Austriacy zawsze na podium konkursów indywidualnych - historia MŚ na Kulm

W dniach 14-17 stycznia 2016 roku odbędą się mistrzostwa świata w lotach narciarskich w Tauplitz/Bad Mitterndorf. Poprzedni światowy czempionat na mamucie Kulm rozegrano w sezonie 2005/2006.

Piotr Ziemka
Piotr Ziemka
Andreas Goldberger Newspix / EXPA/ Martin Huber / Na zdjęciu: Andreas Goldberger

Wtedy nieudany Turniej Czterech Skoczni miał za sobą Adam Małysz, który wycofał się po niemieckiej części zmagań. Podczas MŚ Polak jeszcze nie odzyskał wysokiej formy. We wszystkich treningach i kwalifikacjach przed pierwszą serią konkursową plasował się poza czołową dwudziestką, co było czymś niezwykłym w tamtym okresie. Najlepiej z podopiecznych Heinza Kuttina w zawodach składających się ze czterech rund spisał się sklasyfikowany na 19. miejscu Robert Mateja. Tuż za nim znalazł się Małysz.

10 lat później również lider polskiej reprezentacji ma za sobą nieudany TCS. Kamil Stoch co prawda nie zrezygnował z uczestnictwa w niemiecko-austriackich zawodach, ale wycofał się z konkursów Pucharu Świata w Willingen. Stoch też skakał na MŚ 2006. Zajął 35. lokatę. Natomiast 37. był Stefan Hula. Mistrzowski tytuł obronił wtedy Norweg Roar Ljoekelsoey. Srebro wywalczył Andreas Widhoelzl, który prowadził po pierwszej serii, ale już po 2/4 znajdował się na piątej pozycji. Zdołał jednak awansować. Trzecią lokatę zajął inny Austriak - Thomas Morgenstern.

Rywalizację drużynową wygrali Norwegowie. Srebrne medale zdobyli Finowie, brązowe zaś - Niemcy. Polacy zajęli dziewiątą lokatę w stawce dziewięciu zespołów. Gospodarze uplasowali się na czwartym miejscu. Na "pudle" ich wtedy zabrakło, ale we wszystkich konkursach indywidualnych MŚ w Tauplitz stali się na podium.

Pierwszy raz Austria organizowała MŚ w lotach narciarskich w 1975 roku. Zwyciężył Karel Kodejska z Czechosłowacji. Drugi był Rainer Schmidt (Niemiecka Republika Demokratyczna), a trzeci - Karl Schnabl (Austria). W 1986 roku triumfował Andreas Felder. Austriak wylądował na 191. metrze i wyrównał rekord świata Mattiego Nykaenena. Fin również stanął na podium, bo był trzeci. Pomiędzy nimi uplasował się rodak Feldera - Franz Neulaendtner. Czołową dziesiątkę zamknął Piotr Fijas. 12. rezultat miał Jan Kowal, a 36. - Ryszard Witke.

Od 1986 roku MŚ w lotach odbywają się w Austrii co 10 lat. Medale w sezonie 1995/1996 zdobyli: Andreas Goldberger, Janne Ahonen, a także Urban Franc. 14. wynik uzyskał Małysz, 24. Noriaki Kasai, 32. Wojciech Skupień, 43. Marek Gwóźdź, a 46. Łukasz Kruczek.

W aż trzech edycjach MŚ na mamucie Kulm w TOP3 zostali sklasyfikowani Austriacy o imieniu Andreas (Felder, Goldberger oraz Widhoelzl). Przedłużenia tej passy nie będzie. Szansę na udział miał Andreas Kofler. Powołania do pięcioosobowej reprezentacji jednak nie otrzymał.

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany) (link sponsorowany)

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×