Mistrzostwa Europy siatkarek. Polska - Słowenia. Zadanie wykonane. Polki z wygraną na początek turnieju

Piątkowy wieczór w łódzkiej Atlas Arenie właśnie tak miał wyglądać. Reprezentacja Polski kobiet zwycięskim akcentem rozpoczęła zmagania na mistrzostwach Europy 2019, pokonując zespół ze Słowenii 3:0.

Beata Kacperska
siatkarki reprezentacji Polski PAP / Grzegorz Michałowski / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Polski
Na dzień przed inauguracją mistrzostw Europy 2019 kapitan reprezentacji Polski kobiet, Agnieszka Kąkolewska mówiła: - Nie mogłyśmy już doczekać się tego turnieju. Są treningi, ale wiadomo, że taka impreza jak mistrzostwa Europy nie zdarza się często. Cieszymy się, że ten dzień już w końcu nastąpi.

Polskie siatkarki w końcu doczekały się i w piątkowy wieczór zainaugurowały ostatnią imprezę w obecnym sezonie kadrowym. Ich pierwszym rywalem w grupie B, która swoje mecze rozgrywa w łódzkiej Atlas Arenie, była drużyna ze Słowenii, którą prowadzi dobrze znany polskim kibicom trener Alessandro Chiappini.

Biało-Czerwone bardzo dobrze rozpoczęły pierwszy pojedynek na mistrzostwach Europy. W początkowych akcjach różnicę robiła przede wszystkim twarda gra na siatce, w której brylowały Agnieszka Kąkolewska i Malwina Smarzek-Godek. Do tego kapitan polskiej drużyny dołożyła kąśliwą zagrywkę i na tablicy wyników widniał już wynik 8:3. W dalszej fazie seta Polki także wywierały presję zagrywką, co przynosiło efekt w postaci punktów. Kilka bezpośrednich ataków w aut Słowenek oraz skuteczna gra ze skrzydeł polskich zawodniczek spowodowały, że przewaga gospodyń tylko się powiększała (13:7). Polki grały ze spokojem i uśmiechem na twarzach, nie tracąc kontroli do końca seta. Ostatni punkt w partii rozpoczynającej spotkanie podwójnym blokiem zdobyły Zuzanna Efimienko-Młotkowska i Martyna Grajber. Polki zdominowały przeciwnika, wygrywając 25:12.

Podrażnione wysoką przegraną Słowenki już od początku drugiego seta próbowały "odgryźć się" na rywalkach. Wymiany stały się bardziej zacięte, wyrównane i efektowniejsze. Przed sporą część seta walka toczyła się niemal punkt za punkt. Po stronie gospodyń większy ciężar w ataku wzięła na siebie Malwina Smarzek-Godek, której w pierwszym secie w ofensywie nie wiodło się najlepiej (skończyła 3 z 11 piłek). Podopieczne trenera Chiappiniego stawiały jednak twarde warunki i zdecydowanie większy opór niż miało to miejsce w partii otwierającej pojedynek.

Skuteczne ataki ze skrzydeł Smarzek i punktowe bloki polskiej drużyny spowodowały, że to Polki wyszły na kilkupunktowe prowadzenie (22:17). Słowenki robiły, co mogły, by wyrównać rywalizację. Biało-Czerwone gorzej przyjmowały, ale i tak miały większą siłę ognia w ofensywie od rywalek. Po skutecznym ataku Magdaleny Stysiak, która w końcówce zmieniła Martynę Grajber, to reprezentacja Polski cieszyła się ze zwycięstwa w drugim secie 25:22. W całym meczu było już 2:0.

Trzecią odsłonę spotkania lepiej rozpoczęły gospodynie, które wyszły na prowadzenie 5:1. Joanna Wołosz wróciła do częstszej gry środkiem, a nasze zawodniczki na tej pozycji dobrze spisywały się w ataku. Po punktowej zagrywce Kąkolewskiej Polki prowadziły już 10:3 i sukcesywnie powiększały swoją przewagę (15:6). Słowenki nie kończyły akcji po swojej stronie, podczas gdy Biało-Czerwone w większości wykorzystywały kontrataki. W drugiej części seta Polki ponownie zaczęły mieć jednak problemy z przyjęciem, kilka razy zostały też zatrzymane blokiem przez przeciwnika. Chociaż w końcówce straciły kilka punktów z rzędu (Słowenki obroniły aż 5 piłek meczowych), to ostatecznie zdołały przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Reprezentacja Polski wygrała trzecią partię 25:23 i cały mecz 3:0.

Drugiego dnia turnieju polska drużyna zagra z zespołem z Portugalii (godzina 20:30). Wcześniej, na godzinę 18, zaplanowano początek meczu Belgia vs Słowenia.