PŚ w Planicy: Dobry występ Polaków. Robert Kranjec triumfatorem piątkowego konkursu

Ku uciesze miejscowych kibiców Robert Kranjec przed Peterem Prevcem wygrał drugi indywidualny konkurs w Planicy. W piątek punkty zdobyło pięciu Biało-Czerwonych. Najlepiej wypadł, zwycięzca kwalifikacji, Maciej Kot, który był 17.

Szymon Łożyński
W trzeciej dziesiątce zostali sklasyfikowani Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała i Stefan Hula. Przez eliminacje nie przebrnęli natomiast Piotr Żyła i Bartłomiej Kłusek. Warto odnotować, że obu seriach Kubacki poprawił swój rekord życiowy, skacząc najpierw 208,5, a kilkanaście minut później 216 metrów.

Piątkowy konkurs nie rozczarował. Ze zwycięstwa mógł cieszyć się Robert Kranjec, który utrzymał prowadzenie z półmetka zawodów. Drugie miejsce zajął Peter Prevc. Słoweniec po raz 21. w tym sezonie stanął na podium, a dzięki 80 punktom zdobytym w drugiej z trzech indywidualnych rywalizacji w Planicy, zapewnił sobie małą Kryształową Kulę za loty. Prevc drugi stopień podium w piątkowych zmaganiach zawdzięcza finałowemu lotowi na 242. metr, dzięki czemu przesunął się o cztery lokaty w stosunku do pierwszej serii.

Czołową trójkę uzupełnił Norweg Johann Andre Forfang. W piątek powody do zadowolenia ma także Michael Hayboeck, który za sprawą finałowego skoku na 232,5 metra zajął czwarte miejsce tuż przed Kennethem Gangnesem. Tym samym Austriak odrobił 5 punktów i przed niedzielnym, ostatnim konkursem indywidualnym w tym sezonie, w klasyfikacji generalnej PŚ traci do Norwega 42 oczka. Obaj zawodnicy rywalizują o trzecie miejsce w cyklu.

W zawodach nie wystąpił Simon Ammann, ponieważ nie ustał swojego lotu w kwalifikacjach na 201. metr. Na szczęście czterokrotnemu mistrzowi olimpijskiemu nie stało się nic poważnego.

W obu konkursowych seriach skoczkowie oddali swoje próby przy wietrze w plecy. Uśrednione pomiary nie przekroczyły 1 m/s. Pierwszą kolejkę rozegrano z 8., a finałową z 10. belki startowej.

W sobotę organizatorzy zmagań na Letalnicy (HS215) zaplanowali rywalizację drużynową. Konkurs ma rozpocząć się o 10:00. Poprzedzi go od godziny 9:00 seria próbna.

Treningi, kwalifikacje i wyścig 2016 FORMULA 1 ROLEX AUSTRALIAN GRAND PRIX na żywo tylko w Eleven Sports. SPRAWDŹ, gdzie oglądać kanał.