Serie A kobiet: zespół Joanny Wołosz wygrał dla koleżanki, Smarzek nie zagra w Pucharze Włoch

Imoco Volley Conegliano wygrało ostatni ligowy mecz roku 2018 z Unetem E-Work Busto Arsizio i w ten sposób wsparło Miriam Syllę, doświadczoną przez rodzinną tragedię. Porażki zanotowały zespoły Agnieszki Kąkolewskiej i Malwiny Smarzek.

Michał Kaczmarczyk
Joanna Wołosz (pierwsza z prawej) i Agnieszka Kąkolewska (nr 15) w trakcie meczu Materiały prasowe / Lega Volley Femminile / Na zdjęciu: Joanna Wołosz (pierwsza z prawej) i Agnieszka Kąkolewska (nr 15) w trakcie meczu
Rzadko komu w tym sezonie Serie A udaje się tak skutecznie zneutralizować zespół z Busto Arsizio, jak udało się to ostatnie Imoco Volley Conegliano. Już po pierwszym secie z parkietu zeszły Kaja Grobelna i Alessia Gennari, ale zmienniczki nie były w stanie przeciwstawić się szybkiej, dokładnej i niewybaczającej błędów grze Imoco. MVP spotkania wybrano Joannę Wołosz (5 punktów, 3 bloki), która tego dnia wykorzystała możliwości w ataku Anny Danesi oraz Kimberly Hill (20 pkt). Pantery z Conegliano tym samym oddały hołd zmarłej niedawno matce Miriam Sylli, która przez długi czas walczyła z nowotworem w luksemburskim szpitalu. Sylla przez ostatni tydzień czuwała przy mamie wraz z rodziną, przez co nie wystąpiła w dwóch ostatnich ligowych spotkaniach. Włoskie środowisko siatkarskie wyraziło kondolencje z powodu straty reprezentantki Włoch i wicemistrzyni świata.ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: Imponująca kolekcja aut Floyda Mayweathera
Zanetti Bergamo mogło powalczyć o znalezienie się w pierwszej ósemce ligi i miejsce w ćwierćfinale Pucharu Włoch, ale same sobie odebrały tę szansę, przegrywając w czterech setach z Saguellą Team Monza. Zespół Malwiny Smarzek wygrał pierwszego seta, ale nie był w stanie utrzymać wysokiej skuteczności, zaś Serena Ortolani (25 pkt) miała nieco większe wsparcie drużyny niż Polka. Smarzek spisała się najlepiej z całej kadry Bergamo (21 pkt, 40 proc. skuteczności, 1 blok i 1 as serwisowy), tym bardziej mogła żałować nieudanej próby awansu w tabeli.

Do krajowego pucharu awansowało za to Bosca San Bernardo Cuneo z Anną Kaczmar w składzie, które uporało się w trzech setach z Club Italia Crai. Polska rozgrywająca pojawiła się na parkiecie w drugim secie, pomogła w doprowadzeniu tej partii do udanego finiszu (25:21) i ustąpiła miejsca Francesce Bosio przy stanie 10:8 w kolejnej partii. Kolejny raz świetnie spisały się Wilma Salan i Lise van Hecke (13 i 17 pkt), poza tym dość chaotyczna gra uczennic włoskiego SMS-u nie stanowiła dla Cuneo większego sportowego wyzwania.

Kiepski koniec roku zanotowało Pomi Casalmaggiore, które wyraźnie przegrało z liderem ekstraklasy, Igorem Gorgonzola Novara. Przez dwa pierwsze sety wicemistrzynie Włoch grały poza zasięgiem ekipy Agnieszki Kąkolewskiej (6/12 w ataku), zaś w trzecim Pomi samo zmarnowało okazję na przedłużenie rywalizacji, nie korzystając z prowadzenia zyskanego w połowie partii (16:14). Jeden z najlepszych meczów w tym sezonie zagrała legendarna Francesca Piccinini (8/11), do tego obrona Casalmaggiore była bezradna wobec ataków Stefany Veljković (9 pkt) i niezmordowanej Paoli Egonu (19 pkt).

O 20-letniej gwieździe włoskiej siatkówki było w tym tygodniu głośno nie tylko z powodów czysto sportowych. Tamtejsze media, które wcześniej rozpisywały się o pocałunku Egonu i Katarzyny Skorupy po meczu Superpucharu Włoch, prześcigały się w podaniu informacji o zakończeniu związku zawodniczek; do pokojowego rozstania miało dojść tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Przy okazji zastanawiano się też nad przyszłością polskiej rozgrywającej. Podawano, że Skorupa uporała się z drobnym urazem kolana i już w przyszłym roku może dołączyć do jednej z ekip Serie A1. Najwięcej mówi się o Saguelli Team Monza.

Wyniki 13. kolejki Serie A kobiet:

Igor Gorgonzola Novara - Pomi Casalmaggiore 3:0 (25:13, 25:18, 25:23)

Unet E-Work Busto Arsizio - Imoco Volley Conegliano 0:3 (16:25, 23:25, 20:25)

Zanetti Bergamo - Saugella Team Monza 1:3 (25:20, 20:25, 22:25, 18:25)

Banca Valsabbina Millenium Brescia - Savino Del Bene Scandicci 0:3 (17:25, 21:25, 14:25)

Lardini Filottrano - Reale Mutua Fenera Chieri 3:2 (23:25, 25:22, 25:18, 22:25, 15:9)

Club Italia Crai - Bosca San Bernardo Cuneo 0:3 (18:25, 21:25, 17:25)

Pauzuje: Il Bisonte Firenze

Ćwierćfinał Pucharu Włoch (16-20 stycznia 2019)

Igor Gorgonzola Novara (1) - Bosca San Bernardo Cuneo (8)
Unet E-Work Busto Arsizio (4) - Pomì Casalmaggiore (5)