PŚ w Engelbergu: świetny skok Dawida Kubackiego! 142 metry i 1. miejsce na treningu!

Dawid Kubacki skoczył najdalej i zdobył najwięcej punktów na pierwszym piątkowym treningu podczas Pucharu Świata 2017/2018 w Engelbergu.

Piotr Ziemka
Dawid Kubacki WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
Trening rozpoczęto z 22. belki. Wystartowało z niej jednak tylko trzech zawodników. Jako pierwszy wystąpił Andreas Schuler. Reprezentantowi gospodarzy zmierzono 132 metry. Jeszcze dalej poszybował 17-letni Jonathan Learoyd. Drugi zawodnik niedzielnego konkursu Pucharu Kontynentalnego w Whistler wylądował na 138. metrze Gross-Titlis-Schanze (HS140). Po dalekim skoku Francuza obniżono rozbieg o dwa stopnie.

Aż 142 metry uzyskał Dawid Kubacki. Triumfator Letniej Grand Prix 2017 został jednym zawodnikiem, który zdobył podczas tej serii ponad sto punktów. Po tym skoku zmieniono belkę z dwudziestej na dziewiętnastą. Z niej ruszył jedynie Robert Johansson. Norweg również skoczył daleko - miał 137,5 metra - i nastąpiła kolejna korekta rozbiegu - tym razem na osiemnasty stopień.

Szósty wynik miał Kamil Stoch. Zwycięzca konkursu PŚ rozegranego w Engelbergu w grudniu 2013 roku uplasował się najwyżej spośród zawodników startujących z osiemnastej platformy.

Wysoko sklasyfikowano Szwajcarów. Drugie miejsce zajął Simon Ammann, czwarte zaś - Gregor Deschwanden. W najlepszej piętnastce zabrakło trzech najlepszych skoczków klasyfikacji generalnej. Szesnasty był Andreas Wellinger, osiemnasty Richard Freitag, a 23. Daniel Tande.