Wilfredo Leon zabawił się z rywalami. Zenit Kazań liderem Superligi

Dopiero druga kolejka spotkań rosyjskiej Superligi za nami, a Wilfredo Leon już ustanowił wynik, którego w tym sezonie może nie pobić żaden siatkarz. Jedynie on sam.

Joanna Wyrostek
Wilfredo Leon / Na zdjęciu: Wilfredo Leon

Zenit Kazań wciąż jak walec rozjeżdża przeciwników. Tym razem nie miał litości dla Uralu Ufa, którą rozbił zagrywką i atakiem, w całym spotkaniu zaliczając aż 68 - procentową skuteczność. Władimir Alekno wypuścił do boju najsilniejszy skład, zabrakło tylko Matthew Andersona, którego zastępuje w składzie Maksim Pantielejmonienko. Szansy nie dostaje na razie Igor Yudin: w meczu z Ufą wszedł na boisko tylko raz, przy stanie 24:11 dla Zenitu w trzecim secie.

Wilfredo Leon bawił się wręcz z rywalami w tym meczu. W trzech krótkich partiach zdobył 21 punktów. Skończył 16 z 22 ataków, dołożył 3 skuteczne bloki i 2 serwisy. Trudno będzie pobić innemu skrzydłowemu w tym sezonie jego 73 procent skuteczności w ataku, jakie wyśrubował w tym meczu. Prawdziwy sprawdzian aktulnej formy czeka Zenit Kazań w kolejnym meczu, w którym na własnym boisku zmierzy się z Lokomotiwem Nowosybirsk.

Bardzo dobrze spisuje się też w Superlidze drugi Zenit. Tym razem Zenit Sankt Petersburg pokonał Jenisej Krasnojarsk. W zespole prowadzonym przez Jurija Czerednika wciąż nie gra Antonin Rouzier, który zmaga się z kontuzją i ponownie nie znalazł się nawet w składzie meczowym. Najwięcej punktów dla Jeniseja zdobył Aleksiej Spiridonow - 17. Nie zaliczył jednak dobrego spotkania: skończył zaledwie 17 z 46 ataków, w dodatku aż 6 razy dał się zablokować. Słabo spisywał się również w przyjęciu.

Z kolei zgodnie z przywidywaniami liderem Zenitu Sankt Petersburg jest Oreol Camejo. Kubańczyk znakomicie spisuje się w tej roli. W meczu z Jenisejem atakował aż 40 razy, 27 razy przyjmował zagrywkę i punktował w każdym elemencie. Mecz zakończył z 21 punktami na koncie. Nie może odpowiedniej formy złapać Marcus Nilsson, który słabo spisywał się na boisku i szybko został zmieniony. Skutecznie skończył tylko 1 atak i z pewnością na razie nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Klub tłumaczy jego słabszą postawę kłopotami zdrowotnymi.

Żadnych problemów z formą nie ma inny atakujący Georg Grozer. Niemiec zagrał pierwszy mecz w barwach Lokomotiwu Nowosybirsk i od razu pokazał, że pieniądze na jego transfer nie zostały "wyrzucone w błoto. W spotkaniu z Gazpromem-Jugrą Surgut zdobył 19 oczek przy 55 - procentowej skuteczności i widać było, że bardzo dobrze czuje się z tureckim rozgrywającym Arslanem Eksi.

Ciekawie zapowiadał się mecz Biełogoria Biełgorod z Fakiełem Nowy Urengoj. Zapowiadany hit rozczarował jednak mocno kibiców. Siatkarze Camillo Placiego nie mieli nic do powiedzenia przeciwko starszym kolegom, chociaż dwa sety były dość wyrównane. Po raz kolejny najlepiej punktującym zespołu był środkowy Dmitrij Muserski, zdobywca 14 oczek. Skończył 11 z 15 ataków i 3 razy punktował w bloku. Blado na jego tle wypadł mistrz Europy Ilja Własow, który zszedł z boiska po 2 secie, formą nie błyszczą również na razie Jegor Kluka i Dmitrij Wołkow.

Na emocje nie mogli narzekać kibice, którzy oglądali w akcji Kuzbass Kemerowo i Dynamo Moskwa. Mecz zakończył się dopiero po 5 setach wygraną siatkarzy Tuomasa Sammelvuo. Jego podopieczni poradzili sobie z wicemistrzami Rosji mimo nieobecności Wiktora Poletajewa, który jeszcze nie jest gotowy go gry po rehabilitacji.

Graczom z Moskwy nie pomogła świetna gra Pawła Krugłowa. Atakujący zdobył aż 29 punktów, ale koledzy odstawali od poziomu jego gry. Holenderski przyjmujący Dick Kooy zaprezentował się tylko w 3 setach i został odesłany do kwadratu: zdobył zaledwie 5 punktów przy 29 - procentowej skuteczności. Aleksander Markin miał jedynie 31 procent w ofensywnie, a Jurij Bierieżko nie mógł wystąpić w meczu.

Wyniki 2. kolejki Superligi

Lokomotiw Nowosybirsk - Gazprom-Jugra Surgut 3:1 (25:15, 25:19, 19:25, 25:16)
Ural Ufa - Zenit Kazań 0:3 (25:15, 25:22, 25:11)
Dynamo Moskwa -Kuzbass Kemerowo 2:3 (25:21, 18:25, 20:25, 25:22, 11:15)
Zenit Sankt Petersburg - Jenisej Krasnojarsk 3:1 (25:19, 25:21, 25:16, 25:22)
Biełogorie Biełgorod - Fakieł Nowy Urengoj 3:0 (25:23, 25:17, 25:23)
Jarosławicz Jarosław - Jugra Samotłor Niżniewartowsk 3:1 (25:19, 25:23, 19:25, 25:17)