Zaskakująca decyzja austriackiego talentu. Greiderer zakończył karierę w wieku 22 lat

W przededniu swoich 22. urodzin Simon Greiderer postanowił zakończyć sportową karierę. Austriacki skoczek był dwukrotnym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów.

Łukasz Witczyk
skocznia w Zakopanem WP SportoweFakty / Tomasz Madejski / Na zdjęciu: skocznia w Zakopanem
Jako junior Simon Greiderer uznawany był za duży talent, który w przyszłości miał stanowić o sile reprezentacji Austrii. W konkursie drużynowym dwukrotnie zdobywał medale mistrzostw świata juniorów. W 2015 roku wywalczył srebro w Val di Fiemme, a rok później w Ałmatach sięgnął po brązowy medal.

Jego debiut w zawodach Pucharu Świata przypadł 6 stycznia 2014 roku. W ostatnim konkursie 62. Turnieju Czterech Skoczni zajął 48. miejsce. Z pewnością Greiderer nie wykorzystał swojego potencjału. Jedyny punkt PŚ w swojej karierze zdobył w lutym 2015 roku na skoczni w Vikersund. Tam ustanowił swój rekord życiowy długości lotu, który wynosił 188,5 metra.

Greiderer miał problem, by wywalczyć miejsce nie tylko w kadrze prowadzonej przez Heinza Kuttina, ale również w drużynach będących zapleczem kadry A. Postanowił ostatecznie zrezygnować z uprawiania skoków narciarskich.

To kolejny skoczek z uzdolnionej generacji juniorskiej, która wśród seniorów nie zrobiła kariery. Wcześniej ze skokami narciarskimi rozstali się Ulrich Wohlgenannt, Elias Tollinger czy Patrick Streitler, którzy jako juniorzy zdobywali medale imprez mistrzowskich.

Czy reprezentacja Austrii w najbliższych latach doczeka się kolejnego uzdolnionego pokolenia?