Montreux Volley Masters 2019. Mistrzynie olimpijskie na drodze Polek. Półfinał blisko

Montreux Volley Masters nabiera tempa dla Polek. Po zwycięstwie z Japonią (3:1), na Biało-Czerwone znów czekają Azjatki. Tym razem poprzeczka idzie jeszcze wyżej, bowiem polski zespół zmierzy się z Chinkami. Triumf przybliży naszą kadrę do półfinału.

Szymon Łożyński
reprezentacja Polski siatkarek Materiały prasowe / volleymasters.ch / Na zdjęciu: reprezentacja Polski siatkarek
Na taki początek towarzyskiego turnieju czekaliśmy. Podopieczne Jacka Nawrockiego pokonały Japonki 3:1 i zdobyły komplet punktów, obejmując prowadzenie w tabeli grupy A. Jeśli w środę Polki również wywalczyłyby trzy punty w starciu z Chinkami, to półfinał zawodów w Montreux będą miały na wyciągnięcie ręki.

O triumf z aktualnymi mistrzyniami olimpijskimi nie będzie jednak łatwo. Chinki rozpoczęły zmagania w Szwajcarii od porażki w azjatyckich derbach z Japonia (1:3). W tym meczu zbyt mocno osamotniona w ataku była Yingying Li, by zwyciężczynie tego turnieju z 2016 roku mogły pokonać bardziej zespołowo grające Japonki.

Sprawdź wyniki drugiego dnia turnieju w Montreux i tabele grup

Li otrzymała zdecydowanie większe wsparcie od koleżanek we wtorkowym pojedynku z Niemkami. O zwycięstwie w tym spotkaniu zadecydował tie-break. W nim lepsze okazały się Azjatki. Chinki szarpały swoją grę. Wygrały dwa pierwsze sety (w drugim rozbijając rywalki do 9), by potem oddać inicjatywę Niemkom i odzyskać swój rytm dopiero w piątej partii.

Dzięki dwóm punktom zdobytym w tym starciu, Chinki zachowały jednak szanse na półfinał turnieju. Nie wszystko jednak jest już w ich rękach. Żeby w ogóle myśleć jeszcze o 1/2 finału zawodów, Azjatki muszą w środę wygrać z Polkami za trzy punkty i liczyć na korzystne wyniki w innych meczach.

Biało-Czerwone chcą jednak pokrzyżować plany rywalkom. We wtorek znakomicie otworzyły spotkanie z Japonkami. Nie minęło kilka minut i już prowadziły 11:1. Taki początek pojedynku w środę może skutecznie zniechęcić rywalki do gry. Tak samo jak polski blok, o którego sile przekonały się reprezentantki Kraju Kwitnącej Wiśni.

W czterosetowym spotkaniu Biało-Czerwone zatrzymały na siatce przeciwniczki aż 18 razy. Królową bloku była Agnieszka Kąkolewska, która zdobyła aż 8 punktów w tym elemencie. W ataku dobrze prezentowała się natomiast kolejna nasza reprezentantka w Serie A, Malwina Smarzek. Jeśli w środę dwie nasze najlepsze zawodniczki znów wejdą na swój poziom, to zwycięstwo nad Chinkami jest bardzo realne.

Pojedynek z mistrzyniami olimpijskimi Biało-Czerwone rozpoczną o godzinie 16:30. O godzinie 18:45 na parkiet wyjdą zespoły z grupy B Włochy i Turcja, a na zakończenie trzeciego dnia turnieju zaplanowano starcie Japonek z Niemkami (21:15).