PŚ w Sapporo: 145 metrów Stefana Krafta w serii próbnej. Maciej Kot 3., Kamil Stoch 8.

Stefan Kraft wylądował najdalej podczas serii próbnej przed konkursem Pucharu Świata w Sapporo. Trzecie miejsce zajął Maciej Kot.

Piotr Ziemka
PAP/EPA / DANIEL KOPATSCH
Serię próbną rozpoczęto z jedenastej belki. Po czternastu skokach obniżono rozbieg o jeden stopień. Jako 27. wystąpił Jan Ziobro. Uzyskał 132,5 metra i został liderem. Wcześniej 132,5 m miał Anze Lanisek. Słoweniec ruszał jednak z belki numer 11. Tuż po Ziobrze wystąpił Jernej Damjan. Zwycięzca konkursu Pucharu Świata na Okurayamie z 2014 roku skoczył o metr dalej od Polaka i objął prowadzenie.

Po występie Damjana nastąpiła kolejna zmiana belki. Jako pierwszy z dziewiątej bramki ruszył Stefan Hula. Z 45. numerem zaprezentował się Maciej Kot. Podopieczny Stefana Horngachera wylądował na 133. metrze i został liderem. Pierwsze miejsce razem ze zwycięzcą Letniej Grand Prix 2016 zajmował Vincent Descombes Sevoie.

Znakomitą formę wciąż ma Stefan Kraft. Austriakowi zmierzono 145 metrów. Przedostatnie miejsce zajął Domen Prevc. Słoweniec, który był liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przed 65. Turniejem Czterech Skoczni, wylądował na 78. metrze. Za nim znalazł się jedynie jego rodak - Jurij Tepes (75 m).

Daniel Tande i Kamil Stoch startowali z ósmej belki. Norweg był drugi, a Polak - ósmy. Tuż za Stochem sklasyfikowano Ziobrę. Dwunasty wynik miał Piotr Żyła, szesnasty zaś - Dawid Kubacki. Na 31. pozycji uplasował się Hula. Wystąpiło 49 zawodników, nie pojawił się tylko Daiki Ito.