Liga Mistrzyń: będzie włoski finał. Igor Gorgonzola Novara wygrał wojnę nerwów

Igor Gorgonzola Novara zagra z Imoco Volley Conegliano w finale Ligi Mistrzyń. Po porażce 1:3 z VakifBankiem Stambuł rozstrzygnął rywalizację w walce na przewagi w złotym secie. 39 punktów zdobyła Paola Egonu.

siatkarki Igora Gorgonzola Novara WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Na zdjęciu: siatkarki Igora Gorgonzola Novara
Półfinał rozpoczął się od sensacji w Stambule. Igor Gorgonzola Novara wygrał mecz na wyjeździe 3:0. Wyrównana walka była tylko w jednym secie. W pozostałych drużyna z Włoch rządziła na boisku i nie pozwoliła VakifBankowi Stambuł na przekroczenie granicy 20 punktów. Paola Egonu zdążyła w krótkim meczu zdobyć aż 30 "oczek", czyli więcej niż cztery najlepiej punktujące rywalki razem wzięte.

Rewanż wyglądał zupełnie inaczej. VakifBank grał lepiej od pierwszych piłek, a swoją mobilizacją oraz dynamiczną siatkówką, zwiększał presję na gospodyniach. Drużyna z Turcji wygrała pierwszego seta 25:23, drugiego 25:20 i zaczęło pachnieć spektakularnym zwrotem akcji. Tym razem to Igor Gorgonzola był w odwrocie. Siatkarki z Italii obudziły się po godzinie meczu i wygrały 25:15 trzecią rundę, ale w czwartej VakifBank ponownie triumfował 25:21 i finalistę Ligi Mistrzyń musiał wyłonić złoty set.

W decydującej partii sytuacja ponownie zmieniała się dynamicznie. Prowadził VakifBank, następnie Igor Gorgonzola, a ostatecznie w wojnie nerwów zatriumfowała 16:14 drużyna z Italii. Najważniejsze piłki powędrowały tradycyjnie w kierunku Egonu, która tym razem zdobyła 39 punktów.

Środkową Igora Gorgonzoli jest Stefana Veljković. Serbka przed dołączeniem do włoskiego zespołu występowała przez cztery lata w Lidze Siatkówki Kobiet w barwach Chemika Police. W zespole z Pomorza Zachodniego towarzyszyła jej między innymi Joanna Wołosz, z której obecną drużyną Imoco Volley Conegliano zmierzy się w finale Ligi Mistrzyń.

Drużyna z Turcji nie zatriumfuje w tym sezonie w żadnym europejskim pucharze. Z przynajmniej dwóch powodów jest to zaskoczenie. W fazie grupowej Ligi Mistrzyń kluby znad Bosforu kroczyły od zwycięstwa do zwycięstwa. Ponadto w tej dekadzie wygrały sześć z ośmiu edycji elitarnych rozgrywek.

Igor Gorgonzola Novara - VakifBank Stambuł 1:3 (23:25, 20:25, 25:15, 21:25)

Złoty set: 16:14.

Pierwszy mecz: 3:0. Awans: Igor Gorgonzola.

Novara: Bartsch-Hackley, Veljković, Egonu, Piccinini, Chirichella, Carlini, Sansonna (libero) oraz Camera, Nizetich, Bici, Zannoni.

VakifBank: Ozbay, Zhu, Rasić, Sloetjes, Robinson, Caliskan, Orge (libero) oraz Aykac, Gulubay, Di Iulio, Karakurt.

Czy Igor Gorgonzola Novara wygra w finale Ligi Mistrzyń?