El. MŚ 2018: znamy wszystkich europejskich uczestników mundialu

W Rotterdamie zakończył się europejski turniej kwalifikacyjny do mistrzostw świata siatkarek, które odbędą się w 2018 roku. Awans zdobyły Holenderki i Bułgarki.

Olga Krzysztofik
Reprezentacja Holandii siatkarek Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja Holandii siatkarek
W maju i czerwcu odbyła się pierwsza runda eliminacji do Mistrzostw Świata 2018 kobiet. Awans uzyskali tylko zwycięzcy sześciu grup, a zespoły, które zajęły drugie miejsce zagrały w drugiej rundzie eliminacji, która wyłoniła dwóch ostatnich europejskich uczestników mundialu.

W turnieju w Rotterdamie o kwalifikację rywalizowały Słowenia, Bułgaria, Belgia, Czechy, Holandia oraz Grecja.

Już po sobotnich spotkaniach stało się jasne, że przepustkę na mundial wywalczyły Holenderki i Bułgarki.

Piątego dnia rywalizacji wszystkie spotkania zakończyły się po trzech setach. W walce o pierwsze miejsce turnieju Holenderki pewnie ograły Bułgarki. Belgijki z łatwością pokonały Greczynki, a Czeszki zwyciężyły ze Słowenkami, dzięki czemu wyprzedziły je w tabeli.

Tym samym w Mistrzostwach Świata 2018 siatkarek ze strefy CEV zagrają: Rosja, Serbia, Turcja, Włochy, Azerbejdżan, Niemcy (zwycięzcy pierwszej fazy eliminacyjnej), Holandia oraz Bułgaria (pierwszy i drugi zespół z drugiej fazy eliminacyjnej). Awansu nie wywalczyła reprezentacja Polski.

W turnieju w Rotterdamie nie brakowało akcentów z Orlen Ligi. Słowenki prowadzi trener Trefla Proximy Kraków, Alessandro Chiappini. W reprezentacji Belgii występuje Kaja Grobelna, atakująca Grot Budowlanych Łódź, środkową kadry Czech jest Barbora Purchartova, siatkarka Taurona MKS-u Dąbrowa Górnicza, a rozgrywającą Pavla Vincourova (również Grot Budowlani Łódź), natomiast przyjmującą Holandii jest Maret Balkestein-Grothues, zawodniczka Chemika Police.