Enea PTPS - Atom Trefl: przełamanie i utrzymanie pilanek

Enea PTPS Piła wygrała 3:0 z Atomem Treflem Sopot w zaległym meczu 15. kolejki Orlen Ligi. Drużyna Jacka Pasińskiego odniosła pierwsze zwycięstwo od 21 stycznia.

Zawodniczki Enea PTPS-u Piła WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Zawodniczki Enea PTPS-u Piła
Cel obu drużyn na środę był identyczny. Zamierzały zagwarantować sobie pozostanie w Orlen Lidze przed ostatnią kolejką sezonu zasadniczego. Enea PTPS Piła przystąpiła do meczu z punktem przewagi nad przedostatnim w tabeli KSZO Ostrowiec, a Atom Trefl Sopot z dwoma punktami. Trzy "oczka", które były do podniesienia z boiska w Pile, pozwoliły odetchnąć gospodyniom.

Pierwszy set potwierdził, że drużyny dysponują podobnym potencjałem. PTPS wypracował sobie pięć punktów przewagi do stanu 12:7, ale stracił zaliczkę równie szybko jak zdobył. Nagle Atom odpowiedział siedmioma "oczkami" z rzędu i rozpoczęła się zażarta walka aż do stanu 30:28. Ostatni punkt dla pilanek zdobyła w tej partii Alicia Ogoms.

W Pile było nerwowo. Trenerzy wykorzystali limit przerw na żądanie, tonowali negatywne emocje u swoich siatkarek. Na początku drugiego seta na kilka kroków do przodu wysforował się Atom. Przy zagrywkach Beaty Mielczarek przyjezdne wyszły na prowadzenie 15:11 i od tego momentu, podobnie jak PTPS w poprzednim secie, straciły siedem punktów z rzędu. Sinusoida prowadziła drużyny w to samo miejsce - do walki na przewagi, którą rozstrzygnęła Agata Babicz atakiem na 27:25 dla gospodyń.

Pięć poprzednich meczów Atomu zakończyło się tie-breakiem. Liczył na przeprowadzenie skutecznego pościgu po przerwie i powtórkę z rozrywki. Nic takiego się jednak nie wydarzyło.

Drużyna z Piły nie wypuściła przeciwnika ze swojego uścisku i od początku trzeciego seta rządziła na boisku. PTPS zwyciężył 3:0 i była to jego pierwsza wygrana od 21 stycznia. Przez ponad dwa miesiące poniósł osiem porażek z rzędu aż w końcu nadeszło przełamanie na wagę utrzymania.

Enea PTPS Piła - Atom Trefl Sopot 3:0 (30:28, 27:25, 25:15)

PTPS: Szubert, Austin, Babicz, Ogoms, Dumancić, Kwiatkowska, Markiewicz (libero) oraz Piśla, Baran

Atom: Gajewska, Mielczarek, Fedusio, Wójcik, Skorupa, Goliat, Kulig (libero) oraz M. Łukasik, Damaske, Mras, J. Łukasik

MVP: Emilia Szubert (PTPS)