Kwal. ME U-20: udana inauguracja polskich siatkarzy. Rywal rozbity w trzech setach

Reprezentacja Polski juniorów, udanie rozpoczęła udział w IV rundzie kwalifikacji do mistrzostw Europy. Podopieczni Mariusza Sordyla potrzebowali zaledwie 77 minut, żeby potwierdzić swoją wyższość nad Izraelem.

Jacek Pawłowski
Siatkówka WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Siatkówka
Polscy siatkarze, obok Hiszpanii, uznawani są za faworyta do końcowego triumfu w turnieju rozgrywanym w Żyrardowie. Obie ekipy w pierwszym dniu zmagań gładko rozprawiły się z rywalami. Biało-Czerwoni potrzebowali 77 minut, aby zainkasować komplet trzech punktów. Gracze z Półwyspu Iberyjskiego poradzili sobie jeszcze szybciej, potwierdzając wyższość nad Łotyszami po 67 minutach gry.

Pierwszy set meczu z udziałem Polaków, przebiegał pod dyktando gospodarzy. Szybko wypracowali oni pięciopunktową przewagę, utrzymując ją przez większość seta. Doskonale w ataku spisywał się Bartosz Firszt, dzielnie wspierany przez Mikołaja Sawickiego. Spustoszenie w szeregach rywali, za sprawą dobrej gry blokiem, siał również Mateusz Poręba. Goście szansę odwrócenia losów partii mieli po drugiej przerwie technicznej. Seria zagrywek Daniela Galiliego zmniejszyła stratę Izraela (15:17), ostatnie słowo należało jednak do podopiecznych Mariusza Sordyla.

Druga odsłona to popisowa gra w ataku Remigiusza Kapicy, na którego goście nie potrafili znaleźć recepty. Siatkarzom z Izraela brakowało z kolei pomysłów w ofensywie. Bezradnością razili przede wszystkim Noah Wolf i Enosh Shtift. Dobre przyjęcie gości nie przekładało się na skuteczność w ataku. Polakom w odniesieniu pewnego zwycięstwa nie przeszkodziły zmiany dokonane przez szkoleniowca. Dobre wejście zanotował Filip Grygiel, cegiełkę do końcowego sukcesu dołożyli również Wiktor Nowak i Mateusz Janikowski.

Trzecia partia przebiegała według podobnego scenariusza, jak dwie poprzednie. Polacy szybko wypracowywali przewagę, kontrolując boiskową sytuację i z czasem powiększając dystans. Bartosz Firszt i Remigiusz Kapica nie zwalniali ręki w ataku. Biało-Czerwoni dominowali i gdyby nie moment dekoncentracji w końcówce partii, ostatnia odsłona meczu przebiegłaby zupełnie bez historii.