W tym artykule dowiesz się o:
STYCZEŃ Polscy siatkarze drużyną roku
Rok 2023 był niezwykle obfity dla polskiej reprezentacji siatkarzy - premierowe złoto Ligi Narodów, tytuł Mistrzów Europy oraz pewny awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Z tych powodów Biało-Czerwoni zostali wyróżnieni jako Drużyna Roku podczas Gali Mistrzów Sportu Przeglądu Sportowego, która miała miejsce 6 stycznia 2024 roku. Dodatkowo Nikola Grbić został wybrany Trenerem Roku, natomiast Aleksander Śliwka zajął trzecie miejsce w głosowaniu na Sportowca Roku.
****
"Polska" Perugia z pierwszym trofeum
Sir Susa Vim Perugia z Kamil Semeniukiem oraz Wilfredo Leon w składzie udanie rozpoczęła rok 2024. "Block Devils" sięgnęli po Puchar Włoch, pokonując w finale Mint Vero Volley Monza 3:1. Wcześniej na swojej drodze siatkarze Perugii pokonali Modene (3:0) oraz drużynę z Mediolanu (3:2). Nas cieszy fakt, że do zdobycia Coppa Italia w znaczącym stopniu przyczynił się Semeniuk - polski przyjmujący z dorobkiem 15 "oczek" był najlepiej punktującym w meczu finałowym. MVP powędrowało jednak do jego kolegi z drużyny, czyli Olega Płotnickiego.
LUTY Historyczny wyczyn Projektu
Projekt Warszawa został drugim po AZS-ie Częstochowa polskim zespołem, który wygrał Puchar Challenge. Drużyna Piotra Grabana w dwumeczu finałowym pokonała Mint Vero Volley Monza, a zwycięstwo w trzecim co do kolejności europejskim pucharze zapewniła sobie już po dwóch setach rewanżowego pojedynku. Warto wspomnieć, że Stołeczni przebrnęli przez turniej tracąc zaledwie dwa sety.
****
Legenda kończy karierę
Znakomita libero ŁKS-u Łódź Paulina Maj-Erwardt zaskoczyła wszystkich, kiedy to na antenie programu "7Strefa" ogłosiła, że po zakończeniu sezonu ligowego odwiesi buty na kołek. Była reprezentantka Polski w swojej bogatej karierze skolekcjonowała pięć złotych medali Mistrzostw Polski, cztery krajowe trofea oraz Puchar CEV. Jednak ten najważniejszy medal zdobyła z reprezentacją - podczas Mistrzostw Europy w 2009 wraz z resztą kadrowiczek sięgnęła po krążek brązowego kruszcu.
MARZEC Kolejne europejskie trofeum dla Polski
Miesiąc po zdobyciu Pucharu Challenge przez Projekt Warszawa przyszła kolej na triumf Asseco Resovii Rzeszów w europejskich pucharach. Duma Podkarpacia pewnie sięgnęła po Puchar CEV wygrywając w finale z niemieckim SVG Luneburg (3:0 w dwumeczu). Rzeszowianie prowadzeni wtedy przez Giampaolo Medeiego "spadli" do rozgrywek po nieudanej przygodzie w Lidze Mistrzów, gdzie zajęli dopiero trzecie miejsce w grupie. W drodze do finału (rzeszowianie zaczynali od ćwierćfinału) siatkarze Resovii pokonali dwie mocne drużyny - Aluron CMC Wartę Zawiercie oraz Fenerbahce Stambuł.
****
Pierwsze trofeum dla Warty
Po nieudanym Pucharze CEV siatkarze oraz sympatycy Aluronu CMC Warty Zawiercie nie musieli długo się smucić. Zespół prowadzony przez Michała Winiarskiego w wielkim finale TAURON Pucharu Polski w świetnym stylu wygrał z Jastrzębskim Węglem 3:1. MVP starcia wybrano środkowego zawiercian Miłosza Zniszczoła. Dla "Jurajskich Rycerzy" było to pierwsze zdobyte trofeum od momentu awansu do PlusLigi w 2017 roku.
****
Walka o światowy czempionat zacznie się w Azji
Po raz pierwszy w historii Filipiny zostały wybrane gospodarzem 21. turnieju Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn, które odbędą się we wrześniu 2025 roku. Turniej o światowy czempionat nie zostanie rozegrany na kontynencie azjatyckim po raz pierwszy - MŚ dwukrotnie gościła już Japonia (1998 i 2006). Publiczność na Filipinach dała się poznać od bardzo pozytywnej strony już podczas ostatniej fazy grupowej Ligi Narodów. Atmosfera oraz energia, jaką dostarczają Filipińczycy na pewno pozostawi po sobie dobre wrażenie i tym razem.
KWIECIEŃ
Medalowa wiosna dla Polaków Siatkarki Chemika Police odzyskały tytuł Mistrzyń Polski, natomiast ekipa Jastrzębskiego Węgla obroniła złoty medal na swoim ligowym podwórku. Policzanki w walce o jedenaste złoto w historii klubu pokonały w trzech meczach finałowych ekipę z Rzeszowa. Siatkarzom ze Śląska potrzeba było tyle samo spotkań przeciwko Warcie Zawiercie, aby zdobyć czwarte Mistrzostwo Polski.
We Europie również nie brakowało zadowolonych z medali Polaków. Kamil Semeniuk i Wilfredo Leon wraz z Sir Susa Vim Perugia zdobyli upragnione scudetto. Andrzej Kowal przywrócił złoty medali ligi czeskiej dla swojej drużyny Jihostroj Czeskie Budziejowice. Dwójka polskich ambasadorów w Niemczech, czyli Michał Superlak oraz Jan Fornal grający w barwach VfB Friedrichshafen musieli uznać wyższość drużyny Berlin Recycling Volleys i zadowolić się srebrem Bundesligi.
MAJ Czwarty z rzędu finał Ligi Mistrzów z udziałem polskiego zespołu
W finale Ligi Mistrzów zabrakło tym razem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, ale obecny był za to Jastrzębski Węgiel. Zespół Marcelo Mendeza powtórzył sukces z 2023 roku i zameldował się w meczu o najważniejsze europejskie trofeum. Świeżo upieczeni Mistrzowie Polski natrafili jednak na kapitalnie dysponowany tego dnia Itas Trentino i nie mieli większych szans przeciwko ekipie prowadzonej przez Fabio Solego. Jastrzębianie przegrali finał w trzech setach i drugi raz z rzędu musieli zadowolić się srebrnym medalem LM. Możemy jednak czuć dumę, że ponownie mogliśmy obserwować w finałowym boju polską drużynę.
CZERWIEC
Brąz dla Polek i Polaków Czerwcowe finały Ligi Narodów z udziałem polskich siatkarzy i siatkarek można uznać za udane. Drużyna Nikoli Grbicia była bliska awansu do finału, lecz w półfinale ulegli Francuzom. W meczu o 3. miejsce wygrali ze Słowenią 3:0 i zdobyli trzeci w historii turnieju medal.
Osiągnięcie sprzed roku powtórzyły zawodniczki Stefano Lavariniego. Biało-Czerwone w półfinale nie miały żadnych szans przeciwko Włoszkom, lecz w starciu o brąz postawiły się Brazylii i stanęły na najniższym stopniu podium.
****
[b]
Powrót Bartosza Kurka [/b]
Kapitan reprezentacji Polski siatkarzy, niczym mitologiczny Odyseusz, powrócił do kraju. Bartosz Kurek ostatni raz w PlusLidze pojawił się w 2019 roku, kiedy to występował w barwach Onico Warszawa. Po pięciu latach pobytu za granicą szef "Gangu Łysego" ponownie zawitał nad Wisłę, aby zostać siatkarzem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Co ciekawe, to właśnie w mieście Koziołka dał się poznać szerokiej publiczności, kiedy to w latach 2005-2008 był siatkarzem legendarnego Mostostalu.
LIPIEC Siatkarze i siatkarki w Paryżu
26 lipca rozpoczęły się wyczekiwane Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Polscy siatkarze ruszyli do boju dzień później, natomiast siatkarki - dwa dni po ceremonii otwarcia. Wicemistrzowie Świata w swojej grupie podjęli Egipt, Brazylię oraz Włochy. Ekipa Stefano Lavariniego w rywalizacji grupowej, podobnie jak panowie, również mierzyła się z Brazylią, a dodatkowo z Japonią i Kenią.
Przez kolejne tygodnie cieszyliśmy się występami naszych reprezentantów na najważniejszej imprezie sportowej. To, co najważniejsze, przyszło dopiero w sierpniu... Ale do tego jeszcze wrócimy w naszym zestawieniu.
****
Sternicy pozostają do Los Angeles
Jeszcze przed startem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski zadecydował, że aktualni selekcjonerzy naszych reprezentacji, czyli Nikola Grbić i Stefano Lavarini pozostaną na swoich stanowiskach do 2028 roku niezależnie od wyniku w stolicy Francji. Oznacza to, że obaj poprowadzą swoje drużyny na olimpijskiej imprezie w Los Angeles.
****
Bomba transferowa LUK-u Lublin
Bogdanka LUK Lublin rozbiła bank, jeśli chodzi o okienko transferowe przed nowym sezonem PlusLigi. Włodarze klubu sprowadzili do drużyny reprezentanta Polski Wilfredo Leona, który od momentu debiutu w kadrze podkreślał, że chce wystąpić w PlusLidze. Spełniło się nie tylko marzenie Leona, ale i setki polskich fanów siatkówki, którzy od dawna chcieli zobaczyć jednego z najlepszych graczy świata w rodzimej lidze.
SIERPIEŃ Pierwszy medal na Igrzyskach po 48 latach przerwy
Ekipa Nikoli Grbicia dokonała rzeczy historycznej. Polscy siatkarze po 48 latach przerwy znaleźli się w finale Igrzysk Olimpijskich i mieli okazję powtórzyć sukces legendarnej drużyny Huberta Jerzego Wagnera z turnieju w Montrealu. Apetyty były ogromne, zwłaszcza, że w meczu półfinałowym Polacy dosłownie wyrwali Amerykanom wygraną z rąk. W finale o wiele lepsi okazali się jednak Francuzi. Nie ma jednak co narzekać - drugi w historii medal olimpijski dla polskiej siatkówki można traktować jak sukces - nawet ten koloru srebrnego.
****
Europejska siatkówka ma nowego szefa
Trwająca od 2015 roku kadencja Aleksandara Boricicia jako szefa Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV) dobiegła końca. Miejsce Serba zajął Chorwat Roko Sikirić, były reprezentant swojego kraju i działacz siatkarski. Sikirić zdobył aż 36 głosów z 51 od członków federacji i przez kolejne cztery lata będzie rządził siatkówką na Starym Kontynencie.
****
WRZESIEŃ Bohaterska postawa podczas powodzi
Pod koniec września południową Polskę nawiedziła ogromna fala powodziowa. Jednym z najbardziej poszkodowanych miast była Nysa, której mieszkańcy za wszelką cenę chcieli powstrzymać napierającą wielką wodę. Wśród osób walczących z żywiołem byli m.in. siatkarze kibice czy trenerzy miejskiej Stali. Internet obiegły obrazki ukazujące jak ówczesny szkoleniowiec "Stalowców" Daniel Pliński oraz prezes klubu Robert Prygiel umacniali wał przeciwpowodziowy. Im oraz innym osobom zaangażowanym w obronę Nysy, ale i innych polskich miast należy się dożywotnie słowo uznania.
*****
Miesiąc Superpucharów
Drużyna Aluronu CMC Warta Zawiercie zdobywając Superpuchar Polski powiększyła swoją gablotkę ligowych zdobyczy. Ekipa Michała Winiarskiego już trzeci raz w ciągu roku zmierzyła się z Jastrzębskim Węglem w meczu o najwyższą stawkę. "Jurajscy Rycerze" wyszli z tego starcia "na tarczy "(3:2).
W kobiecej edycji Superpucharu doszło już do pewnego zwycięstwa BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała nad osłabionym przed sezonem Lotto Chemikiem Police. Podopieczne Bartłomieja Piekarczyka wygrały całe starcie 3:0.
Do rozstrzygnięć doszło również na Półwyspie Apenińskim. Prosecco Doc Imoco Conegliano w składzie z Joanną Wołosz i Martyną Łukasik po pięciosetowym boju pokonało ekipę Vero Volley Milano.
****
Znacząca zmiana w amerykańskiej siatkówce
John Speraw, trener, który od 2013 roku był selekcjonerem reprezentacji Stanów Zjednoczonych i prowadził najlepszych amerykańskich siatkarzy na najważniejszych turniejach ustąpił ze swojego stanowiska dwa miesiące po zdobycia brązowego medalu olimpijskiego w Paryżu. Speraw od teraz będzie pełnił funkcję dyrektora generalnego swojej rodzimej federacji.
Jego miejsce zajęła postać, której mało kto się na ławce trenerskiej Amerykanów spodziewał...
PAŹDZIERNIK Karch Kiraly poprowadzi USA do złota w Los Angeles?
Płynnie przechodzimy do nazwiska, które zastąpiło Johna Sperawa na stanowisku selekcjonera reprezentacji Stanów Zjednoczonych. To Karch Kiraly, legenda amerykańskiej siatkówki i dwukrotny złoty medalista olimpijski. Kiraly do tej pory był znany z prowadzenia żeńskiej kadry narodowej. Piecze nad swoimi siatkarkami sprawował od 2013 roku. Cel Kiraly'ego i jego siatkarzy na najbliższe lata jest jeden - zdobycie złota Igrzysk Olimpijskich podczas turnieju w Los Angeles w 2028 roku.
LISTOPAD Laurent Tillie wraca do siatkówki reprezentacyjnej
Mistrz olimpijski z reprezentacją Francji Laurent Tillie po trzech latach przerwy wraca na międzynarodowe parkiety. Światowej klasy trener przez następne cztery sezony będzie głównodowodzącym reprezentacji Japonii. Zadecydowało nie tylko samo doświadczenie, ale praca Laurenta Tillie w Kraju Kwitnącej Wiśni, ponieważ przez trzy ostatnie sezony był szkoleniowcem Panasonic Panthers Osaka - klubu, który od tej edycji SV League występuje pod nazwą Osaka Blueton.
****
Zmiana u sterów międzynarodowej federacji Od 2012 roku szefem Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej był Ary Graca. Bogata dynastia Brazylijczyka dobiegła jednak już końca. Od listopada 2024 roku światową siatkówką kieruje rodak Gracy, czyli Fabio Azevedo. Dotychczasowy dyrektor generalny FIVB był największym faworytem do objęcia głównej funkcji w federacji i to właśnie na niego postawiono podczas 39. Kongresu FIVB w portugalskim Porto. Miejsce Azevedo zajął były znany trener Hugh McCutcheon, natomiast Ary Graca pozostał na stanowisku szefa fundacji FIVB Volleyball.
GRUDZIEŃ Polska poznała rywali
Grudzień stał pod znakiem losowania grup Mistrzostw Świata 2025 z udziałem polskich reprezentacji. Siatkarze swoje mecze rozegrają na Filipinach, a siatkarki - w Tajlandii. Drużyna Nikoli Grbicia zagra w grupie B, a jej rywalem będzie Holandia, Rumunia i Katar. Los uśmiechnął się również do podopiecznych Stefano Lavariniego, które w grupie G zmierzą się z Niemkami, Kenijkami i Wietnamkami.
Męski turniej odbędzie się w dniach 12-28 września. Panie rozpoczną swój turniej wcześniej - 22 sierpnia. Finał został zaplanowany na 7 września.