PŚ w Zakopanem: Stefan Kraft najlepszy w serii próbnej, świetny skok młodego Polaka

Austriak skokiem na odległość 135. metrów wygrał trening przed sobotnim konkursem drużynowym w Zakopanem. Najwyższe z Polaków, 6. miejsce, zajął Andrzej Stękała, który uzyskał 130 metrów. Start pierwszej serii zawodów wyznaczono na godzinę 16:00.

Szymon Łożyński
PAP/EPA / PAP/EPA
W serii próbnej Biało-Czerwoni, biorąc pod uwagę rezultaty całej drużyny, przegrali tylko z reprezentacją Norwegii. W czołowej dwudziestce treningu znaleźli się wszyscy podopieczni Łukasza Kruczka i Macieja Maciusiaka. Maciej Kot i Kamil Stoch uzyskali odpowiednio 122 i 121 metrów, co biorąc pod uwagę słabsze warunki i niską belkę startową, należy uznać za dobre rezultaty. Daleko skoczył natomiast Stefan Hula (126 metrów), ale pochodzący ze Szczyrku zawodnik został sklasyfikowany nieco niżej, ponieważ przy jego próbie były dość mocno zauważalne ruchy powietrza pod narty.

W treningu najlepsi okazali się zawodnicy, którzy w niedawno zakończonych mistrzostwach świata w lotach w Bad Mitterndorf odegrali czołowe role. Świetnym skokiem z niskiej platformy startowej popisał się Stefan Kraft (135 metrów). 5,5 metra bliżej od Austriaka, ale w zupełnie innych warunkach, wylądował lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Peter Prevc. Czołową trójkę uzupełnił Norweg Anders Fannemel. Podopieczni Alexandra Stoeckla potwierdzili wysoką formę, bowiem obok Fannemela w czołowej dziesiątce serii próbnej znaleźli się wszyscy jego koledzy.

Na Wielkiej Krokwi panują bardzo dobre warunki do skakania. Uśredniony pomiar wiatru nie przekracza 1 m/s. Ruchy powietrza są jednak zmienne. W serii nieocenianej jury zawodów rotowało rozbiegiem. Zawodnicy rozpoczęli skakanie z ósmej belki, później skoczkowie odpychali się od szóstej platformy, a czołówka oddała swoje próby z siódmego rozbiegu.