Raw Air 2018 w Lillehammer: 140 metrów i 1. miejsce Kamila Stocha na treningu!

Kamil Stoch skoczył najdalej i zdobył najwięcej punktów w pierwszej poniedziałkowej serii treningowej podczas turnieju Raw Air 2018 w Lillehammer. Szóste miejsce zajął Dawid Kubacki.

Piotr Ziemka
Kamil Stoch WP SportoweFakty / Jakub Janecki / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Dwóch pierwszych uczestników treningu startowało z dziesiątej belki, a 28 następnych - z dziewiątej. Na 136. metrze Lysgårdsbakken (HS 140) wylądował Gregor Schlierenzauer. Po skoku drugiego w niedzielnej serii próbnej w Oslo Austriaka ponownie obniżono rozbieg o jeden stopień. Schlierenzauera zmienił na prowadzeniu występujący z 58. numerem startowym Stefan Hula. Złoty medalista mistrzostw Polski z 26 grudnia 2017 roku uzyskał 132,5 metra i zdobył 95,3 punktu.

Hulę wyprzedził jako pierwszy Andreas Stjernen. Reprezentant gospodarzy wylądował na 138. metrze i znalazł się na czele z dorobkiem 106 punktów. Po skoku Norwega zmieniono platformę na szóstą.

Dawid Kubacki uzyskał 135 metrów i został drugim zawodnikiem, który podczas tego treningu zdobył ponad 100 "oczek (102,7).

Stjernena zdołał wyprzedzić jedynie Kamil Stoch. Polak jako jedyny ruszał z piątej belki. Mimo obniżonego rozbiegu lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i turnieju Raw Air poszybował najdalej. Zmierzono mu 140 metrów. Stoch triumfował z dorobkiem 117,8 punktu.

Na trzecim miejscu uplasował się Richard Freitag. Kubacki ostatecznie był szósty. Z kolei Hula zamknął czołową dziesiątkę. Tuż za nim znalazł się Andreas Wellinger. Ósmy wynik miał Robert Johansson, a trzynasty - Daniel Andre Tande.