PŚ w Trondheim: Kwalifikacje dla Daiki Ito. Kapitalny występ Stocha i Kubackiego!

Wtorkowe eliminacje do konkursu indywidualnego w Trondheim, skokiem na 135,5 metra, wygrał Daiki Ito. Za plecami Japończyka dwa kolejne miejsca zajęli Polacy, Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Awans do zawodów wywalczyło sześciu Biało-Czerwonych.

Szymon Łożyński
EXPA/Newspixpl Newspix / EXPA/Newspix.pl
W drugiej dziesiątce eliminacji znalazł się Stefan Hula. Niezłe skoki oddali także Andrzej Stękała i Bartłomiej Kłusek. O sporym szczęściu może natomiast mówić Maciej Kot. Zawodnik AZS-u Zakopane uzyskał zaledwie 117,5 metra i dopiero z 39. pozycji awansował do środowych zawodów.

Mimo słabej dyspozycji Kota na obiekcie Granåsen (HS140) Biało-Czerwoni potwierdzili, że ostatnio w kwalifikacjach czują się jak ryby w wodzie. Cieszy zwłaszcza występ Kamila Stocha. Po niezłych treningach dwukrotny mistrz olimpijski świetnie spisał się w skoku eliminacyjnym. 134 metry pozwoliły zawodnikowi z Zębu uplasować się na drugiej pozycji, tylko za plecami Daiki Ito. Bardzo dobrą formę z Oslo potwierdził natomiast Dawid Kubacki. Pochodzący z Nowego Targu skoczek dalekie próby z treningów (131,5 oraz 133 metry) przeniósł na kwalifikacje. 132 metry pozwoliły mu zająć trzecią lokatę.

Spośród czołowej dziesiątki Pucharu Świata, którzy awans do środowego konkursu mieli zapewniony, najdłuższy skok oddał Peter Prevc. Słoweniec lotem na 142. metr pokazał, że pogłoski o jego słabszej formie były przesadzone. Świetne próby oddali także Johann Andre Forfang i Noriaki Kasai. W eliminacjach na belce startowej nie pojawili się Stefan Kraft, Michael Hayboeck i Severin Freund. Cała trójka oddała bardzo dobre skoki w treningach.

Kwalifikacje odbyły się w korzystnych warunkach wietrznych. Co prawda ruchy powietrza często zmieniały swój kierunek, ale były one na tyle lekkie, że nie wpłynęły na przebieg rywalizacji.

Start środowych zawodów na Granåsen (HS140) zaplanowano na 17:00. Godzinę wcześniej ma rozpocząć się seria próbna.