Polski Związek Narciarski ogłosił sześciu skoczków, którzy rozpoczną sezon Pucharu Świata 2025/26 w Lillehammer. W składzie znaleźli się: Paweł Wąsek, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Kacper Tomasiak, Aleksander Zniszczoł oraz Dawid Kubacki.
Dla Tomasiaka będzie to więc debiut w zawodach rangi Pucharu Świata. 18-latek świetnie spisywał się latem, wygrywając klasyfikację generalną Letniego Pucharu Kontynentalnego. Na dodatek wykorzystał szansę i świetnie zaprezentował się w zawodach najwyższej rangi w Klingenthal.
Decyzja trenera Macieja Maciusiaka zamyka spekulacje dotyczące obsady kadry - szczególnie w kontekście Pawła Wąska, którego letnia forma wzbudzała sporo wątpliwości. Skoczek długo szukał właściwego rytmu, ale ostatnie zgrupowania miały być przełomowe
- Patrząc na te ostatnie dwa zgrupowania można powiedzieć, że Paweł zdążył. Wiadomo, że miał spore trudności na początku przygotowań, trochę się męczył. Ale już w Zakopanem skakał naprawdę bardzo dobrze, chyba najlepiej ze wszystkich. Wywalczył ostatnie miejsce w teście i do Lillehammer pojedzie przekonany co do swoich skoków - podkreśla Maciusiak w rozmowie z pzn.pl.
Trener pozytywnie ocenia także postawę pozostałych kadrowiczów.
- Uważam, że ostatnie dwa obozy w Wiśle i w Zakopanem były dla nas bardzo pozytywne, zrobiliśmy kilka kroków do przodu. W Zakopanem dużo lepsze skoki pokazał Piotr Żyła. Kamil Stoch utrzymał to, co prezentował do tej pory. Kacper Tomasiak też skacze dobrze, tak jak wcześniej. Dawid Kubacki prezentuje dobry poziom. Z kolei Olek Zniszczoł ma za sobą bardzo dobre skoki w Wiśle i gorsze w Zakopanem.
W Lillehammer odbędą się trzy konkursy Pucharu Świata - w piątek zmagania mikstów, a w sobotę i niedzielę rywalizacja indywidulna.
Piątek, 21.11.2025
13:30 - Oficjalny trening
16:00 - Konkurs drużyn mieszanych
Sobota, 22.11.2025
14:30 - Kwalifikacje
16:00 - Konkurs indywidualny
Niedziela, 23.11.2025
14:30 - Kwalifikacje
16:00 - Konkurs indywidualny
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Wyjątkowy trening Polaka. Spotkał się z legendą sportu