Zuzanna Górecka po sukcesie juniorek w Albanii: Pokazałyśmy krytykom, że mamy charakter

Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk
Ma pani za sobą sporo występów w młodzieżowych kadrach kadetek i juniorek, do tej pory wszystkie turnieje w Europie i na świecie kończyły się rozczarowaniem lub niedosytem. Czy ten medal ma dla pani szczególną wartość?

Rozegrałam sporo takich meczów, na przykład w mistrzostwach Europy kadetek, gdzie zajęłyśmy dwukrotnie ósme miejsce. I to były dla mnie strasznie ciężkie momenty, bo szczerze nienawidzę przegrywać i nie zawsze potrafię się z tym zmierzyć. Walczę z tym, ale ciężko podnoszę się po porażkach. A w tym roku powiedziałam sobie: nie wracam z Albanii bez medalu. Zrobię absolutnie wszystko, by przywieźć tę blaszkę do Polski i będziemy wspólnie cieszyć się z tego, że nasza praca nie poszła na marne.

Nie było łatwo, przez dwa miesiące przygotowań zdarzały się różne trudne sytuacje. W ostatnim sparingu przed turniejem, w Dąbrowie Górniczej, nasza pierwsza rozgrywająca (Gabriela Makarowska - przyp. red.) doznała urazu kolana i nie mogła nam dalej pomóc. Na jej miejsce wskoczyła Paulina Zaborowska, a za Gabrysię pojechała Natalia Ciesielska, która tak naprawdę dopiero uczy się rozegrania i siłą rzeczy pełniła inną rolę w drużynie. Paulina została tak naprawdę sama na swojej pozycji i musiała sporo udźwignąć, ale dała radę.

Mówiłam do dziewczyn: słuchajcie, przegrałyśmy już tyle meczów, imprez, teraz nasza kolej na to, by się cieszyć z sukcesu. I naprawdę w to wierzyłyśmy, każda z nas była dobrze nastawiona na mistrzostwa, bo przecież nie miałyśmy nic do stracenia. Mogłyśmy tylko coś osiągnąć, bo tak naprawdę kto na nas stawiał? Były różne komentarze na nasz temat, że się nie nadajemy, że nasz rocznik nie ma charakteru. Mam nadzieję, że ostatnimi meczami udowodniłyśmy, że charakter jednak mamy. Mnie takie słowa nie ranią, a tylko motywują do tego, by spełniać swoje marzenia i osiągać swoje cele.

Zwykle sportowcy mówią, że chcą coś udowodnić przede wszystkim sobie, rzadko wspominają o wyprowadzaniu z błędu krytyków.

Miałyśmy okazję pokazać niektórym ludziom, że nie mają racji i jesteśmy prawdziwym zespołem. Ale tak naprawdę kiedy stoi się na boisku i walczy o kolejne punkty, to te wszystkie opinie uciekają, bo liczy się gra dla Polski i chęć sprawienia radości rodakom. Przecież granie to dla nas ogromna przyjemność i chcemy, by inni czuli się tak samo. Sama traktuję siatkówkę jak świetną zabawę i czasem się śmieję, że nie przepracuję w życiu ani dnia, bo nie uważam siatkówki za swoją pracę, tylko za powód do olbrzymiej radości. Wtedy wiem, że żyję.

Porównując wcześniejsze, nieudane imprezy i ostatnie mistrzostwa w Albanii, co było czynnikiem medalowym? Tą jedną wartością, dzięki której trafiłyście na podium?

Myślę, że atmosfera w drużynie. W trudnych momentach byłyśmy razem i nie rozdzielałyśmy się po porażkach. One wzmacniały nas jeszcze bardziej.

Wasz trener nie ma zbyt dobrej opinii wśród części kibiców, słyszy się narzekania na jego styl komunikacji z siatkarkami. Czy faktycznie Waldemar Kawka jest taki zły?

Trener Kawka zwykle bardzo emocjonuje się meczami, ale przecież to chyba lepsze podejście niż siedzenie na ławce i patrzenie się na granie bez żadnej reakcji. On żyje każdym spotkaniem, pomaga nam i podpowiada, co możemy zrobić. Wiadomo, że krzyki i mocniejsze słowa nie zawsze nam się podobają, ale wiemy, że trener chce dla nas jak najlepiej i wszystko mu wybaczamy. Na pewno nie powiem na niego złego słowa. Przygotował nas świetnie do imprezy docelowej i włożył naprawdę wiele serca w nasze treningi. Wiemy, ile nerwów kosztował go to wszystko, tym bardziej należy mu się radość z medalu.

Kolejnym dużym wyzwaniem, które czeka wasz rocznik, są przyszłoroczne mistrzostwa świata juniorek w Meksyku.

Po tym turnieju już wiemy, że stać nas na bicie się z samą światową czołówką i nie położymy się przed nikim. Cały czas mamy poczucie, że możemy tylko zyskać na graniu z najlepszymi i możemy dużo im urwać. Tylko że ten Meksyk jeszcze nie jest do końca pewny. Czytałyśmy informacje na stronie CEV-u, rozmawiałyśmy z trenerami i podobno tylko dwa najlepsze zespoły mistrzostw Europy awansują na mistrzostwa świata, a reszta będzie musiała rozgrywać kwalifikacje. Wcześniej było tak, że sześć najlepszych drużyn z ME dostawało się na MŚ, teraz te zasady trochę się zmieniły. Ale na razie o tym nie myślimy, skupiamy się na odpoczynku.

A po nim trzeba będzie szykować się na kolejny sezon, pierwszy w kategorii seniorskiej i pierwszy w ekstraklasie.

Zaczynam zawodową karierę w Legionovii, którą bardzo dobrze znam, i postaram się pomóc mojemu zespołowi na tyle, na ile będę mogła. Tyle osiągnęliśmy z tym klubem w młodzieżowej siatkówce, że chyba nadszedł już czas na przełożenie tego na seniorską! Czeka mnie kolejne dobre doświadczenie i okazja do nauki od starszych koleżanek, z którymi będę trenować, a także do gry przeciwko lepszym zawodniczkom. Myślę, że Legionovia to dobry klub na start dla młodych siatkarek, panuje tam rodzinna atmosfera. Wszyscy w Legionowie nam kibicowali, wiemy, że czekają bardzo na nasz powrót do klubu.

Natalia Murek opowiadała, że jej przejście z juniora do seniora chwilami było bardzo bolesne i przypominało uczenie się siatkówki od nowa. Nie boi się pani tego przeskoku?

Podobno kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana, dlatego nie boję się tego. Lubię ryzykować i nie zadowalałoby mnie siedzenie w jednym miejscu. Trzeba umieć wyjść ze swojej strefy komfortu i próbować nowych wyzwań, teraz już w innych warunkach.

To jeszcze na koniec prosiłbym o wyjaśnienie, skąd wzięły się "Cygany". Bo tak się nazwałyście w mediach społecznościowych.

Ostatniego dnia zgrupowania, tuż przed wylotem, przenieśli całą naszą ekipę do domku turystycznego tuż obok internatu COS-u w Szczyrku. Tam uznałyśmy, że warto zrobić sobie dobrą atmosferę przed mistrzostwami i urządziłyśmy zieloną noc. To nam naprawdę pomogło, bo chemia w zespole podczas turnieju była genialna i naprawdę byłam czasem w szoku, jak niesamowicie byłyśmy ze sobą zżyte i jaką drużynę stworzyłyśmy. Chciałabym, że to się utrzymało jeszcze przez długi czas, kiedy już rozejdziemy się i ruszymy do swoich klubów.

Ale wracając do zielonej nocy: postanowiłyśmy zrobić numer trenerom i obkleić ich samochody papierem toaletowym i folią. Wstałyśmy wszystkie o 2:50 i zaczęłyśmy obmyślać plan, jak wszystko dobrze zorganizować, by nie obudzić trenerów. Po cichu zorganizowałyśmy wszystko od A do Z i plan udał się w stu procentach. Rano trenerzy wyszli ze swojego domku, zobaczyli swoje auta i krzyczeli: jakieś Cygany tutaj były, czy kto?! I właśnie stąd się wzięła nasza ksywka.

Czy brązowe medalistki juniorskich ME przebiją się w seniorskiej siatkówce?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×