Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Rune Velta, Michael Neumayer i inni - w sezonie 2016/17 ich już nie zobaczymy

Konkurs drużynowy na mistrzostwach świata 2015 wygrali Norwegowie w składzie: Anders Bardal, Anders Fannemel, Anders Jacobsen i Rune Velta. W 2015 roku kariery zakończyli Bardal oraz Jacobsen. Rok później "ze sceny zejść" postanowił Velta.
Piotr Ziemka
Piotr Ziemka

Rune Velta (rocznik 1989)

Na mistrzostwach świata 2017 z tej zwycięskiej reprezentacji może wystartować więc już jedynie Fannemel. Velta nie będzie bronił nie tylko tego tytułu drużynowego, ale i indywidualnego triumfu na światowym czempionacie odniesionego na normalnej skoczni. Kiedy ogłosił zakończenie kariery w czerwcu 2016 roku, nie miał jeszcze 27 lat. W najlepszym w jego karierze 2015 roku wywalczył cztery medale MŚ. Oprócz już wspomnianych osiągnięć, na dużej skoczni zajął wtedy trzecie miejsce, a w konkursie drużyn mieszanych reprezentacja Norwegii z nim w składzie stanęła na drugim stopniu podium. W marcu 2015 Velta wygrał mistrzostwa kraju. W pierwszej serii trzech sędziów oceniło jego skok na 20 punktów, w następnej zaś - czterech.

W 2012 roku Norweg zdobył niespodziewanie srebrny medal MŚ w lotach narciarskich. Po pierwszej serii rywalizacji na mamuciej skoczni w Vikersund prowadził. Nie miał wtedy jeszcze w dorobku miejsca na podium w indywidualnym konkursie PŚ. Później w czołowej trójce uplasował się sześciokrotnie, dwukrotnie był drugi (24 marca 2013 w Planicy i 1 lutego 2015 w Willingen), a czterokrotnie - trzeci. Nie odniósł indywidualnego zwycięstwa, dwukrotnie znalazł się w gronie zwycięzców zawodów drużynowych tego cyklu.

Tylko dwa razy uczestniczył w konkursach PŚ 2015/2016. Na inaugurację w Klingentahl został sklasyfikowany na 37. miejscu. Później wystartował jeszcze z "dziką kartą" w Vikersund - zajął 51. pozycję, gdy nie rozegrano kwalifikacji i do zmagań dopuszczono wszystkich zawodników. W sezonie 2015/2016 przede wszystkim startował w Pucharze Kontynentalnym. Sześciokrotnie (uczestniczył w 14 konkursach) plasował się poza TOP30. Najwyższym jego miejscem było piąte.

- Aby być wśród najlepszych skoczków, trzeba mieć każdego dnia maksymalną motywację i dawać z siebie wszystko. Ostatnio zrozumiałem, że nie mam już więcej motywacji. To dlatego uznałem, że lepiej poszukać sobie nowych wyzwań - wyjaśnił swą decyzję Velta. Urodzony 19 lipca 1989 roku zawodnik to nie pierwszy Norweg mający w dorobku miejsca na podium PŚ, który zakończył karierę przed ukończeniem trzydziestego roku życia. W 2012 r. ze skakania zrezygnował Johan Remen Evensen.

Na podium PŚ stał też zawodnik, którego zdjęcie można zobaczyć na następnej stronie. On również nie odniósł zwycięstwa.

Czy Rune Velta za wcześnie zakończył karierę?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
inf. własna / fis-ski.com
Zgłoś błąd

Komentarze (0):