WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

W identycznym składzie od 15 lat. Koreańscy skoczkowie narciarscy

Ten zespół to prawdziwy fenomen jeśli chodzi o skoki narciarskie. W całych dziejach tej dyscypliny trudno znaleźć inną drużynę, która szesnasty sezon startowałaby w tym samym składzie. Koreańczycy.
Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Wielu kibiców miałoby problemy z wymienieniem zawodników na ich poziomie z krajów, które często i regularnie próbują testować wielu skoczków. Ale czwórka z Korei Południowej jest na tyle charakterystyczna i na tyle długo startująca we wszelkiego rodzaju konkursach, że większość fanów bez wahania wymieni ich nazwiska. To Heung-Chul Choi, Seou Choi (dawniej startujący jako Yong-Jik Choi), Hyun-ki Kim oraz Chil-Ku Kang (dawniej znany jako Chil-Gu Kang).


Kiedy pierwszy raz wystąpili w takim składzie w drużynowym konkursie Pucharu Świata? Stało się tak jeszcze w... XX wieku! W styczniu 2000 roku cała czwórka startowała w Hakubie. Kto reprezentował wówczas Polskę? Wystawiliśmy wówczas następujący skład: Adam Małysz (wówczas jeszcze przed powrotem na szczyt), Łukasz Kruczek, Robert Mateja i Wojciech Skupień. W innych ekipach występowali m.in. Jani Soininen, Andreas Goldberger, Stefan Horngacher czy Masahiko Harada, a więc zawodnicy wybitni, jednak dziś jawiący się jak postacie z całkowicie innej epoki w sporcie zmieniającym się tak szybko jak skoki narciarskie.
Chil Ku-Kang Chil Ku-Kang
Skąd w ogóle Koreańczycy wzięli się w dyscyplinie, w której ich kraj nie ma żadnych tradycji? Wszystko zaczęło się dzięki igrzyskom olimpijskim w Nagano. Wizja igrzysk w niedalekiej Japonii popchnęła skoki w ich państwie na nowe tory. Trójka z czterech Koreańczyków skacze w Pucharze Świata dłużej niż od wspomnianego 2000 roku - Choi, Choi i Kim wystąpili już właśnie w Nagano. Wtedy czwartym do brydża był Heung-Su Kim, który jednak szybko zakończył karierę. Do kolegów z kadry dołączył więc Kang i tak powstał zespół, który skacze do dziś.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (6):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • UNIA LESZNO kks 0
  Seou choi brawo
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • woj Mirmiła 0
  W tak egzotycznych dla skoków krajach jak Korea nawet to specjalnie nie dziwi - kiedyś Anglię reprezentował słynny Eddie „Orzeł” Edwards, z którego powodu zdecydowano się wprowadzić minimalne limity długości skoków („Orzeł” skakał średnio o połowę krócej od innych) ;D
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • yes 0
  Przypuszczam, że w Korei niewielu jest innych skoczków (faktycznych skoczków - nie skaczących).
  Skaczący dzisiaj Koreańczycy nie są starzy: Heung-Chul Choi urodzony 03.12.1983., Seou Choi - 03.12.1982., Hyun-ki Kim - 09.02.1983., Chil-Ku Kang - 08.08.1984. Młodo zaczęli i jeszcze trochę mogą poskakać.
  Na stronie FIS zobaczyłem (nie szukając) jeszcze dwóch skoczków z Korei: Sung-Woo Cho - 01.01.2000 i Song-Joo Kim 12.10.1983. Jest ich pewnie więcej.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×