Polacy za granicą: Fabian Drzyzga śrubuje rekord, Bartłomiej Bołądź i Vital Heynen z Pucharem Niemiec

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: Fabian Drzyzga
WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: Fabian Drzyzga

Miniony tydzień okazał się udany dla Polaków występujących za granicą. Fabian Drzyzga wygrał w lidze po raz dziewiętnasty, a Bartłomiej Bołądź i nowy selekcjoner naszej kadry, Vital Heynen, wywalczyli Puchar Niemiec.

Argentyna

Siatkarze UPCN Voley Club zapewnili sobie awans do półfinałów, pokonując trzykrotnie Libertad Burgi Voley. Podopieczni Fabiana Armoi w całej rywalizacji stracili zaledwie jednego seta. W decydującej konfrontacji, rolę lidera z powodzeniem wziął na swoje barki Zbigniew Bartman. Do naszego zawodnika kierowana była niemal co druga piłka. Doświadczony atakujący radził sobie jednak bardzo dobrze, kończąc 49 proc. akcji (26/53, 3 błędy). Spotkanie ćwierćfinałowe wychowanek Metra Warszawa zakończył z dorobkiem 27 punktów. Jedyne zastrzeżenia, jeśli chodzi o postawę 30-latka, można było mieć do jego skuteczności w polu serwisowym. Atakujący UPCN Voley na 15 zagrywek, popełnił aż 7 błędów.

Libertad Burgi Voley - UPCN Voley Club 1:3 (20:25, 23:25, 34:32, 26:28)

osfp.gr
osfp.gr

Grecja

Siatkarze Olympiakosu Pireus  są bliscy historycznego osiągnięcia. W miniony weekend pokonali bowiem Kiffisia V.C. 3:1. Ekipa Fabian Drzyzga wygrała tym samym po raz 19. i wszystko wskazuje na to, że rundę zasadniczą zakończy bez porażki. Polski rozgrywający, we wspomnianym meczu, zapisał na swoim koncie 4 punkty (2 asy, 2 bloki). Do zakończenia fazy zasadniczej pozostały zaledwie trzy kolejki. Podopieczni Fernando Beniteza mają 12 punktów przewagi nad drugim w tabeli PAOK-iem Saloniki.

Kiffisia V.C. - Olympiakos Pireus 1:3 (18:25, 25:22, 21-25, 25:27)

Iran

Zgodnie z przewidywaniami, ekipa Sarmayeh Bank Volleyball Club pewnie awansowała do finału irańskiej Superligi. Łukasz Żygadło i spółka w minionym tygodniu po raz drugi pokonali Paykan Teheran, w efektownym stylu zapewniając sobie udział w batalii decydującej o zdobyciu złotego medalu. Przeciwnikiem drużyny polskiego rozgrywającego będzie Ardakam Arman - siódma drużyna po rundzie zasadniczej. Rywalizacja toczyć się będzie do dwóch zwycięstw.

Paykan Teheran - Sarmayeh Bank V.C. 1:3 (23:25, 25:22, 19:25, 27:29)

Belgia/ Francja

Zespół Noliko Maaseik, rywalizujący w grupie A fazy play-off, pokonał VBC Waremme 3:0. Z dobrej strony w tym starciu pokazał się Kamil Rychlicki. Pochodzący z Polski reprezentant Luksemburga, do dorobku swojej ekipy dorzucił 9 punktów (8 ataków, 1 blok).

W grupie C, zmierzyli się dwaj nasi siatkarze. Górą w starciu Lindemans Aalst z Par-ky Menen byli gospodarze, wśród których udany występ zanotował Adrian Staszewski, autor 14 punktów (7 ataków, 3 asy, 4 bloki). Symboliczne "oczko" dla gospodarzy zdobył Krzysztof Modzelewski. W ekipie gości, 9 oczek wywalczył Janusz Górski.

VBC Waremme - Noliko Maaseik 0:3 (23:25, 18:25, 17:25)

Lindemans Aalst - Par-ky Menen 3:2 (25:19, 17:25, 25:15, 23:25, 15:4)

We Francji porażkę zanotowała ekipa Nice VB z Dawidem Wochem w składzie. Polak pojawił się w wyjściowej szóstce, zapisując na swoim koncie 3 punkty (1 blok), przy skuteczności ataku 50 proc. (2/4).

Stade Poitevin - Nice VG 3:0 (25:20, 25:17, 26:24)

Bartłomiej Bołądź (nr 1) w barwach Vfb Friedrishafen/ fot. vfb-volleyball.de

Niemcy

Selekcjoner reprezentacji Polski, Vital Heynen, sięgnął po pierwsze trofeum w sezonie. Zespół VfB Friedrichshafen z atakującym Bartłomiejem Bołądziem, wywalczył w miniony weekend Puchar Niemiec, pokonując w finale Volleyball Bisons Buhl w trzech setach. Z doskonałej strony zaprezentował się w tym starciu nasz rodak. Były gracz Cerrad Czarnych Radom zdobył 10 punktów, przy imponującej skuteczności ataku (83 proc.).

Warto podkreślić, że podopieczni Vitala Heynena w rywalizacji o krajowe trofeum nie stracili nawet seta. Vfb Friedrischafen dominuje także w rozgrywkach ligowych, gdzie odnieśli komplet 18 zwycięstw, nie tracąc punktu i oddając przeciwnikom zaledwie 8 setów.

VfB Friedrichshafen - Volleyball Bisons Buhl 3:0 (25:20, 25:8, 25:21)

Austria

Niewiele działo się w minionym tygodniu w lidze austriackiej, gdzie rozegrano zaledwie dwa spotkania o punkty. W konfrontacji SG VCA Amstetten z Aich/dob Posojilnica z dobrej strony pokazał się Łukasz Wiese, który zapisał na swoim koncie 17 punktów (3 asy, 1 blok) przy imponującej skuteczności ataku (13/18, 72 proc.). Zdecydowanie gorzej były gracz Łuczniczki Bydgoszcz radził sobie w odbiorze serwisu (20 proc. przyj. poz.). Drugi z naszych przedstawicieli w ekipie gości, Jan Król, pojawił się na placu gry tylko w pierwszej i trzeciej partii, zdobywając 4 punkty (38 proc. skut. ataku). Wiktor Siewierski mecz obejrzał z kwadratu dla rezerwowych.

W drugim starciu minionego weekendu, UVC Weberzeile Red przegrał z VBK Worther-See-Lowen Klagenfurt 1:3. Fantastycznie w tym pojedynku spisał się Tomasz Rutecki, który wystąpił we wszystkich czterech odsłonach, zdobywając 36 punktów (3 bloki) przy imponującej skuteczności ataku 59 procent (33/56).

UVC Weberzeile Red - VBK Worther-See-Lowen Klagenfurt 1:3 (23:25, 25:22, 24:26, 23:25)

SG VCA Amstetten - Aich/dob Posojilnica 1:3 (25:20, 20:25, 20:25, 15:25)

Słowenia/ Słowacja

W lidze słoweńskiej, udanie rywalizację play-off o mistrzostwo kraju rozpoczęli siatkarze Calcit Kamnik, którzy pokonali Panvita Pomgrad 3:1. Swój skład w końcowy sukces miał polski rozgrywający Radosław Gil, który wystąpił w wyjściowym składzie i zakończył rywalizację z jednym punktem na koncie.

Panvita Pomgrad - Calcit Volley 1:3 (16:25, 25:21, 21:25, 20:25)

Na Słowacji wystartowała runda play-off. Krótki epizod zanotował na boisku Stanisław Wawrzyńczyk, jego VKP Bystrina SPU Nitra pokonała na wyjeździe w trzech setach MVK Zvolen.

Powodów do satysfakcji nie mieli pozostali nasi przedstawiciele. Slavia Svidnik przegrała bowiem 1:3 z VK KDS Sport Kosice. W wyjściowym składzie ekipy ze Svidnika wystąpili Łukasz Ciupa oraz Łukasz Pietrzak. Pierwszy z wspomnianych graczy zdobył 12 punktów (2 asy, 1 blok) przy skuteczności ataku 38 proc. (9/24). Drugi z naszych rodaków do dorobku zespołu dołożył 8 punktów (32 proc. skut. ataku).

VK KDS Sport Kosice - TJ Slavia Svidník 3:1 (23:25, 25:23, 25:21, 25:23)

MVK Zvolen - VKP Bystrina SPU Nitra 0:3 (12:25, 17:25, 13:25)

Czechy

W miniony weekend na przeciwko siebie stanęły zespoły Pawła Halaby i Marcela Gromadowskiego. Powody do zadowolenia miał pierwszy z wymienionych. Były przyjmujący ONICO Warszawa wystąpił w dwóch odsłonach, prezentując się z bardzo dobrej strony. 22-latek zapisał na swoim koncie 4 punkty (67 proc. skut. ataku). Bardzo solidnie radził sobie również w przyjęciu (10 odbiorów, 70 proc. poz./ 20 proc. perf.). Indywidualnie na słowa uznania zasłużył także drugi z naszych zawodników. Marcel Gromadowski pojawił się na placu gry od połowy drugiego seta, zdobywając 10 punktów (10/17, 59 proc. ataku).

Porażkę zanotowali również Damian Sobczak i Mateusz Biernat. Libero VK Ostrava był jednym z najsłabszych graczy swojej ekipy. Ostrzeliwany zagrywką, przyjmował ze skutecznością zaledwie 29 procent, popełniając 6 błędów. Lepsze wrażenie pozostawił po sobie Biernat. 25-letni rozgrywający zapisał na swoim koncie 4 punkty, w tym 3 po udanych blokach. Nie wystarczyło to jednak do pokonania Volejbal Brno.

Przegrał także ostatni z naszych przedstawicieli w lidze czeskiej - Paweł Pietkiewicz. Polak pojawił się na boisku od drugiego seta, jednak niewiele wniósł do gry ofensywnej VK Benatky nad Jizerou, zdobywając zaledwie 5 punktów (5/16, 31 procent. skut. ataku).

VK Ostrava - Volejbal Brno 1:3 (24:26, 25:23, 11:25, 26:28)

VK Jihostroj Ceske Budejovice - Kladno volejbal cz 3:0 (25:23, 25:21, 28:26)

VK Benátky nad Jizerou - VK Euro Sitex Pribram 0:3 (22:25, 23:25, 18:25)

Czy Vfb Friedrischafen, z Bartłomiejem Bołądziem i Vitalem Heynenem, sięgnie po mistrzostwo Niemiec?