Mistrzostwa Europy siatkarzy. Wymowne podsumowanie Vitala Heynena. "Wnioski cenniejsze niż przegrana"

Reprezentacja Polski zakończyła siatkarskie mistrzostwa Europy na trzecim miejscu. Biało-Czerwoni podczas całego turnieju przegrali tylko jedno spotkanie. - Wnioski cenniejsze niż porażka - podsumował selekcjoner Vital Heynen.

Łukasz Witczyk
Vital Heynen PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Vital Heynen
Dla Vitala Heynena był to trzeci medal zdobyty z reprezentacją Polski. W zeszłym roku drużyna prowadzona przez belgijskiego trenera sięgnęła po mistrzostwo świata. Z kolei w tym sezonie Biało-Czerwoni zdobyli brązowy medal w Lidze Narodów, a także zajęli trzecie miejsce w mistrzostwach Europy.

Podczas ME 2019 Polacy przegrali tylko jedno spotkanie. W półfinale ulegli Słowenii (1:3), co część kibiców i ekspertów przyjęło z dużym rozczarowaniem. W pozostałych meczach nasza drużyna nie dała rywalom żadnych szans, oddając im tylko jednego seta.

Heynen z braku złotego medalu nie robi tragedii. Jak napisał na Twitterze, turniej dał mu cenne wnioski, które mogą być kluczowe podczas przygotowań do igrzysk olimpijskich. "3 medale w ciągu 12 miesięcy... 'nieźle'. Złoto jest piękniejsze niż brąz, ale wyciągnięte wnioski będą znacznie cenniejsze niż przegrana w 1 meczu" - przekazał Heynen.

Polska w fazie grupowej wygrała pięć meczów. Estonię nasza kadra pokonała 3:1, a starcia z Holandią, Ukrainą, Czechami i Czarnogórą kończyły się wynikami 3:0. W trzech setach Polacy wygrali też mecz 1/8 finału z Hiszpanią, ćwierćfinał z Niemcami i mecz o trzecie miejsce z Francją.