko początek był korzystny dla Australijczyków, początkowo dość pewnych siebie i wykorzystujących pomyłki przeciwników. Biało-Czerwoni opanowali sytuację po pierwszej przerwie technicznej. Nie tylko dogonili przeciwników, ale także przejęli inicjatywę.

Świetne spotkanie rozgrywał Piotr Nowakowski, który był nie do zatrzymania na środku siatki, a jego ataki dawały ważne punkty. Polacy byli pewni w każdym elemencie, a Australijczycy nie mogli znaleźć sposobu na odczytywanie intencji rozgrywającego.

W drugiej odsłonie Biało-Czerwoni grali jeszcze lepiej. Kolejne ataki na zmianę kończyli Dawid Konarski i Rafał Buszek, natomiast podczas jednej z walk na siatce po profesorsku zachował się Artur Szalpuk. W końcu Roberto Santilli zdecydował się na dokonanie zmian. Wpuścił Paula Carrolla, Jacoba Rossa Guymera i Paula Sandersona.

Na niewiele się to zdało, bowiem Polacy mieli ogromną przewagę. W trzecim secie kontynuowali dobrą grę, ale Australijczycy poderwali się do walki. Odskoczyli nawet na trzy punkty, ale nie zdołali utrzymać prowadzenia, pomimo tego, że mogli przedłużyć swoje szanse na awans do Rio.

Biało-Czerwoni przypieczętowali zwycięstwo dwoma blokami na Nathanie Robertsie.

Australia - Polska 0:3 (21:25, 15:25, 25:27)

Australia: Zingel, Roberts, Edgar, Mote, Walker, Sukochev, Perry (libero) oraz Guymer, Bell, Staples, Carroll, Sanderson

Polska: Łomacz, Konarski, Nowakowski, Bieniek, Buszek, Szalpuk, Gacek (libero) oraz Możdżonek