Świetna inauguracja niemieckich juniorów

Andreas Wellinger w swoim pierwszym konkursie Pucharu Świata zajął piąte miejsce. 21. był Karl Geiger. Dzień później dwaj niemieccy juniorzy punktowali na dużej skoczni w Lillehammer.

Piotr Ziemka

Trener Werner Schuster dość niespodziewanie powołał do kadry na inauguracyjne zawody w Lillehammer Karla Geigera oraz Andreasa Wellingera. W siedmioosobowym składzie nie znaleźli się zawodnicy, którzy w przeszłości stali na podium konkursów Pucharu Świata: Pascal Bodmer, Stephan Hocke, Maximilian Mechler i Martin Schmitt. Bardziej spodziewanym wariantem było to, że Geiger i Wellinger na początku sezonu będą występować w Pucharze Kontynentalnym, a szansę w zawodach Pucharu Świata otrzymają pod koniec grudnia. Wtedy w Niemczech tradycyjnie mają miejsce konkursy Turnieju Czterech Skoczni (w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen), a Niemcy mają prawo otrzymania "dzikich kart" i może skakać kilkunastu gospodarzy. Austriacki trener zdecydował jednak dać szansę zaprezentowania się w PŚ młodym skoczkom już na inaugurację w Norwegii.

Andreas Wellinger w pierwszym konkursie sezonu uplasował się na piątym miejscu, a po półmetku rywalizacji prowadził. Na dużej skoczni był 17. W Lillehammer więcej punktów od urodzonego w 1995 roku zawodnika zdobyło tylko siedmiu skoczków. Wellinger udanie zadebiutował już latem. Po raz pierwszy w swojej karierze w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego brał udział w Kuopio. Zajął wtedy drugie miejsce. Dzień później w Finlandii był trzeci. Trzeci konkurs LPK z jego udziałem odbył się w Lillehammer (a więc tam, gdzie świetnie zadebiutował w PŚ). 17-letni Niemiec wygrał, a dzień później zamknął najlepszą dziesiątkę. W "generalce" PK na igelicie zajął siódmą pozycję.

Dzięki osiągnięciom z LPK, Wellinger znalazł się w składzie na zawody Letniej Grand Prix w Hakubie. W debiucie w LGP zajął 29. pozycję. Dzień później zdobył 5 punktów (a więc był 26.) do klasyfikacji tego najważniejszego letniego cyklu dla skoczków narciarskich. Wellinger skakał też w Klingenthal, gdzie uplasował się na 30. miejscu. Swą znakomitą dyspozycję potwierdził podczas mistrzostw kraju. Zajął w nich piątą lokatę.

Piątą pozycję w klasyfikacji LPK 2012 zajął Karl Geiger. Dwa razy był na podium. W Czajkowskim uplasował się na trzeciej pozycji, zaś w Klingenthal był drugi. Na Vogtland-Arenie odbyły się też Mistrzostwa Niemiec, które Geiger zakończył na czwartym miejscu. W Letniej Grand Prix ten urodzony w 1993 roku zawodnik zadebiutował w Klingenthal. Zajął czternastą pozycję. On również punktował w dwóch konkursach w Lillehammer (21. miejsce oraz 30.). Dwaj opisywani juniorzy zdobyli punkty do rankingu PŚ w debiucie. Wcześniej tej sztuki dokonali między innymi Thomas Morgenstern, a także Gregor Schlierenzauer.

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)