KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Jacek Kasprzyk: Kiedyś ważniejsze było zarabianie pieniędzy niż gra w drużynie narodowej

Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk nie ukrywa satysfakcji z postawy reprezentacji Polski siatkarek w rozgrywkach Ligi Narodów. Przyznaje również, że doczekaliśmy się zespołu, który z dumą reprezentuje barwy narodowe.
Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Jacek Kasprzyk WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: Jacek Kasprzyk

Wygrywając finał II dywizji World Grand Prix w 2017 roku, siatkarki reprezentacji Polski przypieczętowały swój powrót do światowej elity po czterech latach nieobecności. W rozgrywkach Ligi Narodów Kobiet, następcy WGP Biało-Czerwone otrzymały status drużyny "pływającej", co oznaczało, że jako jeden z czterech zespołów nie mogą być pewne utrzymania w elicie na kolejny rok. Podopieczne Jacka Nawrockiego prawo występów w kolejnym sezonie zagwarantowały sobie w Bydgoszczy, wygrywając wszystkie trzy spotkania. Obserwujący zmagania siatkarek z wysokości trybun, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Jacek Kasprzyk, nie krył satysfakcji z postawy zespołu. 

Jacek Pawłowski, WP SportoweFakty: Od wyboru Jacka Nawrockiego na selekcjonera reprezentacji Polski minęły trzy lata. Nie ma już chyba wątpliwości, że był to dobry wybór?

Jacek Kasprzyk, prezes PZPS: Tak mi się wydaje. Natomiast ocenić to powinni kibice i trenerzy. Ja uważam, że to był dobry wybór i droga, którą obraliśmy wspólnie z Jackiem Nawrockim, a którą on kontynuuje, jest bardzo dobra.

Wybór był bardzo kontrowersyjny, mimo to pan zachowywał spokój. Również wtedy, kiedy nie udało się awansować na mundial.

- Ja w żeńskiej siatkówce funkcjonuję dosyć długo. Wiele osób zarzucało mi, że to przeze mnie żeńska siatkówka upada. Niestety, nic nie dzieje się nagle. Nasze złotka trzeba było zastępować innymi zawodniczkami. Ten materiał był słabszy, ale teraz co roku pojawiają się kolejne talenty z SMS-u. Coraz więcej jest utalentowanych siatkarek i tylko dobra selekcja sprawia, że odbiliśmy się od dna i pniemy w górę. Nikt się przecież nie spodziewał, że po dwunastu meczach będziemy 9. drużyną Ligą Narodów, a nadal możemy ten wynik poprawić.

Cieszy fakt, że Polki do elity weszły bez kompleksów, co pokazały chociażby mecze z Chinkami, Włoszkami, a nawet przegrane starcie z Serbkami.

- Zgadza się. Pierwsze dwa lata pracy Jacka Nawrockiego to była selekcja. W tym roku ta grupa się wytworzyła i zaczęła grać swoją siatkówkę. Gramy swoje, bazując na dobrej atakującej i solidnym przyjęciu, bo przecież nasze zawodniczki są w czołówce, jeśli chodzi o ten element. Bardzo wysoko jest także Malwina Smarzek, no i nasze środkowe, które pokazały w meczu z Niemkami, że potrafią być ścianą nie do przebicia.

Możemy już mówić, że Malwina Smarzek i Agnieszka Kąkolewska to zawodniczki na miarę talentu Małgorzaty Glinki czy Katarzyny Skowrońskiej?

- Moim zdaniem tak. Malwina jest na bardzo dobrej drodze, podobnie jak Agnieszka Kąkolewska. Pozwalają im na to przede wszystkim parametry. Dodatkowo jakość przyjęcia daje im szansę, aby się rozwijać na swoich pozycjach. Atutem jest też doświadczenie. Mają po dwadzieścia kilka lat, a grają w reprezentacji już kolejny sezon.

ZOBACZ WIDEO Michał Kubiak: To karygodne, co zrobiła z nami światowa federacja

Do zespołu powoli wchodzą kolejne młode siatkarki. Natalia Murek i Julia Nowicka niedawno grały w SMS-ie, a już zdążyły zaprezentować swoje umiejętności w dorosłej kadrze. Wygląda na to, że coś się ruszyło również w systemie szkolenia.

- Zgadza się i myślę, że z roku na rok powinno być jeszcze lepiej. SMS jest ostatnią fazą szkolenia juniorek, natomiast mamy też SOS-y. Warto podkreślić, że jest 3,5 tysiąca dziewczyn już po selekcji, a w sumie mamy 7 tysięcy dzieci, biorąc pod uwagę chłopców i dziewczęta. Ja się z tego bardzo cieszę, ponieważ to są dziewczyny o bardzo dobrych parametrach. Brakuje nam jeszcze na lewym skrzydle zawodniczki ze wzrostem około 1,90 metra, ale powoli się one pojawiają. Po Lidze Narodów, kiedy starsze zawodniczki będą odpoczywały, młodsze będą trenowały. Nie ma jednak innej drogi. Jeżeli ktoś chce osiągnąć sukces, musi bardzo dużo pracować.

Z jednej strony możemy żałować, że nie zagramy na mundialu. Z drugiej jednak dziewczyny mogły spokojnie pracować i zaprezentować pełnię potencjału w Lidze Narodów. To powinno zaowocować podczas Mistrzostw Europy, które zostaną rozegrane za rok.

Dokładnie tak, tym bardziej że część turnieju odbędzie się w Polsce. Przynajmniej faza grupowa, 1/8 i 1/4 finału. Mam nadzieję, że wówczas będziemy już taką drużyną, która będzie mogła troszeczkę namieszać w tej europejskiej siatkówce.

W kontekście budowania zespołu warto podkreślić obecne podejście zawodniczek do reprezentowania barw narodowych. Nikt już nie odmawia, tłumacząc się kontuzjami czy trudnym sezonem. Wręcz przeciwnie, mimo problemów zdrowotnych zawodniczki przyjmują powołania.

- W dużej mierze jest to zasługa Jacka Nawrockiego. Po części może również federacji, że udało się dotrzeć do dziewczyn. Przeprowadziliśmy kilka rozmów i możemy powiedzieć, że w zespole są dziewczyny głodne sukcesu. Poprzednia ekipa, która opierała się na starszych zawodniczkach, część Złotek, część młodszych siatkarek, chyba miała inne priorytety. Ważniejsze było zarabianie pieniędzy, niż reprezentowanie barw narodowych. Dziewczyny wolały wrócić do domu, wyleczyć się do końca, nie męczyć na kadrze, tylko odpocząć i przygotować do gry w klubie. My nie mogliśmy pewnych rzeczy zabronić, ponieważ to są dorośli ludzie. Karanie za to, że nie chcą reprezentować Polski, też było trochę bez sensu, bo z niewolnika nie ma pracownika. Dlatego edukacją i chęcią przekazywania pewnej wiedzy doprowadziliśmy, a właściwie Jacek Nawrocki doprowadził do tego, że te dziewczyny chcą grać dla reprezentacji, dla orła i jeździć na kadrę. To najbardziej cieszy.

Dużą rolę odegrała chyba też deklaracja szkoleniowca, który powiedział, że nie będzie nikogo zmuszał do gry i podejmie pracę z tymi zawodniczkami, które będą chciały występować w reprezentacji.

- Zawodniczki widzą sens tej pracy i jakość treningu. Z roku na rok stają się przecież coraz lepszymi siatkarkami. Rok czy dwa lata temu, część zawodniczek z kadry szła do klubów i stała w kwadracie. W zeszłym sezonie, po mistrzostwach Europy, przebiła się do szóstki Julka Twardowska. To przyniosło efekt, bo stojąc w kwadracie, nie można się rozwinąć. Czasami lepiej poświecić kilka tysięcy złotych i grać niż zarabiać i stać w kwadracie.

W ostatnich latach pojawiały się opinie, że tylko zagraniczny szkoleniowiec jest w stanie odbudować polską kadrę. Jacek Nawrocki, wprowadzając zespół do elity pokazał, że Polak również potrafi.

- Cztery lata temu wprowadziliśmy system szkolenia trenerów i jako jedyni nadajemy tytuły trenera Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To szkolenie wygląda obecnie troszeczkę inaczej niż wcześniej. Parę rzeczy przez ostatnie lata zrobiliśmy po to, aby odbudować polskiego trenera, aby mógł on trenować polskie kluby. Oczywiście nie wszystko zależy od PZPS. Wpływ na to, kogo zatrudniamy, mają również prezesi klubów PlusLigi, LSK, pierwszej czy nawet drugiej ligi.

Problem szkolenia trenerów to jedno, druga sprawa dotyczy zawodniczek. Czy jako PZPS robicie coś w tym kierunku, aby kluby bardziej odważnie stawiały na młodzież i te najbardziej utalentowane siatkarki mogły występować na parkiecie, zamiast stać w kwadracie?

- Negocjacje na ten temat cały czas trwają. Niektórzy prezesi naciskają jednak, aby zwiększyć liczbę zawodniczek zagranicznych. Jako związek nie chcemy jednak iść tym torem. Musimy dążyć do tego, aby grało jak najwięcej Polek. Przez lata nasza liga była poligonem doświadczalnym. Przyjeżdżali do nas młodzi zawodnicy zagraniczni, szlifowali swój poziom i wyjeżdżali, aby nas lać w reprezentacyjnych meczach. Obecnie to się zmieniło. Mamy bardzo utalentowanych nauczycieli w SMS-ach, SOS-ach i kadrach wojewódzkich. A kiedy jest dobre szkolenie, to efekty tego przychodzą.

Kolejnym dowodem na to, że kadra żeńska się odradza, jest atmosfera na meczach siatkarek. Polki nie muszą już wstydzić się swojej gry i z zazdrością spoglądać na trybuny podczas meczów męskiej reprezentacji.

- Wiadomo, że jak są wyniki to i kibice się pojawiają. Nikt nie lubi patrzeć na porażki swoich zespołów. Ja się bardzo cieszę, patrząc na frekwencję w Łuczniczce. Z tego co wiem, w Wałbrzychu, gdzie siatkówka jest mniej popularna, nie ma już biletów. To buduje, że ponownie będzie pełna hala. Warto tym zawodniczkom pokazać, że jako kibice jesteśmy z nimi, mają od nas pełne wsparcie i nie muszą się niczego obawiać.

Pytanie o przyszłość Jacka Nawrockiego, w obecnej sytuacji, to chyba formalność?

- Jak najbardziej tak. Nie chcę się zarzekać, ale dopóki ja będę prezesem, Jacek Nawrocki może być spokojny o posadę. Jeżeli tak dalej będzie pracował to nie wykluczone, że za rok będziemy bliżej medalu Mistrzostw Europy, a kto wie, może w 2020 roku zagramy na igrzyskach olimpijskich. To z pewnością byłby wielki sukces polskiej siatkówki.

Jak oceniasz dotychczasową pracę Jacka Nawrockiego na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski siatkarek?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (11)
 • gogo Zgłoś komentarz
  Panie Prezesie !!! Reprezentacja kraju to faktycznie duży progres i plus, ale strach pomyśleć co by było gdyby (odpukać) Smarzek złapała kontuzje. A na drugim biegunie jest nasza szara
  Czytaj całość
  ligowa siatkówka i patologia w której trwa. To skandal żeby zespół który wygrał I-ligę nie awansował bezpośrednio do LSK tylko musiał rozgrywać baraże i to piłkami którymi nie grał na co dzień. Każda siatkarka i siatkarz wie jak wielka jest różnica między mikasą a moltenem. To zniechęca sponsorów i klub , tym bardziej że miejsce w LSK kupuje zespół z Radomia który zajął w I- Lidze 6 czy 7 miejsce !!!!
  • stary_trener Zgłoś komentarz
   Wolosz musi byc Panie naczelniku poniewaz z calym szacunkiem dla Plesnierowicz ale caly czas brakuje dobrych wystaw bo przyjecie jak Pan sam zuwazyl bardzo sie poprawilo.
   • jendrula Zgłoś komentarz
    Gra i poziom kobiecej reprezentacji to jedno a zaangażowanie pzps w poprawę warunków pracy i funkcjonowania żeńskiej kadry to drugie. Postawa dziewczyn w LN jak na obecny skład i
    Czytaj całość
    możliwości całkiem poprawny. Pytanie rodzi się czy pzps zrobił wszystko aby pomóc i zachęcić dziewczyny aby grały w kadrze te najlepsze ? Moim zdaniem pan prezes powinien uderzyć się w piersi i zmienić postępowanie i traktować na równi chłopaków i dziewczyny grających w kadrze. Owszem nie od razu się to zmieni bo skutecznie pzps zniechęcił nie które siatkarki do gry w kadrze.Głupoty ktoś mówi i pisze że jak przyjdzie topowy trener to wyniki pójdą w górę.Nic bardziej mylnego i bezsensownego nie można powiedzieć. Po pierwsze trzeba zmienić system szkolenia w smsach i klubach aby do kadry trafiały zawodniczki kompletne.Po drugie nie może być tak że w klubach grają zawodniczki z Serbii, a nasze młode grzeją ławę. To wszystko musi przejąć i koordynować pzps .Nie od razu przyjdą wyniki ale od czegoś trzeba zacząć ..
    • Jg2 Zgłoś komentarz
     Nad kadrą żeńską nie ma sensu się rozwodzić bo decyzje co do jej losu zapadły 10 lat temu.
     • Boguś L. Zgłoś komentarz
      I tak abstrahując od wypowiedzi prezesa, czy jest ktoś, kto patrząc na występy obecnej kadry nie jest z niej dumny? Chyba nie ma takich, bo skazywane na pożarcie dziewczyny walczą jak
      Czytaj całość
      lwice. Jak typowe Polki, do ostatniej kropli potu na parkiecie. Bo Polska od lat słynie z nieustępliwości i walki o swoje racje. Dlatego wielki szacunek dla tych, które chcą w tej kadrze grać. Zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia tym dziewczynom życzmy!
      • Boguś L. Zgłoś komentarz
       Dziwnym trafem, co roku te same siatkarki musiały się leczyć. Najpierw po sezonie w Muszynie, później w Policach. Wciąż te same nazwiska. Zuza Efimienko potrafi obecnie grać w kadrze z
       Czytaj całość
       bólem, Marlena Pleśnierowicz również, podejrzewam, ze kilka innych także i jakoś nie marudzą. Bo dla nich reprezentowanie barw narodowych to powód do dumy. Asia Wołosz zapieprzała kilka sezonów bez marudzenia, pomagając tej kadrze odbić się od dna. Kasia Skowrońska również nigdy nie odmówiła. Może ktoś mi powie, że dwie ostatnie nie miały takich obciążeń w Chinach czy Włoszech, jak te pseudogwiazdeczki, które nigdy poza Polskę nie wyjechały? Jedynym ich sukcesem jest Puchar CEV, zdobyty z trenerem, którego nazywano wuefistą. Jakoś ten wuefista im wtedy nie przeszkadzał. Żałosne, że taka Barańska-Werblińska domagała się żeby kadrę prowadził trener z wielkim nazwiskiem, a z takowym nigdy nie miałą okazji pracować, bo do Polski żaden wielki trener nie przychodzi. Najlepsi, pracują we Włoszech, Turcji i Rosji, ale tam panny Anny nikt nigdy nie widział. Za wysoki poziom sportowy, a może za niski poziom zarobków?
       • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
        "...Prezes PZPS ostro o byłych kadrowiczkach..." - bez przesady. Nic takiego szczególnie ostrego w tej wypowiedzi nie było. Natomiast zdanie prezesa: "...Dziewczyny wolały wrócić do domu,
        Czytaj całość
        wyleczyć się do końca..." nie jest w porządku. A co: chore i kontuzjowane mają grać ? A co potem z karierami zmarnowanymi ze względów zdrowotnych ? Kto im to zrekompensuje ? Udawane choroby i kontuzje należy wytykać a za symulacje karać. Ale to panie prezesie trzeba najpierw udowodnić. W reprezentacji piłki nożnej sobie z tym poradzili. Powołany lecz kontuzjowany zawodnik musi przyjechać na zgrupowanie a trener kadrowy potwierdza diagnozę (lub nie) i podejmuje decyzję o odesłaniu do klubu. Trochę to bezwzględne ale działa.
        • Małgorzata Zgłoś komentarz
         W przypadku żeńskiej kadry i Jacka Nawrockiego, trudno mówić o selekcji. Tak po prawdzie to pan Nawrocki jest bardziej trenerem niż selekcjonerem. I na tym się moim zdaniem zna i za tę
         Czytaj całość
         pracę z dziewczynami z pewnością trzeba mu podziękować. Selekcjonerem to może być Vital Heynen, który ma na każdej pozycji kilku kandydatów do gry. Pan Nawrocki to przede wszystkim musiał pracować z dziewczynami które były do dyspozycji (przepraszam za kolokwializm) nad podniesieniem ich umiejętności siatkarskich, czyli odwalać pracę za trenerów klubowych (niestety). I za to jeszcze raz napiszę, wielki dzięki. Jednak moim zdaniem, pan Nawrocki nie za bardzo radzi sobie jeśli chodzi o prowadzenie drużyny w trakcie meczu w sytuacji gdy jest to mecz o wszystko, a wynik wymyka się na skutek błędów siatkarskich. Przykładem był nieszczęsny mecz na Torwarze z Czeszkami, decydujący o tym czy przejdziemy do kolejnego etapu walki o udział w MŚ. Póki co dziewczyny pokazały, że nie są już "chłopcami do bicia", a co za tym idzie nadejdzie czas, kiedy będziemy wymagali nie tylko walki w meczach, ale i osiąganie konkretnych wyników. Pierwszy prawdziwy test będzie w przyszłym roku na ME. Tam będzie kolejny test nie tylko dla dziewczyn, ale również dla trenera Nawrockiego, który będzie musiał udowodnić, że nie jest tylko bardzo dobrym szkoleniowcem, ale również posiada ten talent, nieodzowny dla dobrego selekcjonera reprezentacji, czyli umiejętność wpływania na drużynę w trakcie meczu, gdzie gra się już o wynik. No i pozostaje nam modlić się o zdrowie dla Malwiny, bo jeśli nie daj Bóg coś by jej się przytrafiło, to wracamy do punku wyjścia. No może nie tak do końca, bo jednak przyjęcie (szczerze mówiąc nie wiem jakim cudem, ale z faktami się nie dyskutuje) jest całkiem przyzwoite, no ale jeśli nie będzie miał kto kończyć to i tak to nie będzie miało znaczenia.
         • ferdynand Zgłoś komentarz
          "Malwina Smarzek i Agnieszka Kąkolewska to zawodniczki na miarę talentu Małgorzaty Glinki czy Katarzyny Skowrońskiej? - Moim zdaniem tak. " . mocne ;) . ale ... niech się tak stanie i to
          Czytaj całość
          jak najszybciej ...
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×