Maren Lundby zdecydowanie najlepsza w konkursie PŚ w Zao, podium bez Japonek

Maren Lundby wygrała w Zao konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich kobiet. To dla Norweżki czwarte z rzędu zwycięstwo w zawodach tego cyklu. Polki nie startowały.

Piotr Ziemka
Maren Lundby Getty Images / Laurent Salino/Agence Zoom / Na zdjęciu: Maren Lundby
13 oraz 14 stycznia Maren Lundby triumfowała w Sapporo. Na skoczni w Zao również spisała się najlepiej. Triumfowała z przewagą 41,6 punktu nad drugą zawodniczką. Norweżka zdobyła najwięcej punktów i skoczyła najdalej w obu seriach. W pierwszej rundzie uzyskała 101,5 metra. W drugiej odsłonie rywalizacji wylądowała na setnym metrze.

Na drugim stopniu podium stanęła Chiara Hoelzl. Z szóstej pozycji zajmowanej po pierwszej serii na trzecią awansowała Irina Awwakumowa. W czołowej trójce nie znalazły się reprezentantki gospodarzy. Czwarta była Sara Takanashi. Z kolei Yuki Ito zajęła piątą lokatę.

W pierwszej serii wszystkie zawodniczki startowały z trzydziestej belki. Drugą rundę rozpoczęto również z rozbiegu ustawionego na trzydziestym poziomie. Po dwudziestu skokach w tej części zmagań obniżono rozbieg o jeden stopień. Tylko Lundby ruszała z 28. belki. Mimo to skoczyła najdalej.

W Zao nie wystąpiły tym razem triumfatorka dwóch konkursów Pucharu Świata 2017/2018 Katharina Althaus oraz mistrzyni olimpijska Carina Vogt.

Na sobotę zaplanowano rozegranie konkursu drużynowego.