Pierwsze takie mistrzostwa Europy. Złoto dla Włochów, zabrakło Polaków

W Turcji zostały rozegrane mistrzostwa Europy U-17 siatkarzy. Była to pierwsza edycja tych rozgrywek. Złoto zdobyli Włosi, którzy w finale pokonali 3:2 Belgów.

Olga Krzysztofik
Siatkówka WP SportoweFakty / Iza Zgrzywa / Siatkówka
Do turnieju przystąpiło dwanaście reprezentacji, które w fazie grupowej zostały podzielone na dwie grupy. Żadnej z drużyn nie udało się przejść tego etapu bez porażki.

Po dwie najlepsze ekipy z każdej grupy zakwalifikowały się do półfinałów (Bułgaria, Turcja, Włochy, Belgia), zespoły z pozycji 3-4 zagrały o miejsca 5-8 (Serbia, Grecja, Białoruś, Rosja), zaś po dwie najsłabsze drużyny zakończyły swój udział w mistrzostwach na tym etapie.

Zespoły z grupy B okazały się być silniejsze od rywali z drugiego zestawienia, gdyż triumfowały zarówno w półfinałach o miejsca 1-4, jak i 5-8.

W walce o złoty medal Włosi spotkali się z Belgami. Po zaciętym meczu ostatecznie 3:2 zwyciężyli włoscy siatkarze. Brązowy medal przypadł Turkom, którzy 3:0 ograli Bułgarów.

MVP czempionatu został wybrany reprezentant Turcji, Kaan Gürbüz.

W tych historycznych mistrzostwach Europy zabrakło reprezentacji Polski, która nie przeszła fazy eliminacyjnej do turnieju. W dniach 13-15 kwietnia podczas turnieju w Belgii Biało-Czerwoni przegrali 1:3 z gospodarzami oraz pokonali 3:1 Łotwę. Ten rezultat nie pozwolił im na zakwalifikowanie się do czempionatu.