Rune Velta dostał siedem dwudziestek i został mistrzem Norwegii na skoczni K90

Rune Velta wygrał mistrzostwa Norwegii w skokach narciarskich na obiekcie normalnym. Srebrny medal zdobył Kenneth Gangnes, a brązowy - Tom Hilde.

Piotr Ziemka
Trzy czołowe miejsca po pierwszej serii zajmowali: Rune Velta, Tom Hilde oraz Daniel Tande. Wszyscy ci skoczkowie uzyskali po 97 metrów. Jeszcze dalej poszybował Fredrik Bjerkeengen, któremu zmierzono 100,5 metra, lecz otrzymał gorsze noty za styl od sędziów. Velta dostał trzy dwudziestki, Hilde dwie, podczas gdy skok Bjerkeengena oceniono na noty od 17,5 do 18,5.
Do 105. metra doleciał Phillip Sjoeen, który jednak nie ustał tego skoku i w rezultacie zamykał najlepszą dziesiątkę. W drugiej serii brązowy medalista mistrzostw świata juniorów ponownie wywalczył najlepszą odległość (102), ale tym razem nie upadł i zdecydowanie awansował w klasyfikacji. Ostatecznie był czwarty.

Prowadzenie utrzymał Velta, który wylądował na 99. metrze. Czterech sędziów oceniło skok czterokrotnego medalisty mistrzostw świata seniorów z Falun na 20 punktów. Jeden arbiter dał 19,5.

Z piątego miejsca na drugie awansował Kenneth Gangnes. Siódmą lokatę zajął obrońca mistrzowskiego tytułu - Andreas Stjernen. Mistrz świata juniorów Johann Forfang był dziewiętnasty. Do formy sprzed kilku lat wciąż nie może wrócić Vegard Sklett, który został sklasyfikowany na 57. pozycji.

Na starcie nie stanęło dwóch najlepszych zawodników krajowego czempionatu na dużej skoczni. 3 lutego 2015 roku triumfował Anders Jacobsen, a drugi był Anders Fannemel. Zabrakło również innego Andersa - Bardala, który zakończył karierę.