Memoriał Wagnera 2019. Polska - Serbia. Krótki kryzys szybko opanowany. Zwycięski początek Biało-Czerwonych

Na początek Memoriału Wagnera 2019 Vital Heynen posłał do boju mocną szóstkę na czele z Leonem i Kubiakiem. Przez dwa i pół seta polski zespół funkcjonował dobrze, później do maszyny wdarło się trochę piasku, ale Biało-Czerwoni pokonali Serbię 3:1.

Szymon Łożyński
siatkarze reprezentacji Polski WP SportoweFakty / Monika Pliś / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Polski
Szymon Łożyński z Krakowa

Po dwóch wygranych towarzyskich starciach z Holandią (4:0 i 3:1), przyszedł czas na kolejny sprawdzian formy Biało-Czerwonych przed najważniejszym turniejem sezonu, czyli kwalifikacjami olimpijskimi. W tegorocznym Memoriale Huberta Jerzego Wagnera biorą udział reprezentacje Polski, Brazylii, Finlandii i Serbii. Polacy rozpoczęli zmagania od starcia z ostatnimi z wymienionych.

W towarzyskich spotkaniach z Holandią, Dawid Konarski nie dostał zbyt wielu szans na grę. W czwartkowe popołudnie rozpoczął jednak mecz w wyjściowym składzie Biało-Czerwonych. I to właśnie po ataku polskiego atakującego gospodarze prowadzili 8:5. Później Biało-Czerwoni jeszcze powiększyli swoją przewagę. Do gry w ataku włączył się Wilfredo Leon, ze środka punktował Mateusz Bieniek, a rywale popełnili błędy (16:11).

Serbowie popracowali jednak w systemie blok-obrona, zapunktowali na kontrze i zmniejszyli straty do dwóch "oczek" (17:19). Odpowiedź mistrzów świata była jednak piorunująca - ataki dobrze dysponowanego Konarskiego i Kubiaka przesądziły o triumfie Polaków 25:22.

Podopieczni Nikola Grbicia dobrze rozpoczęli kolejną odsłonę. Ręki w ataku nie wstrzymywali Aleksandar Atanasijević i Uros Kovacević, dzięki czemu Serbowie prowadzili 9:6. Chwilę później na prowadzeniu (11:9) byli już jednak Biało-Czerwoni. Wszystko za sprawą znakomitej zagrywki Michała Kubiaka, z którą kompletnie nie radził sobie Marko Ivović.

Końcówka seta była prawdziwym popisem podopiecznych Vitala Heynena. Jeszcze na drugiej przerwie technicznej gospodarze prowadzili tylko 16:15. Później jednak na siatce postawili ścianę nie do przejścia, a w zagrywce znów show zaprezentował kapitan Kubiak. Polacy triumfowali do 18 i pewnie zmierzali po zwycięstwo w całym meczu.

Vital Heynen konsekwentnie trzymał wyjściową szóstkę na parkiecie. Pod względem fizycznym przez dwa sety jego podopieczni prezentowali się dobrze. Ich ataki był dynamiczne, błędów w zagrywce było mało. Tak samo wyglądała trzecia odsłona, ale tylko do drugiej przerwy technicznej. To Serbowie zdecydowanie częściej się mylili, zwłaszcza w polu zagrywki. Dodając tego nadal skuteczną grę mistrzów świata w ataku i bloku, wynik na tablicy świetlnej nie mógł być inny niż prowadzenie Polaków (16:13).

Serbów stać było jednak na skuteczny zryw. Nagle przestali popełniać błędy w zagrywce, a co więcej - za sprawą potężnych serwisów Atanasijevicia - kilka razy zapunktowali w tym elemencie. I tak z prowadzenia Polaków, zrobiło się 22:20 dla Serbów. Heynen brał czasy, ale nic to nie dało. Jego podopiecznym przydarzył się pierwszy w tym meczu tak długi przestój i kosztował ich porażkę w secie do 22.

W trzeciej partii Wilfredo Leon nie był zbyt widoczny w ataku. Szybko przypomniał się jednak fanom. Na początku czwartej partii kilka razy mocno i co najważniejsze skutecznie zaatakował, a gospodarze prowadzili 8:6. Serbowie byli już jednak innym zespołem niż na początku. Grali twardo na siatce, skutecznie w obroni, mniej się mylili. Dlatego walka na parkiecie trwała w najlepsze (15:15). W samej końcówce zdecydowanie lepiej odnaleźli się Biało-Czerwoni. Sprawy w swoje ręce wziął Leon. Najpierw zaatakował z sytuacyjnej piłki, później zbił piłkę w kontrze. Polacy prowadzili 23:21 i tym razem szansy z rąk już nie wypuścili. Triumfowali po asie serwisowym Leona.

Polska - Serbia 3:1 (25:22, 25:18, 22:25, 25:22)

Polska: Drzyzga, Nowakowski, Leon, Konarski, Bieniek, Kubiak, Zatorski (libero) oraz Śliwka, Muzaj, Szalpuk, Kwolek, Łomacz, Wojtaszek (libero).

Serbia: Jovović, Lisinac, Kovacević, Atanasijević, Krsmanović, Ivović, Peković (libero) oraz Luburić, Okolić, Cirović.

Czy w piątek reprezentacja Polski wygra z Brazylią w Memoriale Wagnera?