W tym artykule dowiesz się o:
Rozgrywający: Micah Christenson (USA)
22-letni amerykański rozgrywający Micah Christenson kontynuuje swoje dobre występy w barwach reprezentacji Stanów Zjednoczonych, które zapoczątkował jeszcze w Lidze Światowej 2014. Podczas japońskiego turnieju pokazał się on ze świetnej strony, umiejętnie kierując poczynaniami swojej drużyny narodowej. Christenson rozgrywał szybko, z polotem, kreatywnie i często wykorzystywał szóstą strefę. Ponadto jego atutem była trudna zagrywka, która często sprawiała problemy przyjmującym rywali.
Atakujący: Iwan Zajcew (Włochy)
Iwan Zajcew podczas Pucharu Świata był prawdziwym liderem reprezentacji Włoch. Często starał się brać ciężar zdobywania punktów na swoje barki, a jego atomowe zagrywki siały popłoch w szeregach przyjmujących przeciwników. Zajcew potrafił niemal w pojedynkę rozstrzygnąć losy kilku pojedynków, zaś turniej zakończył z dorobkiem 197 oczek (168-atak, 8-blok, 21-zagrywka), co dało mu trzecie miejsce w rankingu najlepiej punktujących. Natomiast ze średnią skutecznością na poziomie 59,15 procent okazał się najlepszym atakującym imprezy.
I środkowy: Maxwell Holt (USA)
28-letni środkowy Maxwell Holt to od kilku lat pewny punkt swojej reprezentacji i nie inaczej było podczas zwycięskiego dla Amerykanów Pucharu Świata. Występujący na co dzień w Dynamie Moskwa zawodnik w trakcie turnieju w Japonii czujnie i skutecznie grał w bloku, dobrze współpracował na środku z rozgrywającym Micahem Christensonem, a całą imprezę w Kraju Kwitnącej Wiśni zakończył z dorobkiem 86 punktów (54-atak, 26-blok, 6-zagrywka).
II środkowy: Sebastian Sole (Argentyna)
Wydaje się, że argentyński środkowy Sebastian Sole z roku na rok czyni coraz większe postępy, a spora w tym zasługa trenerów, z którymi ma do czynienia, czyli Julio Velasco oraz Radostina Stojczewa. Sole w trakcie Pucharu Świata często zatrzymywał rywali na siatce i okazał się najlepszy w rankingu na najskuteczniej blokującego zawodnika turnieju (0,81 bloku/set). Łącznie zdobył on 118 punktów (81-atak, 34-blok, 3-zagrywka) i dołożył swoją sporą cegiełkę do wywalczenia przez Argentynę 5. miejsca w PŚ.
I przyjmujący: Osmany Juantorena (Włochy)
Pochodzący z Kuby przyjmujący Osmany Juantorena to jeden z najlepszych graczy na swojej pozycji na świecie i miał swój duży udział w wywalczeniu przez reprezentację Włoch awansu na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Przez cały turniej w Japonii prezentował on dość równą, wysoką formę i starał się mocno wspierać Iwana Zajcewa. Juantorena podczas Pucharu Świata przyjmował średnio na poziomie 45,28 procent, natomiast w sumie zapisał na swoim koncie 156 punktów (133-atak, 11-blok, 12-zagrywka).
II przyjmujący: Michał Kubiak (Polska)
Polski przyjmujący Michał Kubiak ma za sobą dobry turniej, w którym Biało-Czerwoni wygrali 10 meczów, ponosząc tylko 1 porażkę. Zawodnik Halkbanku często starał się podrywać swoich kolegów do walki swoimi udanymi zagraniami, a jego wejścia z ławki rezerwowych potrafiły odmienić losy spotkań. Łącznie w Pucharze Świata 2015 Kubiak zdobył dla reprezentacji Polski 104 punkty (81-atak, 15-blok, 8-zagrywka), zaś ze skutecznością 51,78 zajął 6. miejsce w rankingu najlepiej przyjmujących.
Libero: Paweł Zatorski (Polska)
25-letni libero Paweł Zatorski był w defensywie ostoją reprezentacji Polski w trakcie Pucharu Świata. Przez ostatni rok siatkarz ZAKSY Kędzierzyn-Koźle zdecydowanie poprawił swoją grę w obronie, zaś spora w tym zasługa francuskiego duetu Antiga-Blain, który zwraca dużą uwagę na ten element. Ponadto Zatorski był dość pewny w przyjęciu oraz asekuracji i dzięki niemu Biało-Czerwoni mogli wyprowadzać sporą ilość kontrataków. W bezpośrednim pojedynku przyćmił on swojego najgroźniejszego rywala Amerykanina Erika Shoji.
Ławka rezerwowych: Simone Giannelli (Włochy), Matthew Anderson (USA), Mateusz Bieniek (Polska), David Lee (USA), Filippo Lanza (Włochy), Yuki Ishikawa (Japonia), Erik Shoji (USA).