KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Sporo siatkówki w historii Krakowa

Królewski Kraków będzie jednym z miast gospodarzy CEV Mistrzostw Europy 2021 Mężczyzn, które we wrześniu zagoszczą w naszym kraju. Siatkarska historia tego miasta jest imponująca, co dla wielu może być zaskoczeniem.

AB
Sporo siatkówki w historii Krakowa Materiały prasowe / Sporo siatkówki w historii Krakowa

Kraków to miasto o tysiącletniej tradycji, dawna siedziba polskich królów i stolica kraju, a dzisiaj ważna europejska metropolia. Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytkowych obiektów reprezentujących niemal wszystkie style architektoniczne od średniowiecza po współczesność.

Sporo siatkówki w historii Krakowa Sporo siatkówki w historii Krakowa

Aktualnie w tym mieście nie ma żadnej drużyny ani żeńskiej, ani męskiej, która reprezentowałaby stolicę województwa małopolskiego w ekstraklasie. Nie oznacza to jednak, że Kraków nie może pochwalić się bogatą historią siatkówki. Wręcz przeciwnie - w latach 60., 70. i 80. sukcesy w walce o medale mistrzostw Polski święcił Hutnik Kraków, którego barw przez kilka sezonów bronił Marek Karbarz, mistrz świata z Meksyku (1974) i mistrz olimpijski z Montrealu (1976).

Sporo siatkówki w historii Krakowa Sporo siatkówki w historii Krakowa

Hutnik Kraków wywalczył łącznie jedenaście medali mistrzostw Polski - dwa złote (1988, 1989), sześć srebrnych (1968, 1969, 1978, 1979, 1987, 1990) i trzy brązowe (1967, 1981, 1986). Do tego trzykrotnie stanął na najwyższym stopniu podium Pucharu Polski (1974, 1988, 1990).

Po latach przerwy do Grodu Kraka ponownie zawitała siatkówka, a wszystko dzięki wspaniałemu obiektowi – TAURON Arenie, którą otwarto w 2014 roku. Podczas wydarzeń siatkarskich na trybunach może zasiąść ponad 15 tysięcy kibiców, co w zupełności wystarcza do organizacji największych imprez międzynarodowych.

Sporo siatkówki w historii Krakowa Sporo siatkówki w historii Krakowa

- Czego chcieć więcej? Pokonaliśmy Brazylię, a mecz w pięknej hali obejrzało ponad 15 tysięcy kibiców, którzy na dodatek odśpiewali mi jeszcze „Sto lat”. Byłem wzruszony - mówił Paweł Zatorski w czerwcu 2014 roku po meczu Ligi Światowej Polska - Brazylia, która po raz pierwszy zagościła do Krakowa.

Sporo siatkówki w historii Krakowa Sporo siatkówki w historii Krakowa

Ważnym sprawdzianem krakowskiej hali były też FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Polska 2014. W grupie D, określanej „grupą śmierci” zmierzyły się reprezentacje Belgii, Francji, Iranu, Portoryko, Stanów Zjednoczonych i Włoch. Potem do Krakowa zawitały kolejne ważne turnieje, między innymi: Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, Final Six Ligi Światowej i Final Four Ligi Mistrzów w 2016 i LOTTO EUROVOLLEY Polska 2017.

Sporo siatkówki w historii Krakowa Sporo siatkówki w historii Krakowa

Obecnie wiele mówi się o zespole AZS AGH Kraków, który rywalizuje na zapleczu ekstraklasy w TAURON 1.Lidze. Krakowianie zajęli też drugie miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski. W polskiej kadrze także nie brakuje małopolskich akcentów, a w składzie mamy dwóch rodowitych krakowian – Tomasza Fornala i Marcina Komendę.
W tym sezonie stolica Małopolski od 2 do 8 września gościć będzie grupę A CEV Mistrzostw Europy 2021 Mężczyzn, a do Krakowa zawitają reprezentacje Belgii, Grecji, Ukrainy, Portugalii, Serbii i oczywiście - pełniący honory gospodarzy – polscy siatkarze.

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
Materiał Partnera
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×