ME 2017 kobiet: Rosjanki na czele grupy C. Wyłoniły się rywalki Polek w barażu

Reprezentacja Rosji wygrała grupę C na Mistrzostwach Europy siatkarek rozgrywanych w Azerbejdżanie i Gruzji. Sborna pokonała Bułgarię w pięciu setach. Poznaliśmy również rywalki Polek w barażu o ćwierćfinał imprezy.

Krzysztof Sędzicki
Reprezentacja Rosji siatkarek Materiały prasowe / CEV / Reprezentacja Rosji siatkarek

Rosyjsko-bułgarski pojedynek decydował o tym, kto wygra grupę C i zyska tym samym awans do ćwierćfinału i - co za tym idzie - kilka dni odpoczynku. Bardzo wiele wskazywało na to, że ten zaszczyt przypadnie siatkarkom z Bałkanów, bo dwukrotnie obejmowały prowadzenie w tym meczu.

Najpierw triumfowały w pierwszym secie do 21, choć to zwycięstwo mogło być bardziej okazałe, bo gdy to Bułgarki miały 21 punktów, Rosjanki zgromadziły ich na swoim koncie zaledwie 10. Niemal odwrotna sytuacja miała miejsce w drugiej odsłonie, bo Mistrzynie Europy prowadziły już 16:8, ale kilkanaście akcji później zostało im już tylko jedno oczko (20:19). Ostatecznie to Sborna wygrała do 20 i wyrównała stan gry.

Sporo walki i emocji można było zobaczyć w trzeciej odsłonie, w której początkowo inicjatywa leżała po stronie Bułgarek, później kontrolę przejęły Rosjanki, a następnie znów podopieczne Iwana Dimitrowa podkręciły tempo i wygrały 25:23. Wydawało się, że Elicja Wasilewa wraz z koleżankami uwieńczą dzieło w czwartym secie, zwłaszcza, że na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:3. Po raz kolejny odwróciły się losy seta, głównie za sprawą Tatiany Koszeliewej, która tylko w tej części gry zdobyła 10 oczek. A jej zespół zwyciężył do 21.

Siatkarki obu ekip raz jeszcze zabrały obserwatorów tego meczu na rollercoaster, bo w kilka minut z 7:4 dla Bułgarii zrobiło się 15:13 i 3:2 dla Rosji. Warto odnotować, że te drugie w całym spotkaniu zdobyły aż 23 punkty blokiem.

Rosja - Bułgaria 3:2 (21:25, 25:20, 23:25, 25:21, 15:13)

Rosja: Filisztinskaja (2), Koszeliewa (23), Zariażko-Koroliewa (18), Gonczarowa (17), Woronkowa (11), Fetisowa (9), Tretjakowa (libero) oraz Kosianienko (1), Parubec (6), Frołowa, Kriuczkowa (libero).

Bułgaria: Kitipowa (3), Rabadżijewa (12), Rusewa (13), Dimitrowa E. (6), Wasilewa (25), Simeonowa (6), Filipowa (libero) oraz Dimitrowa G. (11), Todorowa (libero), Dimitrowa N. (6), Paskowa, Nenowa (3).

---

Drugi mecz grupy i jednocześnie ostatnie spotkanie dnia w Baku miało dać odpowiedź na dwa bardzo ważne pytania: "kto pożegna się z turniejem już po fazie grupowej?", a także "kto będzie rywalem polskich siatkarek w barażu o ćwierćfinał?". Teoretycznie faworytkami były Turczynki, ale do samego końca nie było to przesądzone.

Pierwsza godzina rywalizacji wskazywała jednak na podopieczne Giovanniego Guidettiego, które od początku postawiły na twardą grę blokiem i dość równomiernie rozkładały atak pomiędzy skrzydłowe i środkowe. To przyniosło dość pewne zwycięstwa w dwóch pierwszych partiach - do 20 i 19.

W trzecim secie reprezentantki Turcji się nieco rozluźniły, a do głosu zaczęły dochodzić Ukrainki. Sygnał do ataku dała Karyna Denisowa, która tylko w tej partii zdobyła dziewięć punktów. W drugiej części seta ekipa znad Bosforu przestała dotrzymywać kroku rywalkom i ostatecznie uległa 20:25.

Przebieg wypadków w czwartej odsłonie sugerował, że zwycięstwo i awans Turczynek do baraży był już niemal przesądzony, ale słowo "niemal" okazało się kluczowe. Czwarty zespół ostatnich Mistrzostw Europy był już na ostatniej prostej i prowadził 19:11, ale całą przewagę stracił w ciągu dwunastu akcji (21:21). Przy piłce meczowej dla Turcji była jeszcze szansa na remis, ale atak po ukraińskiej stronie nie zmieścił się między antenkami, co wykazał dopiero challenge.

W grze pozostały więc reprezentantki Turcji, które wygrały 3:1, choć nie można powiedzieć, że to zwycięstwo przyszło łatwo. W batalii o ćwierćfinał zespół prowadzony przez Giovanniego Guidettiego zmierzą się z reprezentacją Polski.

Turcja - Ukraina 3:1 (25:20, 25:19, 20:25, 25:23)

Turcja: Aydemir Akyol (2), Ozsoy (18), Akman Caliskan (13), Uslupehlivan (12), Kirdar (10), Erdem Dundar (16), Orge (libero) oraz Alikaya, Boz (3), Baladin, Sebnem Akoz (libero).

Ukraina: Peretiatko (5), Kodola (15), Dorsman (1), Szernucha (3), Stjepaniuk (8), Truszkina (16), Delros (libero) oraz Denysowa (17), Mołodcowa (3), Kozłowa, Kiriczenko, Stjepanczuk (libero).