LGP w Wiśle: Dawid Kubacki pierwszy w serii próbnej, Polacy najlepsi drużynowo

Dawid Kubacki spisał się najlepiej w serii próbnej przed piątkowym drużynowym konkursem Letniej Grand Prix w Wiśle. Najwięcej punktów drużynowo zdobyli Polacy.

Piotr Ziemka
Dawid Kubacki WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
Serię próbną rozpoczęto z czternastej belki. Czwarty na liście startowej Ville Larinto wylądował na 126. metrze skoczni narciarskiej imienia Adama Małysza (HS 134). Po skoku Fina obniżono rozbieg o jeden stopień. Piąty wynik spośród zawodników z pierwszej trzynastki (do rywalizacji zgłoszono 13 reprezentacji) miał Piotr Żyła. Najlepszy okazał się Larinto.

Po skoku Żyły ponownie ustawiono belkę na czternastym stopniu. W drugiej kolejce najdalej skoczył Gregor Schlierenzauer. Austriakowi zmierzono 131 metrów. Trzecie miejsce zajął w tym gronie Kamil Stoch.

Schlierenzauera zdołał wyprzedzić jedynie Dawid Kubacki. Triumfator konkursu LGP na skoczni imienia Adama Małysza z 2015 roku zdobył o 1,1 punktu więcej niż reprezentant Austrii.

Maciej Kot uzyskał czwarty rezultat spośród zawodników z ostatniej trzynastki startujących. W serii próbnej został sklasyfikowany na siódmym miejscu, tuż przed Stochem. Żyła był 26. w gronie 52 skoczków.

Polacy zdobyli łącznie 251,4 punktu. Na drugiej pozycji uplasowali się Norwegowie z dorobkiem 244,7 pkt. W czołowej trójce byli też Austriacy (237,3).