Kwal. ME U-18: Polacy z trzema punktami i jedną nauczką po inauguracji

Reprezentacja Polski kadetów rozpoczęła rywalizację w grupie F kwalifikacji do mistrzostw Europy zwycięstwem 3:1 ze Słowenią. Szkoda tylko drugiego, przegranego seta.

piłka do siatkówki WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: piłka do siatkówki
Pojedynek Polaków ze Słoweńcami zainaugurował rywalizację w grupie F. Drużyna Sebastiana Pawlika chciała rozpocząć występy w Anapie od mocnego uderzenia, by zakomunikować gospodarzom, Rosjanom, że będą trudnym do złamania przeciwnikiem. Poza krótkim okresem zawahania Polacy wykonywali pewnie swoje zadanie na czwartek.

Przewaga Biało-Czerwonych w pierwszym secie nie była efektem huraganowego zrywu, a konsekwentnego punktowania od 6:4 przez 8:5 do 16:12. Drużyna znad Adriatyku traciła rezon, skoro po drugiej stronie siatki widziała rozpędzającego się rywala. Drużyna Pawlika spokojnie doprowadziła pierwszego, wygranego 25:17 seta do końca.

Problem zrobił się w drugiej rundzie, którą lepiej rozpoczęła Słowenia. Kilkukrotnie Polacy zmniejszali jej zaliczkę, ale nie potrafili złapać. Przy wyniku 21:22 brakowało już tylko kroku, tymczasem trzy następne postawili rywale do stanu 25:22. Polacy dostali nauczkę, że nie można odpuszczać przeciwnikowi na starcie seta. Z nowym siatkarzem w szóstce, Patrykiem Cichoszem, nie powtórzyli błędu. Prowadzili od początku do końca trzeciej partii i zwyciężyli 25:21. Było 2:1 w meczu.

Najwięcej punktów dla Polski zdobywał Filip Roque De Oliveira, który nie tylko najczęściej atakował, ale również blokował. Najlepiej serwował z kolei Jakub Czerwiński. Pomysłem całego zespołu było ostrzeliwanie zagrywkami Roka Mozicia, lidera Słowenii. Ten został zmuszony do trzech błędów w przyjęciu w dwóch partiach, a w ataku miał przeciętną efektywność 38 procent. Później ocknął się, ale sił na zatrzymanie Polaków mu nie wystarczyło. W czwartym, ostatnim secie wygrali oni 25:21.

Przed Biało-Czerwonymi mecze z Cyprem w piątek i z Rosją w sobotę. Do mistrzostw Europy awansują zwycięzcy grup i trzy najlepsze drużyny z drugich miejsc.

Polska - Słowenia 3:1 (25:17, 22:25, 25:21, 25:21)

Polska: Sławiński, Czerwiński, Trojański, Strulak, Kramczyński, Roque De Oliveira, Nowowsiak (libero) oraz Nowakowski, Urbanowicz, Cichosz

Słowenia: Hafner, Sen, Mozic, Herodez, Glinsek, Zaloznik, Novak (libero) oraz Stozir, Rozman, Ramsak, Ibrisimović