Serie A kobiet: ważny mecz Anny Kaczmar, kolejne "polskie" starcie dla Wołosz

W ostatniej kolejce włoskiej Serie A1 siatkarek triumfowały zespoły Agnieszki Kąkolewskiej, Joanny Wołosz i Anny Kaczmar. Rozgrywająca zespołu z Cuneo w końcu pokazała się na parkiecie w dłuższym wymiarze, i to z dobrym skutkiem.

Michał Kaczmarczyk
Agnieszka Kąkolewska w ataku Materiały prasowe / legavolleyfamminile.it / Na zdjęciu: Agnieszka Kąkolewska w ataku
Do tej pory była rozgrywająca Developresu SkyRes Rzeszów pełniła funkcję rozgrywającej posyłanej na parkiet okazjonalnie lub na krótką podwójną zmianę. Ale być może po zwycięstwie jej Bosca San Bernardo Cuneo nad zespołem z Brescii (3:2) jej pozycja w klubie zmieni się na lepszą. Anna Kaczmar pojawiła się na parkiecie za Francescę Bosio w drugim secie spotkania, a jej gra pomogła ekipie gości wygrać trudnego seta 27:25 i wyrównać stan spotkania. Polska została na parkiecie do końca meczu, wygranego przez siatkarki z Cuneo po tiebreaku (15:12). U zwyciężczyń najlepiej punktowały Lise van Hecke i Marina Zambelli (23 i 13 pkt), do tego spory wkład w wygraną miała inna rezerwowa, która weszła na boisko w drugim secie, Kubanka Wilma Salas (11 pkt).

Poniżej swojego poziomu nie schodzi Agnieszka Kąkolewska, której Pomi Casalmaggiore pokonało 3:0 Lardini Filottrano i awansowało na pozycję lidera w tabeli włoskiej ekstraklasy siatkarek. Reprezentantka Polski skończyła 5 z 8 ataków w tym spotkaniu i dwukrotnie blokowała rywalki, a jej zespół prezentował się solidnie w ofensywie na przestrzeni całego spotkania. Widać to było zwłaszcza po grze Poliny Rahimowej (14) i Kenii Carcases Opon (10).

Kolejną wygraną bez straty seta zanotowało Imoco Volley Conegliano z Joanną Wołosz (2 pkt), tym razem w roli zbierającego cięgi od mistrza Włoch było Zanetti Bergamo. W meczowej szóstce ostatniego zespołu ligi po raz kolejny zabrakło Malwiny Smarzek: polska atakująca pojawiła się na chwilę w drugim i trzecim secie, zdobyła jeden punkt blokiem. Jej drużyna nie była w stanie przeciwstawić się gwiazdozbiorowi z Conegliano, któremu przewodziły Miriam Sylla i Kimberly Hill (11 i 10 pkt). Kolejny dobry mecz zaliczyła wracająca do gry Robin De Kruijf (9 pkt), która znów zaczyna imponować szybkością i precyzją zgrania z Wołosz.

Spotkanie w Conegliano miało swoje momenty głównie poza boiskiem. Jednym z nich był złośliwy transparent fanów Imoco, skierowany do dyrektora "La Gazzetty Dello Sport" Andrei Montiego. - 2018: jeden pocałunek ważniejszy od pucharu? - to pytanie odnosiło się do słynnego już zdjęcia Paoli Egonu i Katarzyny Skorupy po Superpucharze Włoch. Fani Imoco mieli za złe dziennikowi, że na swojej pierwszej stronie wolał informować o Egonu i Skorupie niż o zwycięstwie ich zespołu, stawiając maniery tabloidu nad sport. Podobne zarzuty wyraził szef ekstraklasy siatkarek Mauro Fabris w liście otwartym do Montiego.

Sensacją tej serii gier był z pewnością wynik meczu Clubu Italia Crai z wicemistrzem kraju. Massimo Barbolini chciał wygrać z siatkarską młodzieżą niewielkim nakładem sił i posłał w bój rezerwowe, ale musiał wprowadzić na parkiet Egonu, Veljković i resztę swoich gwiazd, gdy młode rywalki prowadziły w meczu 2:0. Ostatecznie Igor Gorgonzola Novara wygrał w pięciu setach, ale po meczu komplementowano przede wszystkim zawodniczki Clubu Italia, zwłaszcza Elenę Pietrini i Sylvię Nwakalor (19 i 16 pkt).

Wyniki 5. kolejki Serie A kobiet:

Igor Gorgonzola Novara - Club Italy Crai 3:2 (21:25, 22:25, 25:19, 25:10, 15:6)

Il Bisonte Florence - Saugella Team Monza 3:2 (20:25, 24:26, 32:30, 25:15, 15:12)

Pomi Casalmaggiore - Lardini Filottrano 3:0 (25:21, 25:19, 25:22)

Imoco Volley Conegliano - Zanetti Bergamo 3:0 (25:14, 25:16, 25:20)

Banca Valsabbina Millenium Brescia - Bosca San Bernardo 2:3 (25:15, 25:27, 22:25, 25:18, 12:15)

Reale Mutua Fenera Chieri - Unet E-Work Busto Arsizio - 15 listopada, godz. 20:30

Pauzuje: Savino Del Bene Scandicci