Liga Mistrzyń: trudny powrót Grot Budowlanych Łódź do elity

Mimo ambitnej i walecznej postawy, siatkarki Grot Budowlanych Łódź nie były w stanie wyrwać ekipie Dynama Moskwa nawet jednego seta, przegrywając ostatecznie zaległy mecz pierwszej kolejki Champions League 0:3.

Marcin Olczyk
siatkarki Grotu Budowlanych Łódź WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Na zdjęciu: siatkarki Grotu Budowlanych Łódź

Siedem lat po debiucie w najbardziej prestiżowych rozgrywkach Starego Kontynentu (1:3 z Asystelem MC Carnaghi Villa Cortese Volley) ambitne łodzianki wróciły do elitarnej Ligi Mistrzyń. Srebrny medalista polskiej ekstraklasy zmagania w grupie D Champions League w sezonie 2017/2018 rozpoczął od domowego starcia z Dynamem Moskwa. W rozegranym tydzień temu pierwszym meczu w stawce VakifBank Stambuł pokonał 3:1 w derbach Stambułu Galatasaray.

Zespół z Rosji, ze znakomitą Natalią Gonczarową w składzie, od początku przejął inicjatywę na parkiecie i po zaledwie kilku minutach gry prowadził już wyraźnie 8:4. Przyjezdne były na ogół bezlitosne w ataku, a jeśli już łodzianki podbiły jakąś piłkę, to ich skuteczność na kontrze pozostawiała wiele do życzenia.

Z czasem podopieczne Błażeja Krzyształowicza poprawiły grę blok-aut, dzięki czemu zaczęły wywierać większą presję na rywalkach, ale to nie wystarczyło, by doprowadzić do emocjonującej końcówki. O pierwszym secie trzeba było jak najszybciej zapomnieć.

Po zmianie stron wyrównanej gry na kontakcie było już znacznie więcej. Szybka i zdecydowana postawa w ataku i czujność w obronie sprawiły, że Rosjanki nie mogły już prowadzić gry tak swobodnie, jak w premierowej partii. Kolejne dobre zagrania, a w końcu bezbłędny atak z przechodzącej piłki Kai Grobelnej, sprawiły, że łodzianki wyszły wreszcie na upragnione prowadzenie (15:14).

Po drugiej przerwie technicznej zespół Zorana Terzicia robił wszystko, żeby przejąć inicjatywę, ale gospodynie długo nie odstępowały rywalek na krok. Dopiero dłuższa wymiana wygrana przez Janę Szczerbań dała przewagę Dynamu (22:20) i zmusiła do wzięcia czasu Krzyształowicza. Od tego momentu Grot Budowlani stracili jednak cały impet i po chwili szansę na wygranie seta.

Kolejne niepowodzenie nie zniechęciło siatkarek z miasta włókniarzy. Świetnie trzecią odsłonę rozpoczęła Hana Cutura. Dzielnie wspierała ją atakiem i zagrywką Grobelna. Z czasem zawodniczki z Łodzi opadły jednak z sił i pozwoliły rywalkom w krótkim czasie wypracować bezpieczną przewagę (20:15). Ambicji i walki wystarczyło drużynie Krzyształowicza, by w końcówce zmusić jeszcze Terzicia do wzięcia czasu i zdobycia 23-ego punktu, ale na tym emocje w Atlas Arenie się skończyły.

W drugiej kolejce, już w styczniu, łodzianki pojadą do Stambułu, gdzie rzucą wyzwanie prowadzonemu przez Giovanniego Guidettiego VakifBankowi.

Grot Budowlani Łódź - Dynamo Moskwa 0:3 (18:25, 20:25, 23:25)

Grot Budowlani: Cutura, Polańska, Kąkolewska, Grobelna, Grajber, Vincourova, Witkowska (libero) oraz Polak, Twardowska.

Dynamo Moskwa: Szczerbań, Gonczarowa, Vetrowa, Ljubuszkina, Fetisowa, Stoljarowa, Rajewskaja (libero).

Miejsce Zespół Mecze Z-P Punkty Sety
1. Dynamo Moskwa 1 1-0 3 3:0
2. VakifBank Stambuł 1 1-0 3 3:1
3. Galatasaray Stambuł 1 0-1 0 1:3
4. Grot Budowlani Łódź 1 0-1 0 0:3

Na którym miejscu zmagania w grupie D Ligi Mistrzyń zakończą siatkarki Grot Budowlanych Łódź?