MŚ 2018 kobiet: dwa hity na koniec pierwszej rundy. Wiemy, kto zagra dalej

Znamy już szesnastkę drużyn, która zagra w kolejnej rundzie rozgrywanych w Japonii mistrzostw świata siatkarek. Na koniec pierwszego etapu zmagań ważne mecze wygrały kadry Włoch i Stanów Zjednoczonych.

Michał Kaczmarczyk
reprezentacja Włoch kobiet Materiały prasowe / volleymasters.ch / Na zdjęciu: reprezentacja Włoch kobiet
To, co najlepsze, zostało zostawione na sam koniec. Pierwszą fazę grupową mistrzostw świata siatkarek zwieńczyły ciekawe spotkania Włochy - Chiny oraz USA - Rosja. Oba decydowały o tym, który z zespołów wyjdzie ze swojej grupy z pierwszego miejsca. Włoszki podniosły się po nieudanym starcie, wygrywając drugą partię na przewagi i ostatecznie pokonały mistrzynie olimpijskie w czterech setach. Kluczem do sukcesu kadry Davide Mazzantiego była nie tylko forma Paoli Egonu (29 pkt), ale i blok, w którym Włoszki punktowały aż 19 razy.

W hitowym starciu grupy C nie brakowało zwrotów akcji i wybitnych występów. Natalia Gonczarowa zakończyła mecz z USA z aż 36 punktami na koncie, do tego Sborna była lepsza od obrończyń tytułu w każdym elemencie poza zagrywką. A mimo to zeszła z boiska pokonana, nie potrafią wykorzystać przełamania rywala w czwartym secie, wygranym aż do 12. Karch Kiraly miał nosa, wpuszczając na parkiet w tie-breaku atakującą Karstę Lowe. Jej punkty pomogły Jankeskom w wygraniu partii 15:11 i utrzymaniu pozycji lidera.

W pozostałych spotkaniach brakowało większych niespodzianek, chociaż występująca drugim składem Serbia długo męczyła się z Portorykankami, a Turcja niespodziewanie odstąpiła Kubankom seta. Dobry finisz zanotowały Japonki, które nie dały się stłamsić Niemkom i pokonały je po spotkaniu obfitującym w efektowne akcje w ataku (po 21 pkt zdobyły liderka Japonek Sarina Koga i atakująca niemieckiej drużyny Louisa Lippmann). Prawo do radości miały także Tajki po pokonaniu za trzy punkty Azerbejdżanu, tym bardziej, że azjatycka kadra będzie musiała sobie radzić, prawdopodobnie do końca turnieju, bez kontuzjowanych Pimpichayi Kokram i Ajcharaporn Kongyot.

Formuła kolejnego etapu japońskich mistrzostw świata będzie zdecydowanie bardziej zrozumiała niż ta, którą widzieliśmy podczas niedawnych rozgrywek siatkarzy. Cztery najlepsze zespoły z grup A i D zagrają w grupie E (Nagoja), a do grupy F (Osaka) trafią ci, którzy awansowali z grup B i C. W tej części turnieju drużyny zachowają swój dorobek z pierwszej fazy MŚ i zagrają cztery spotkania z rywalami, z którymi jeszcze się nie mierzyli podczas tych mistrzostw. Do trzeciej rundy MŚ awansują po trzy najlepsze reprezentacje z obu grup.