LŚ 2016: Serbia nadal z kompletem zwycięstw

Niepokonani do tej pory Serbowie uporali się z reprezentacją Bułgarii wygrywając 3:1 i utrzymali fotel lidera 1. dywizji. Musieli jednak się sporo namęczyć, by sięgnąć po zwycięstwo.

Anna Bagińska
WP SportoweFakty / Olga Król

W drugim meczu grupy F1 rozgrywającej swoje mecze w Belgradzie, niepokonana do tej pory drużyna Serbii zmierzyła się z Bułgarami, którzy do tej pory nie wygrali żadnego meczu. Trener Nikola Grbić zdecydował się na roszady w składzie z porównaniu z szóstką, która w czwartek zmierzyła się z Brazylijczykami. Szansę gry dostał nowy nabytek PGE Skra Bełchatów, Drazen Luburić. Poza tym w składzie pojawił się też Uros Kovacević. W drużynie bułgarskiej zaś od początku zagrał nieobecny wczoraj Todor Skrimow.

Przebieg pierwszego seta nie mógł być zaskoczeniem biorąc pod uwagę dotychczasowe dokonania obu ekip w Lidze Światowej. Już od początku Serbowie męczyli rywali zagrywką, po asie Nikoli Jovovicia było już 9:5 dla gospodarzy. Kolejna seria w polu serwisowym, tym razem Urosa Kovacevicia, powiększyła prowadzenie podopiecznych trenera Grbicia do 17:9. I taką przewagę utrzymali do końca partii, wygranej do 18.

W drugim secie gospodarzom nie szło już tak łatwo. W ich grę wkradło się dużo błędów, a serię zwieńczyła zagrywka Nikołaja Penczewa, z którą nie poradził sobie Nikola Rosić 8:3. Bułgarzy trochę pomogli rywalom, myląc się w kolejnych akcjach, ale nadal Serbowie nie byli w stanie odrobić strat. Dochodzili przeciwnika na jeden punkt, a ci znów powiększali przewagę. Po asie Cwetana Sokołowa było już 23:18. Zresztą obie drużyny sporo punktowały zagrywką, co biorąc pod uwagę temperaturę i wilgotność panującą w hali, nie powinno być zaskoczeniem. Atakujący bułgarskiej drużyny w końcówce się nie mylił i to jego skuteczny atak zakończył seta.

Wyrównana gra toczyła się również w następnej partii. Wprawdzie po skutecznym bloku na Nikołaju Penczewie gospodarzom udało się odskoczyć 10:7, ale zdobywanie punktów przychodziło im z trudem. Po kolejnym skutecznym zbiciu Sokołowa, najlepszego zawodnika w szeregach bułgarskiej ekipy, znów był remis. Dopiero seria skutecznych zagrań Dragana Stankovicia pozwoliła odbudować przewagę, którą jego koledzy powiększyli w końcówce seta.

Bułgarzy, mimo, że przegrywali w meczu 1:2, wcale nie zamierzali odpuszczać. Po serii zagrywek Nikołaja Penczewa prowadzili 9:6. Po błędach rywali i zagraniu Kovacevicia Serbowie wyrównali 11:11, ale cały czas musieli gonić wynik. Decydujące dla przebiegu czwartej partii wydarzenia miały miejsce od stanu 19:19. Sygnał dał Srećko Lisinac , który zapunktował zagrywką. Kolejne oczka dołożyli Stanković i Kovacević. Chociaż rywale jeszcze zmniejszyli straty do jednego oczka 24:23, to w kolejnej akcji nie pomylił się Drazen Luburić. Serbowie wygrali piąte spotkanie z rzędu i mają komplet zwycięstw w tegorocznej Lidze Światowej.