Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Wielki powrót Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej

Po trzech latach przerwy do siatkarskiego kalendarza wraca impreza honorująca pamięć jednej z najwybitniejszych polskich siatkarek. Szczególny nacisk położona na działania promocyjne fundacji jej imienia.

Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk

- Dlaczego Memoriał wrócił? Czuliśmy nieustający nacisk ze strony środowiska siatkarskiego, a także samych krwiodawców, niejednokrotnie cichych bohaterów czasu pokoju, którym zdecydowanie należy się więcej uwagi, szczególnie podczas takich inicjatyw. Powroty są zawsze trudne, ale wkracza młode pokolenie i mamy nadzieję, że ono będzie kontynuowało nasze działania - przekonywał Mieczysław Barański, fundator Fundacji Kropla Życia, głównego organizatora Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej. To druga edycja tego turnieju, która zostanie rozegrana w Dąbrowie Górniczej, a już wiadomo, że w przyszłym roku zagłębiowskie miasto ponowne zorganizuje sportowe zmagania w ramach Memoriału.

Dzięki wsparciu magistratu Dębowego Miasta wyjątkowy turniej znów będzie przypominał o życiu i dziele Agaty Mróz-Olszewskiej, jednej z najwybitniejszych polskich siatkarek, dwukrotnej mistrzyni Europy, która przez lata przeciwstawiała się wyniszczającej organizm chorobie. - Agata była wyjątkowym sportowcem i wyjątkową kobietą. Potrafiła godzić sport z życiem rodzinnym i nigdy się nie poddawała, nie oddała niczego walkowerem. Chcielibyśmy, żeby ten memoriał był nośnikiem idei przyświecającej całej fundacji: promocji krwiodawstwa i rejestracji dawców szpiku kostnego - mówił na konferencji prasowej Edward Długaj, prezes zarządu fundacji.

- Agata nauczyła nas pokory do siebie i życia. Mało kto wie, że ona chorowała na białaczkę od 17 roku życia i osiągała wszystkie swoje sukcesy, walcząc z chorobą. Ona pokazała nam, że człowiek powinien coś po sobie na tym świecie zostawić, bo jest na nim tylko na chwilę. Zbudowała wielką ideę wokół swojego życia i angażowała się w szereg inicjatyw w jego ostatnim etapie; podczas akcji ratowania jej zdrowia i życia kibice w krótkim czasie oddali 1600 litrów krwi! Gdybyśmy zapomnieli o tej idei, stracilibyśmy olbrzymie świadectwo przypominające o potrzebie wzajemnego szacunku i pomocy - powiedział Mieczysław Barański, który przy okazji przypomniał, jak wielki wpływ na świadomość Polaków ma memoriał: liczba zarejestrowanych dawców szpiku kostnego podniosła się w ciągu ośmiu lat z 40 tysięcy do ponad 1 200 000 osób. To trzeci wynik w Europie i piąty na świecie.

W ciągu pięciu edycji turnieju zostało zarejestrowanych 406 dawców szpiku i oddano 209 litrów krwi. W tym roku będzie można przysłużyć się idei memoriału: w sobotę (od 14 do 17:30) i niedzielę (od 8:30 do 13) pod dąbrowską Halą Centrum będą stać dwa ambulanse Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Katowicach, gdzie będzie można oddać krew i dołączyć do rejestru dawców szpiku. Dokładne informacje znajdują się na stronie Fundacji Kropla Życia.

Organizatorzy memoriału postanowili wyjątkowo uhonorować wspierających fundację. Przygotowano pulę 300 darmowych biletów dla osób, które w dniu meczu pokażą w kasach Hali Centrum dowód wpłaty (minimum 5 złotych) na konto Fundacji Kropla Życia.

ZOBACZ WIDEO: Sporting - Legia. Miroslav Radović tłumaczy się z pudła


Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.
Czy wybierasz się na V Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×