WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Po 70. urodzinach regularnie bił rekordy w maratonach. Legenda biegaczy nie żyje

Ed Whitlock, który stał się legendą biegania i mocno wyśrubował wyniki w najstarszych grupach wiekowych, nie żyje. Zmarł w poniedziałek 13 marca w szpitalu w Toronto, w wieku 86 lat. Przyczyną śmierci był rak prostaty.
Ola Piskorska
Ola Piskorska
Facebook

Zapraszamy na TYPER.WP.PL! Wejdź i stwórz własną ligę!

Mieszkający w Kanadzie Brytyjczyk biegał już w czasach szkolnych, a później jako weteran. Wydawało się, że na dobre zakończył przygodę z bieganiem w 1979, gdy zdobył tytuł mistrza świata weteranów na dystansie 1500m. Ale wrócił na trasy na emeryturze i dokonał niesamowitych rzeczy.

Stał się najszybszym biegaczem świata po 70. roku życia. W wieku 70 lat pobiegł maraton w czasie 2:59:10 i jako pierwszy złamał 3 godziny w tej kategorii i konkurencji. Z wyniku nie był zadowolony, uważał że stać go na więcej. Nie mylił się. W wieku 73 lat pobiegł 2:54:49. Znowu poniżej 3 godzin - znowu najszybciej na świecie.

Nie przestał zadziwiać ponad 10 lat później. W ubiegłym roku ustanowił nowy rekord świata w maratonie w kategorii 85-89 lat, przekraczając linię mety maratonu w Toronto, z czasem 3:56:33. Był pierwszym biegaczem na świecie, któremu udało się złamać 4 godziny.

Trudno zliczyć wszystkie osiągnięcia Eda Whitlocka na bieżni i na trasach ulicznych biegów. W samym maratonie nadal należy do niego 12 rekordów, ustanawianych dla konkretnego wieku biegaczy. Kolejne 10 rekordów to półmaratony, z czego ostatni został ustanowiony wiosną 2016 r. w Waterloo, gdzie Brytyjczyk nabiegał 1:50:47 i został najszybszym 85-latkiem na tym dystansie.

Ed Whitlock nie miał trenera, nie trenował regularnie. Swoje sukcesy osiągnął m.in. dzięki przebieżkom po cmentarzu. Jego śmierć zasmuciła biegaczy. Był inspiracją dla wielu z nich, chociaż on sam nigdy nie uważał, że robi coś szczególnego.

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
festiwalbiegowy.pl

Komentarze (1):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Albin Wira 0
  Szacunek :-O
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×