KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

W identycznym składzie od 15 lat. Koreańscy skoczkowie narciarscy

Ten zespół to prawdziwy fenomen jeśli chodzi o skoki narciarskie. W całych dziejach tej dyscypliny trudno znaleźć inną drużynę, która szesnasty sezon startowałaby w tym samym składzie. Koreańczycy.
Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Wielu kibiców miałoby problemy z wymienieniem zawodników na ich poziomie z krajów, które często i regularnie próbują testować wielu skoczków. Ale czwórka z Korei Południowej jest na tyle charakterystyczna i na tyle długo startująca we wszelkiego rodzaju konkursach, że większość fanów bez wahania wymieni ich nazwiska. To Heung-Chul Choi, Seou Choi (dawniej startujący jako Yong-Jik Choi), Hyun-ki Kim oraz Chil-Ku Kang (dawniej znany jako Chil-Gu Kang).


Kiedy pierwszy raz wystąpili w takim składzie w drużynowym konkursie Pucharu Świata? Stało się tak jeszcze w... XX wieku! W styczniu 2000 roku cała czwórka startowała w Hakubie. Kto reprezentował wówczas Polskę? Wystawiliśmy wówczas następujący skład: Adam Małysz (wówczas jeszcze przed powrotem na szczyt), Łukasz Kruczek, Robert Mateja i Wojciech Skupień. W innych ekipach występowali m.in. Jani Soininen, Andreas Goldberger, Stefan Horngacher czy Masahiko Harada, a więc zawodnicy wybitni, jednak dziś jawiący się jak postacie z całkowicie innej epoki w sporcie zmieniającym się tak szybko jak skoki narciarskie.
Chil Ku-Kang Chil Ku-Kang
Skąd w ogóle Koreańczycy wzięli się w dyscyplinie, w której ich kraj nie ma żadnych tradycji? Wszystko zaczęło się dzięki igrzyskom olimpijskim w Nagano. Wizja igrzysk w niedalekiej Japonii popchnęła skoki w ich państwie na nowe tory. Trójka z czterech Koreańczyków skacze w Pucharze Świata dłużej niż od wspomnianego 2000 roku - Choi, Choi i Kim wystąpili już właśnie w Nagano. Wtedy czwartym do brydża był Heung-Su Kim, który jednak szybko zakończył karierę. Do kolegów z kadry dołączył więc Kang i tak powstał zespół, który skacze do dziś.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (6)
 • UNIA LESZNO kks Zgłoś komentarz
  Seou choi brawo
  • woj Mirmiła Zgłoś komentarz
   W tak egzotycznych dla skoków krajach jak Korea nawet to specjalnie nie dziwi - kiedyś Anglię reprezentował słynny Eddie „Orzeł” Edwards, z którego powodu zdecydowano się wprowadzić
   Czytaj całość
   minimalne limity długości skoków („Orzeł” skakał średnio o połowę krócej od innych) ;D
   • yes Zgłoś komentarz
    Przypuszczam, że w Korei niewielu jest innych skoczków (faktycznych skoczków - nie skaczących). Skaczący dzisiaj Koreańczycy nie są starzy: Heung-Chul Choi urodzony 03.12.1983., Seou
    Czytaj całość
    Choi - 03.12.1982., Hyun-ki Kim - 09.02.1983., Chil-Ku Kang - 08.08.1984. Młodo zaczęli i jeszcze trochę mogą poskakać. Na stronie FIS zobaczyłem (nie szukając) jeszcze dwóch skoczków z Korei: Sung-Woo Cho - 01.01.2000 i Song-Joo Kim 12.10.1983. Jest ich pewnie więcej.
    • Arahs Zgłoś komentarz
     Profesjonalnych skoczków narciarskich jest może ze 100 na świecie i pochodzą z kilku państw. Do tego nawet nie wszystkie z nich się tym sportem interesują, a reszta, to właśnie tacy
     Czytaj całość
     turyści... i jak tu nie myśleć, że ten sport, to tylko taka pompka nabijająca widzów i kasy mediom w naszym kraju?
     • znawcatematu Zgłoś komentarz
      To martwi, że nie ma narybku. Wielkich karier nie zrobili, ale za to byli inspiracją do nakręcenia filmu. Polecam wszystkim Take Off, całkiem przyjemna produkcja :)
      • Jak Feniks z popiołu Zgłoś komentarz
       A Kim Un Yest startuje - to oczywiście sarkazm.
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×