KMŚ siatkarek: smutny dzień dla Japonii. Faworyci w półfinałach

Gospodynie klubowego mundialu, Hisamitsu Spring z Mają Tokarską w składzie, zakończyły fazę grupową turnieju w Kobe na ostatnim miejscu. Nie lepiej spisał się inny reprezentant japońskiej V-League.

Michał Kaczmarczyk
siatkarki Volero Zurych Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: siatkarki Volero Zurych

Łączny bilans japoński klubów podczas tegorocznych Klubowych Mistrzostw Świata siatkarek to sześć spotkań, zero punktów i zaledwie jeden wygrany set, co pokazuje przepaść między najlepszymi ekipami świata a zespołami V-League. Po spotkaniu z Eczacibasi trener NEC Red Rockets Akinori Yamada przyznał, że jego siatkarki nie wytrzymywały tempa gry po 20. punkcie w pierwszych dwóch setach, a w ostatniej partii turecki dream team rozpracował taktykę mistrzyń Japonii.

Najlepiej po stronie trzeciego zespołu ostatniej Ligi Mistrzyń punktowała Tijana Bosković (18 pkt), u Czerwonych Rakiet - Haruyo Shimamura (12). Zwycięstwo pozwoliło Eczacibasi na awans do półfinału dzięki dość nieoczekiwanej klęsce Osasco Voleibol Clube z Volero Zurych. Rozpędzony szwajcarski gigant nie stracił w Kobe ani jednego seta, a dzięki trenerskiej czujności Zorana Terzicia i zmianom w składzie rozprawił się z podopiecznymi Luizomara de Moury. Brazylijczyk żałował niewykorzystanego prowadzenia 23:20 w pierwszej odsłonie spotkania i braku koncentracji w najważniejszych akcjach meczu.

W najciekawszym meczu mundialowego piątku Rexona-SESC pokonała mistrzynie rosyjskiej Superligi, a o poziomie rywalizacji niech świadczy fakt, że każdy z czterech setów kończył się wynikiem 25:23. Zawodniczki z Moskwy lepiej blokowały, ale drużyna Bernardo Rezende zdystansowała rywala w ataku, a gwiazdą meczu była 20-letnia Drusylla Costa (22 pkt), jedna z nadziei reprezentacji Brazylii.

Hisamitsu Springs mimo dobrej postawy Yuki Ishii i Riki Nomoto (18 i 14 pkt) nie było w stanie postawić się VakifBankowi Stambuł, który był już pewny awansu do półfinału i mógł pozwolić sobie na danie odpoczynku swoim gwiazdom. W kadrze Giovanniego Guidettiego najlepiej punktowała Melis Durul (16). Maja Tokarska skończyła 4 z 11 posłanych do niej piłek i dorzuciła do tego jeden punkt blokiem. To był dla niej ostatni mecz w barwach japońskiej drużyny.

Dynamo Moskwa - Rexona-SESC Rio 1:3 (23:25. 25:23, 23:25, 23:25)

Volero Zurych - Osasco Volei 3:0 (27:25, 25:22, 25:18)

Eczacibasi Vitra Stambuł - NEC Red Rockets 3:0 (27:25, 25:22, 25:18)

VakifBank Stambuł - Hisamitsu Springs 3:0 (25:17, 25:21, 25:22)