Stoch najlepszy w kwalifikacjach w Courchevel, piąte miejsce Kubackiego

Kamil Stoch zajął pierwsze miejsce w kwalifikacjach do konkursu Letniej Grand Prix w Courchevel. W czołowej dziesiątce uplasowało się aż czterech reprezentantów Polski.

Piotr Ziemka

Kamil Stoch skoczył 128 metrów i zdobył 122,5 punktu. Jernej Damjan (druga lokata) miał 126,5 m i 118,5 pkt. Na piątej pozycji uplasował się Dawid Kubacki. Siódmy był Maciej Kot, a dziesiąty - lider klasyfikacji generalnej LGP Piotr Żyła. W kwalifikacjach dobrze spisali się również Norwegowie. Najwyżej sklasyfikowanym z nich został Andreas Stjernen, który wywalczył trzecie miejsce. W czołowej szóstce znaleźli się też Daniel Tande oraz Phillip Sjoeen.

Awansu do dalszej rywalizacji nie uzyskali Jan Ziobro oraz Klemens Murańka. Ziobro był 52., Murańka zaś - 53. w stawce 62 skoczków.

Konkurs w Courchevel będzie ostatnim w LGP 2014 rozgrywanym według testowanego formatu - kwalifikacje zaliczane do końcowych wyników, 48 zawodników w konkursowej serii, a 24 - w rundzie finałowej. W Hakubie zawody rozgrywane będą w tradycyjny sposób, a więc w drugiej serii wystąpi czołowa trzydziestka. Początkowo planowano, że testowany format przeprowadzony zostanie przez cały letni sezon.