W tym artykule dowiesz się o:
MŚ 2010 we Włoszech
Reprezentacja Polski jechała na mundial w Italii w roli jednego z głównych faworytów. Po zdobyciu mistrzostwa Europy w 2009 roku ten optymizm był w pełni uzasadniony. Rozpoczęło się nieźle, bo od kompletu zwycięstw w pierwszej fazie grupowej. Pojawiły się sugestie, że Daniel Castellani i jego podopieczni powinni się "podłożyć", aby trafić na teoretycznie słabszych rywali w drugiej rundzie. Nie odpuścili jednak ani na chwilę, wobec czego za przeciwników mieli późniejszych złotych medalistów imprezy, Brazylijczyków, a także Bułgarów. Dwie gładkie porażki pozbawiły biało-czerwonych marzeń o medalu. Ostatecznie zajęli odległe miejsca 13-18. [ad=rectangle] Za rozczarowanie można z pewnością uznać również piąte miejsce Rosjan oraz szóste Amerykanów, mistrzów olimpijskich z Pekinu.
MŚ 2006 w Japonii
Impreza w Japonii była dla nas szczególna. Polscy siatkarze przypomnieli o sobie całemu sportowemu światu, po trzech dekadach przerwy awansując do strefy medalowej wielkiej imprezy. Zapewniła im to wygrana nad Rosjanami. Sborna prowadziła już 2:0 i wydawało się, że pewnie zmierza po zwycięstwo. Biało-czerwoni rzucili jednak na szalę wszystkie swoje siły i nie tylko odrobili straty, ale i w pięknym stylu wygrali w tie-breaku. Dla Semena Połtawskiego i spółki był to potężny cios, po którym już nie powstali i zakończyli zmagania na siódmej lokacie.
MŚ 2002 w Argentynie
Jugosłowianie, którzy w pięknym stylu wygrali igrzyska olimpijskie w Sydney dwa lata wcześniej oraz triumfowali w mistrzostwach Europy w 2001 roku, jechali do Argentyny w roli murowanych faworytów mundialu. Do półfinału szło im jak z płatka. Nadzieje na złote medale odebrali im Brazylijczycy, triumfując w czterech setach. Na pojedynek o brąz Plavi nie potrafili się już zmobilizować i przegrali 0:3.
MŚ 1998 w Japonii
W podobnej sytuacji co Jugosłowianie znaleźli się cztery lata wcześniej Holendrzy. Wydawało się, że złoci medaliści z Atlanty oraz mistrzowie Europy z 1997 roku czempionat globu wygrają w cuglach. Porażki z Jugosławią, Rosją i Włochami skazały jednak Pomarańczowych na walkę tylko o miejsca 5-8. Ostatecznie wylądowali oni na szóstej pozycji.
MŚ 1994 w Grecji
Triumfatorzy igrzysk olimpijskich w Barcelonie mocno zawiedli swoich fanów na mundialu. Ciężko było już w fazie grupowej, gdy Brazylijczycy męczyli się z Argentyną oraz przegrali ze Stanami Zjednoczonymi. W ćwierćfinale nie dali rady Kubie, a imprezę ostatecznie zakończyli na piątym miejscu.
MŚ 1990 w Brazylii
Na przełomie lat 80. i 90. Argentyńczycy byli zaliczani do ścisłej światowej czołówki. Potwierdził to brązowy medal z 1988 roku z igrzysk w Seulu. Na siatkarski mundial do swojego sąsiada Albicelestes jechali więc w roli jednego z najpoważniejszych kandydatów do zajęcia miejsca na podium. Gładka przegrana z Włochami w ćwierćfinale sprawiła jednak, że marzenia prysły jak bańka mydlana.
MŚ 1986 we Francji
Wydawało się, że nad Sekwaną Związek Radziecki potwierdzi swoją dominację na światowych parkietach. Mistrzowie globu z Argentyny i jednocześnie najlepsza drużyna Starego Kontynentu miała jasny cel - obronę złotego medalu. W finale Rosjan spotkał potężny zawód - przegrali z odwiecznym rywalem, USA, co w tamtych czasach, przenikania się świata sportu i polityki, miało ogromne znaczenie.