Raw Air w Oslo: trzech Polaków w czołowej dziesiątce. Kwalifikacje dla Andreasa Wellingera

Niemiec Andreas Wellinger wygrał piątkowe kwalifikacje do niedzielnych zawodów indywidualnych w Oslo i został pierwszym liderem Raw Air. W czołowej dziesiątce eliminacji było 3 Polaków. Awans do konkursu głównego wywalczyło 5 Biało-Czerwonych.

Szymon Łożyński
PAP/EPA / TERJE BENDIKSBY
6 dni po zakończeniu mistrzostw świata w Lahti skoczkowie rozpoczęli najbardziej wyczerpujący turniej w całym sezonie. Norwedzy pozazdrościli Niemcom i Austriakom Turnieju Czterech Skoczni i postanowili zorganizować zawody, które mają być poważną konkurencją dla niemiecko-austriackich zmagań.

Raw Air, tak oficjalnie nazywa się turniej, składa się z 4 konkursów indywidualnych, 2 drużynowych i 4 serii kwalifikacyjnych. Rezultaty w eliminacjach uzyskane przez zawodników, także tych z czołowej dziesiątki Pucharu Świata, brane są pod uwagę w klasyfikacji łącznej zawodów.

W związku z tym turniej zainaugurowały już piątkowe kwalifikacje na Holmenkollbakken (HS134) w Oslo do niedzielnych zawodów indywidualnych. Skoczkowie walczyli w nich o awans do konkursu oraz o to, by od początku być w czołówce klasyfikacji Raw Air.

Włączenie wyników eliminacji do klasyfikacji turnieju miało podnieść ich atrakcyjność i przyciągnąć więcej kibiców na trybuny. W Oslo ten plan nie zdał egzaminu. Walkę zawodników o awans do niedzielnych zmagań obserwowała na żywo garstka kibiców.

Na liście startowej widniały nazwiska 74 skoczków, w tym aż 7 reprezentantów Polski. Niestety dość szybko okazało się, że w niedzielnym konkursie maksymalnie wystąpi 6 Polaków. Jeszcze przed swoim skokiem za nieprzepisowy kombinezon został zdyskwalifikowany Klemens Murańka. Los naszego reprezentanta podzieliło jeszcze aż 7 skoczków, w tym Norweg Anders Fannemel i Słoweniec Anze Lanisek.

Z Polaków, oprócz Murańki, w niedzielnym konkursie zabraknie także Stefana Huli. 110,5 metra zawodnika ze Szczyrku to było za mało, by znalazł się wśród czołowej czterdziestki kwalifikacji.

Jan Ziobro i Dawid Kubacki nie mieli problemów z przebrnięciem eliminacji. 25-latek z Rabki Zdrój skoczył 124. metry i zajął 15. miejsce. Jeszcze lepiej spisał się nowotarżanin. Kubacki po próbie na 125,5 metra objął prowadzenie i ostatecznie został sklasyfikowany na 8. pozycji.

Dobrze skakała także pozostała trójka Biało-Czerwonych, która z racji miejsc w czołowej dziesiątce PŚ była pewna udziału w niedzielnym konkursie. Piotr Żyła uzyskał 128 metrów (7. lokata). Maciej Kot wylądował metr dalej od wiślanina i zajął 6. miejsce. Z kolei Kamil Stoch, który w seriach treningowych był najlepszy z Polaków, wylądował na 124. metrze i 50. centymetrze, co dało mu 11. pozycję.

Najlepszy w kwalifikacjach był Andreas Wellinger. Niemiec uzyskał aż 132,5 metra i drugiego Słoweńca Petera Prevca wyprzedził o 4,6 punktu. Trzeci Richard Freitag stracił do triumfatora 8,7 punktu. Piąty w eliminacjach był Stefan Kraft. Dwukrotny indywidualny MŚ z Lahti skoczył 126,5 metra i z Wellingerem przegrał o 10,7 punktu.

Już na samym początku Raw Air bardzo duże straty ponieśli gospodarze. Fannemel został zdyskwalifikowany. Zwycięzca obu piątkowych treningów Johann Andre Forfang skoczył 123,5 metra co dało mu 12. miejsce (17,3 punktu straty do zwycięzcy). Z kolei Daniel Andre Tande, trzeci zawodnik PŚ, uzyskał 122 metry (23. miejsce) i do lidera Wellingera traci już 22,3 punktu.

Tradycyjnie na Holmenkollbakken wiatr kręcił. Podmuchy nie były mocne (poniżej 1 m/s), ale przez częste zmiany kierunków miały wpływ na odległości uzyskane przez zawodników. Całe kwalifikacje przeprowadzono z 14. belki startowej.

W sobotę w stolicy Norwegii skoczkowie walczyć będą w konkursie drużynowym. Początek pierwszej serii zaplanowano na 16:15. Indywidualne wyniki, jakie skoczkowie uzyskają w zmaganiach zespołowych, zostaną zaliczone do klasyfikacji generalnej Raw Air. Relacja na żywo z zawodów na WP SportoweFakty.