W tym artykule dowiesz się o:
Karolina Piśla (BKS Aluprof Bielsko-Biała), przyjmująca - ur. 1996 r.
Tuż przed rozpoczęciem sezonu ligowego, trener Leszek Rus postanowił włączyć Piślę do pierwszego zespołu BKS-u Aluprof Bielsko-Biała. Siatkarka jeszcze rok temu występowała w SMS-ie Sosnowiec, ale ze względu na przeniesienie szkoły do Szczyrku, postanowiła kontynuować swoją karierę w juniorskich drużynach bialskiego klubu. Warto odnotować, że przyjmująca ma na swoim złoty medal mistrzostw Europy kadetek, a obecnie przebywa na zgrupowaniu reprezentacji juniorek. [ad=rectangle] W tegorocznym sezonie Orlen Ligi, Karolina Piśla pojawia się przede wszystkim zadaniowo w polu serwisowym. Na trzynaście zagrywek, udało jej się zdobyć jednego asa serwisowego. Do tego dołożyła dwa punkty zdobyte atakiem oraz przyjmowała dziewięć posłanych na nią piłek. Najdłużej na boisku, 18-latka przebywała podczas meczu 11. kolejki z Budowlanymi Łódź.
Magdalena Damaske (PGE Atom Trefl Sopot), przyjmująca - ur. 1996 r.
Podobnie jak Piśla, Magdalena Damaske ma na swoim koncie mistrzostwo Europy kadetek, zdobyte rok temu w czarnogórskim Barze. Do PGE Atomu Trefla Sopot, przyjmująca trafiła z Gedanii Gdańsk, w tym samym czasie ucząc się i występując w SMS-ie Sosnowiec. Zawodniczka jest jedną z najbardziej utytułowanych siatkarek młodego pokolenia. Oprócz wspomnianego złotego medalu ME, na swoim koncie ma również między innymi indywidualne nagrody mistrzostw kraju w kategorii kadetek oraz juniorek.
Damaske miała niemal wymarzony debiut na parkietach Orlen Ligi. W 1. kolejce rozgrywek siatkarka rozegrała dobry mecz w barwach nowego zespołu, zdobywając dziewięć punktów. Za swoją postawę została nagrodzona statuetką dla najlepszej zawodniczki i... od tego momentu nie znalazła się w meczowej dwunastce drużyny z Sopotu. 18-latka rywalizuje za to z powodzeniem na parkietach Młodej Ligi Kobiet oraz II ligi.
Malwina Smarzek (SK bank Legionovia Legionowo), atakująca - ur. 1996 r.
Kolejną z tegorocznych debiutantek, która zdecydowanie zasługuje na uwagę jest Malwina Smarzek. Atakująca drużyny z Legionowa zdobywała złoty medal mistrzostw Europy kadetek, a także została powołana do szerokiej kadry reprezentacji Polski seniorek na turniej eliminacyjny do mistrzostw świata. Pod okiem Piotra Makowskiego rozegrała dwadzieścia dwa pojedynki, również w meczach World Grand Prix.
Aktualnie siatkarka bardzo dobrze radzi sobie na parkietach rodzimej Orlen Ligi. Smarzek wystąpiła w sześciu spotkaniach, zdobywając dziewięćdziesiąt cztery punkty. Najlepszy w jej wykonaniu był pojedynek z Tauronem Banimexem MKS-em Dąbrowa Górnicza, w którym na swoim koncie zapisała aż trzydzieści "oczek", notując 45 proc. skuteczności w ataku.
Kornelia Moskwa (BKS Aluprof Bielsko-Biała), środkowa - ur. 1996 r.
Moskwa jest kolejną złotą medalistką mistrzostw Europy kadetek, która w tym sezonie zadebiutowała w rozgrywkach Orlen Ligi. Podobnie, jak jej poprzedniczki środkowa trafiła do BKS-u Aluprof Bielsko-Biała z SMS-u Sosnowiec. W 2014 roku siatkarka otrzymała powołanie do seniorskiej reprezentacji Polski i pod okiem Piotra Makowskiego rozegrała trzy spotkania.
W tegorocznym sezonie Kornelia Moskwa znalazła się w meczowej dwunastce cztery razy. Może mieć to związek z leczeniem urazu, którego zawodniczka nabawiła się podczas zgrupowania kadry juniorek. Środkowa nie zdobyła jeszcze żadnego punktu, ale pojawiała się na boisku, zmieniając swoje koleżanki w polu serwisowym.
Natalia Gajewska (SK bank Legionovia Legionowo), rozgrywająca - ur. 1994r.
Chociaż Gajewska swój debiut na parkietach Orlen Ligi miała za sobą jeszcze przed startem aktualnych rozgrywek, obecnie ma więcej szans na zaprezentowanie swoich umiejętności. W PGE Atomie Treflu Sopot, Gajewska pojawiała się przede wszystkim w polu serwisowym, zdobywając pięć punktów. W 2013 roku talent rozgrywającej dostrzegł także trener Piotr Makowski, powołując ją do reprezentacji Polski.
W Legionovii, 20-latka jest zmienniczką Marty Bechis. W dwunastu kolejkach zagrała w dziewiętnastu setach, prezentując z dobrej strony. Cztery zapisane na koncie Gajewskiej "oczka", to nie tylko zasługa dyspozycji w polu serwisowym, ale także na siatce.
Małgorzata Śmieszek (Pałac Bydgoszcz), środkowa - ur. 1996 r.
Śmieszek to kolejna z reprezentantek Polski kadetek, która zdobyła mistrzostwo Europy, a uczyła się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu. Środkowa zdobyła uznanie byłej już trenerki Pałacu Bydgoszcz - Agaty Kopczyk, występując w pierwszym składzie drużyny w meczach z bardziej doświadczonymi zespołami.
Chociaż bydgoszczanki fatalnie rozpoczęły tegoroczny sezon, Małgorzata Śmieszek zgromadziła na swoim koncie czterdzieści punktów, w tym siedem zdobytym blokiem i osiem zagrywką. Najlepszym w jej wykonaniu był pojedynek z Polskim Cukrem Muszynianką Muszyna, w którym zdobyła jedenaście "oczek". Dobrze Śmieszek zagrała również przeciwko BKS-owi Aluprof Bielsko-Biała.
Paulina Bałdyga (Pałac Bydgoszcz), rozgrywająca - ur. 1996 r.
Siódmą z zeszłorocznych mistrzyń Europy kadetek jest właśnie Bałdyga, która do Pałacu Bydgoszcz trafiła z UMKS-u MOS Wola Warszawa. Oprócz wspomnianego wcześniej złotego krążka, rozgrywająca ma na swoim koncie również mistrzostwo Europy Wschodniej EEVZA juniorek.
Chociaż w klubie jest zmienniczką Marty Biedziak, która pomimo dwudziestu jeden lat, rozgrywa na parkietach Orlen Ligi już czwarty sezon, Paulina Bałdyga radzi sobie coraz lepiej. Do tej pory pojawiła się w dwudziestu setach, zdobywając trzy punkty. W ostatnich meczach, zawodniczka otrzymywała coraz więcej szans na zaprezentowanie swoich umiejętności.
[b][tag=39514]
[/tag]Klaudia Grzelak (KSZO Ostrowiec Św.), przyjmująca - ur. 1996 r.[/b]
Kolejna zdobywczyni złotego medalu zeszłorocznych mistrzostw Europy kadetek od tego sezonu występuje w barwach beniaminka z Ostrowca Świętokrzyskiego. Na swoim koncie 18-latka ma szesnaście punktów, wywalczonych w dwunastu dotychczasowych kolejkach. Najwięcej "oczek", przyjmująca zdobyła przeciwko BKS-owi Aluprof Bielsko-Biała, kiedy to punktowała pięciokrotnie.
W klubie Grzelak musi rywalizować o miejsce w składzie z bardziej doświadczonymi zawodniczkami. Niewątpliwie przy Joannie Kuligowskiej, czy Barbarze Bawoł, talent młodej przyjmującej będzie miał okazję się rozwijać w odpowiednim tempie.
Pola Nowakowska (Pałac Bydgoszcz), przyjmująca/libero - ur. 1996 r.
Oprócz wywalczonego w zeszłym roku mistrzostwa Europy kadetek, Pola Nowakowska zdobyła na tej imprezie również tytuł najlepszej przyjmującej. Wychowanka Pałacu Bydgoszcz wróciła do klubu po nauce w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu. Zawodniczka ma na swoim koncie również między innymi nagrodę MVP mistrzostw Polski kadetek.
Obecnie młodsza siostra środkowego Transferu Bydgoszcz - Jana Nowakowskiego występuje przede wszystkim jako przyjmująca, zmieniając swoje koleżanki w linii obrony. Jako libero zastąpiła Annę Korabiec w 8. kolejce rozgrywek przeciwko PGNiG Nafcie Piła, rozgrywając jak dotąd najlepszy mecz w Orlen Lidze. Na dwadzieścia cztery przyjęcia, Nowakowska nie pomyliła się ani razu, notując 42 proc. dokładnego i 25 proc. perfekcyjnego odbioru.
Monika Bociek (SK bank Legionovia Legionowo), przyjmująca/atakująca - ur. 1996 r.
Kolejna z młodszych sióstr, tym razem Grzegorza Boćka z ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, z powodzeniem rywalizuje w rozgrywkach międzynarodowych w kategorii kadetek oraz juniorek. W 2013 roku wraz z koleżankami sięgnęła po złoty medal mistrzostw Europy Wschodniej EEVZA juniorek. Do SK bank Legionovii Legionowo, zawodniczka przeniosła się z MUKS-u Sparta Warszawa.
W tegorocznym sezonie, Bociek pojawiła się na parkiecie w dwudziestu sześciu setach, zdobywając łącznie dwadzieścia osiem punktów. Najlepiej siatkarka zaprezentowała się w meczu 3. kolejki przeciwko Budowlanym Łódź, zmieniając w drugim secie Magdalenę Piątek. Na koncie atakującej zostało zapisane dwanaście punktów, jak dotąd najwięcej ze wszystkich rozegranych pojedynków.
W sezonie 2012/2013 w zestawieniu portalu SportoweFakty.pl pojawiły się: 1. Justyna Łukasik (PGE Atom Trefl Sopot) 2. Iga Chojnacka (SK bank Legionovia Legionowo) 3. Ewelina Polak (wtedy AZS Białystok, teraz Silesia Volley Mysłowice - I liga) 4. Anna Grejman (wtedy Pałac Bydgoszcz, teraz Impel Wrocław) 5. Aleksandra Sikorska (Budowlani Łódź) 6. Natalia Kurnikowska (wtedy AZS Białystok, teraz Polski Cukier Muszynianka Muszyna) 7. Emilia Kajzer (wtedy PGNiG Nafta Piła, teraz Budowlani Łódź) 8. Dorota Medyńska (wtedy Impel Wrocław, teraz Budowlani Łódź) 9. Koleta Łyszkiewicz (BKS Aluprof Bielsko-Biała) 10. Zuzanna Czyżnielewska (Pałac Bydgoszcz)
W sezonie 2013/2014 w zestawieniu portalu SportoweFakty.pl pojawiły się: 1. Weronika Fojucik (Pałac Bydgoszcz) 2. Martyna Grajber (Budowlani Łódź) 3. Anna Korabiec (Pałac Bydgoszcz) 4. Karolina Szymańska (SK bank Legionovia Legionowo) 5. Kinga Dybek (Pałac Bydgoszcz) 6. Aleksandra Wójcik (SK bank Legionovia Legionowo) 7. Gabriela Jasińska (Polski Cukier Muszynianka Muszyna) 8. Natalia Strózik (BKS Aluprof Bielsko-Biała) 9. Julia Twardowska (Pałac Bydgoszcz) 10. Agnieszka Kąkolewska (Impel Wrocław)