Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Anders Bardal, Anders Jacobsen i inni - w PŚ 2015/16 ich już nie zobaczymy

Piotr Ziemka
Piotr Ziemka


Drużynowe mistrzostwa kraju były pożegnaniem dla sześciu innych Norwegów urodzonych w latach 80. XX wieku. 29 marca po raz ostatni z belki zjechali: Johan Brandt, Ole Marius Ingvaldsen, Atle Pedersen RoensenKim Rene Elverum SorsellVegard Sklett oraz Vegard Swensen. Wszyscy ci zawodnicy zdobywali punkty do klasyfikacji generalnej PŚ, jednak częściej startowali w Pucharze Kontynentalnym. Były sezony, w których znajdowali się w kadrze na PŚ, ale nie zdołali zakwalifikować się do składu na MŚ bądź igrzyska olimpijskie. Zawodami najwyższej rangi, w których startowało kilku z nich był Turniej Czterech Skoczni. Tam mogło skakać sześciu lub siedmiu Norwegów, a nie czterech lub pięciu, jak to miało miejsce podczas MŚ czy też IO.

Najlepsze wyniki spośród tych sześciu zawodników osiągnął Sklett (rocznik 1986). Najlepiej spisał się zimą 2012 roku. W Sapporo zajął pierwszą lokatę w kwalifikacjach do sobotniego konkursu. W drugiej serii rywalizacji uzyskał najlepszą odległość i ostatecznie zajął czwarte miejsce. Dzień później był piąty. Na piątej pozycji uplasował się też w Tauplitz, w Engelbergu zaś więcej punktów od niego zdobyło sześciu skoczków. Sklett dwukrotnie znalazł się w składzie reprezentacji Norwegii, która wygrała konkurs drużynowy PŚ (w Harrachovie i w Willingen). We wrześniu 2012 roku Sklett upadł na treningu w Trondheim. Dość późno rozpoczął sezon i nie odzyskał już swej szczytowej formy. W 2014 roku zajął 46. miejsce na mistrzostwach kraju, a rok później - 57.

Ingvaldsen (1985) trzy razy został sklasyfikowany w czołowej dziesiątce konkursu PŚ. 21 grudnia 2013 był dziewiąty w Engelbergu. W ostatnim sezonie jego kariery znalazł się w gronie zawodników z dorobkiem punktowym w PŚ (jako jedyny z grona szóstki, która "odeszła" po mistrzostwach kraju), dzięki 27. miejscu w Vikersund. Roensen (1988) też miał swoje "pięć minut" w norweskiej kadrze A. Było to w edycji 2011/2012. W pierwszych sześciu konkursach PK pięciokrotnie uplasował się w czołowej trójce. Dzięki tak dobrym wynikom wystąpił w TCS. Podczas tych zawodów uzyskał najlepszy rezultat w karierze - w Bischofshofen zajął 11. lokatę. 1 lutego 2015 roku Roensen wygrał konkurs PK na skoczni imienia Adama Małysza. Była to dla niego czwarta wygrana w tym cyklu.

Elverum Sorsell (1988) to członek drużyny, która wygrała zmagania zespołów na mistrzostwach kraju 2015. W 2008 roku zajął szóste miejsce na MŚ juniorów. W PŚ dwukrotnie uplasował się na 17. pozycji (Sapporo 2009 i Oberstdorf 2013). Raz wybrano go do reprezentacji Norwegii na "drużynówkę" - w 2013 roku ekipa z nim w składzie była druga w Planicy.

Brandt (1987) i Swensen (1986) trafili do kadry na zawody PŚ rozgrywane poza Norwegią, dzięki dobrej postawie w Lillehammer. Brandt zajął tam 17. lokatę w grudniu 2011 roku, gdy wystartował z "dziką kartą". Za pierwszym razem w Harrachovie nie przebrnął kwalifikacji, a gdy zakwalifikował się w niedzielę, był 49. Na tym zakończyła się krótka historia jego występów w cyklu, którego dyrektorem jest Walter Hofer. W styczniu Brandt złamał kostkę i zerwał więzadła, przez co nie dokończył sezonu. Po wyleczeniu urazu skakał w PK.

Rok później szansę wykorzystał Swensen. On również skorzystał z faktu, że Norwegowie jako gospodarze mogli wystawić większą niż zazwyczaj liczbę zawodników. W niedzielnym konkursie został sklasyfikowany na 22. miejscu. Dodał do tego dwie czwarte pozycje w PK i otrzymał powołanie na TCS. W niemiecko-austriackiej imprezie trzykrotnie znalazł się w piątej dziesiątce, a raz odpadł podczas eliminacji.

Jak widać, norweska reprezentacja mężczyzn przystąpi do sezonu 2015/2016 bardzo zmieniona. Inaczej niż wcześniej będzie też w kadrze kobiet tego kraju. Karierę zakończyła bowiem Anette Sagen. Urodzona w 1985 roku zawodniczka pięć razy z rzędu wygrała klasyfikację generalną PK. Dokonała tego w latach 2005-2009, a więc w czasach, kiedy nie organizowano jeszcze cyklu PŚ dla pań. PK był wtedy najbardziej prestiżowym trofeum, bo skoków kobiet brakowało w programie MŚ w narciarstwie klasycznym oraz igrzysk olimpijskich. Pierwszy konkurs o medale MŚ seniorek rozegrano w 2009 roku w Libercu. Sagen zdobyła wtedy brąz. W PŚ odbywającym się od listopada 2011 roku siedmiokrotnie stanęła na podium, a raz zwyciężyła - 6 stycznia 2013 w Schonach.

Anssi Koivuranta Anssi Koivuranta

Skakać na nartach nie będą już również Japończycy Kazuya Yoshioka i Daito Takahashi. Yoshioka (1978) największy sukces odniósł 20 stycznia 2001 roku w Salt Lake City, gdy zajął trzecie miejsce w konkursie PŚ. Przed nim znaleźli się jedynie 1. Małysz i 2. Wolfgang Loitzl (sezon 2014/2015 był ostatnim też dla niego, ale przestał startować już w grudniu). Zimą 2015 r. Yoshioka dwukrotnie nie przebrnął kwalifikacji w Sapporo.

Takahashi (1980) bardziej znany jest z osiągnięć w kombinacji norweskiej (dwa zwycięstwa w konkursach PŚ, siedem razy w TOP3). Ostatnie starty w tej konkurencji zanotował w 2013 r. Później skakał na nartach, tak jak wielu jego rodaków, przede wszystkim w konkursach rozgrywanych w Japonii. W sezonie 2013/2014 uczestniczył w drugiej serii PŚ w Sapporo, kiedy był 30.

Z kombinacji norweskiej do skoków narciarskich przeszedł także Anssi Koivuranta (1988). Będąc dwuboistą wywalczył Kryształową Kulę za sezon 2008/2009 (siedmiokrotnie minął wtedy linię mety jako pierwszy). Od edycji 2010/2011 startował wyłącznie w skokach. 4 stycznia 2014 zwyciężył w jednoseryjnym konkursie w Innsbrucku. Na IO w Soczi był 12. oraz 11. Ostatni jego występ w zawodach odbywających się pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) miał miejsce 8 lutego 2015 roku w Titisee-Neustadt. Później Fin zawiesił karierę, a w listopadzie zdecydował się ją zakończyć.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
fis-ski.com / t-a.no / skiforbundet.no / iltasanomat.fi / inf. własna
Komentarze (1):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×